#ZdrowaKariera – sposoby na zdrowie w pracy i po pracy z PZU Zdrowie 

Zbilansowana dieta, odpowiednia dawka ruchu, skuteczna regeneracja – sposobów na polepszenie zdrowia jest dużo, jednak jak skutecznie wdrożyć je w życie? Temu zagadnieniu poświęcona jest wiosenna akcja edukacyjna #ZdrowaKariera, którą PZU Zdrowie prowadzi w swoich mediach społecznościowych.

źródło: PZU Zdrowie
źródło: PZU Zdrowie

#ZdrowaKariera to akcja edukacyjna PZU Zdrowie w mediach społecznościowych, która obejmuje kluczowe dla zdrowia obszary: świadome odżywianie, aktywność przy pracy siedzącej, walkę z nikotynizmem oraz skuteczną regenerację. Jest skierowana do osób, które chcą zmienić swoje nawyki na lepsze, ale potrzebują dawki motywacji oraz informacji z wiarygodnego źródła. Praktyczne porady w formie nagrań uzupełniają materiały przygotowane przez ekspertów w formie infografik. 

W akcji uczestniczą eksperci zdrowotni i internetowi twórcy: Damian Bugański z kanału YouTube „Człowieku Rusz Się”, dietetyk Marcin Jackowiak tworzący na TikToku czy dr n. o zdr. Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytu Onkologii i Anita Markowska, psycholog pracująca na co dzień z pacjentami PZU Zdrowie.  

Filmy zostały zrealizowane w biurowcu PZU Park, nazwanym najbardziej zielonym biurowcem w Warszawie. #ZdrowaKariera nie jest jednorazową kampanią PZU Zdrowie. Pod tym samym hasztagiem operator medyczny prowadzi na LinkedIn tematyczny cykl postów oraz comiesięczny biuletyn. 

Odcinki można znaleźć w mediach społecznościowych PZU Zdrowie (Facebook, Instagram, LinkedIn) oraz na stronie: https://zdrowie.pzu.pl/zdrowakariera

Health-hacki, które naprawdę wdrożysz w życie
 
Niewiele osób jest w stanie stosować się do tak restrykcyjnych wytycznych jak pobudka o piątej rano, wykańczające treningi i dieta wyliczona co do kalorii. Adresatami akcji #ZdrowaKariera są osoby aktywne zawodowo, którym trudno jest znaleźć czas i motywację do zmian w pędzie codzienności zawodowej i rodzinnej. 

‒ Przygotowując naszą akcję myśleliśmy o tym, jakich porad oczekiwałyby osoby, które podobnie jak my, mają siedzący tryb pracy i wiele obowiązków po wyjściu z niej. Chcemy zmienić przekonanie, że „wszystko albo nic” i zachęcić do poczucia większej sprawczości w zakresie profilaktyki. #ZdrowaKariera udowadnia, że można zrobić wiele dla swojego zdrowia bez zniechęcającej perspektywy drastycznych wyrzeczeń czy zaopatrywania się w drogie akcesoria do ćwiczeń i gotowania. Health hacki to nieduże usprawnienia zdrowotne naszego życia, które przynoszą wielkie efekty. Zaangażowani do współpracy eksperci wiedzą, jak motywować do zmian, przekazując w przystępnej formie merytoryczną wiedzę popartą doświadczeniem ‒ mówi Rozalia Derewenda-Zasłona, kierowniczka zespołu komunikacji PZU Zdrowie
‒ Skuteczna komunikacja musi uwzględniać aktualne trendy. Z jednej strony, spędzamy coraz więcej czasu przed ekranami telefonów, z drugiej wybieramy coraz krótsze formy. Jednocześnie konsumujemy coraz więcej treści, które dzieją się w tle. Przygotowując akcję #ZdrowaKariera zdecydowaliśmy się na formaty, które będą atrakcyjne dla wszystkich odbiorców ‒ wyjaśnia Sebastian Jackowski, Starszy Specjalista ds. komunikacji PZU Zdrowie, koordynator akcji #ZdrowaKariera. 

Cztery obszary zdrowia 

Niewiele osób jest w stanie stosować się do tak restrykcyjnych wytycznych jak pobudka o piątej rano, wykańczające treningi i dieta wyliczona co do kalorii. Adresatami akcji #ZdrowaKariera są osoby aktywne zawodowo, którym trudno jest znaleźć czas i motywację do zmian w pędzie codzienności zawodowej i rodzinnej. 

Odcinek 1: Gotuj tanio, smacznie i zdrowo z dietetykiem Marcinem Jackowiakiem 
Dietetyk Marcin Jackowiak podpowiada nie tylko jak smacznie, tanio i zdrowo jeść, ale także jak szybko i bezpiecznie przygotowywać posiłki.  Widz pozna sposoby na pełnowartościowy posiłek w 15 minut, ale też dowie się czym jest „meal preaping”, czyli technika kulinarna dzięki, której podczas jednej wizyty w kuchni przygotuje się posiłki na cały tydzień. Marcinowi zaufało nie tylko grono użytkowników Instagrama i TikToka, ale też wielu zawodowych piłkarzy. 

Odcinek 2: W-F dla pracujących przy biurku z trenerem Damianem Bugańskim 
Damian Bugański z bloga „Człowieku rusz się” opowiada, jak dbać o swoją formę pracując za biurkiem. Autor „Rozrusznika porannego”, który oglądają setki tysięcy widzów na YouTube, pokazuje, jak dbać o swoje zdrowie i sprawność i co równie ważne – jak znaleźć czas i motywację do ruchu wśród licznych obowiązków. Damian dzieli się swoimi sposobami na aktywność fizyczną z tymi, którym nie po drodze do siłowni czy klubu fitness. Większość „health hacków” można wykonać w domu nie posiadając profesjonalnego sprzętu do treningu. 

Odcinek 3: Tych nowotworów można uniknąć. Prawdziwa cena palenia – wywiad z dr n. o zdr. Pawłem Koczkodajem 
Dr n o zdr. Paweł Koczkodaj w swojej działalności naukowej i popularyzatorskiej  w Narodowym Instytucie Onkologii koncentruje się na profilaktyce nowotworowej, zwłaszcza nowotworów powodowanych przez produkty nikotynowe. Opowiada, skąd w naszej kulturze wziął się papieros, jaki rzeczywisty wpływ na zdrowie ma palenie wyrobów nikotynowych, oraz jakie najczęstsze mity towarzyszą nikotynizmowi.  

Odcinek 4: Zdrowy sen według psycholog Anity Markowskiej  
Psycholog Anita Markowska, która na co dzień pracuje z pacjentami PZU Zdrowie, przybliży zagadnienie zdrowego snu.  W nagraniu dzieli się health-hackami na zdrowy sen dla osób aktywnych zawodowo, oraz podpowiada czego unikać przed snem, jak szybko zasypiać, oraz kiedy o problemach ze snem porozmawiać z lekarzem. 

PZU Zdrowie jest jednym z największych ogólnopolskich operatorów medycznych. W sieci medycznej PZU Zdrowie jest: 130 placówek własnych, w tym pracownie diagnostyki obrazowej, 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce, infolinia medyczna, portal pacjenta mojePZU oraz Centrum Telemedyczne. Zapewnia opiekę zdrowotną w formie ubezpieczeń i abonamentów dla firm oraz klientów indywidualnych. 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • AdobeStock

    Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

    Niemal 30 proc. dzieci w wieku szkolnym choruje przewlekle, spora część z nich wiele czasu spędza w szpitalu. Częsta lub dłuższa hospitalizacja sprawia, że po powrocie do szkoły mają zaległości, które trudno im nadrobić. Aby tego uniknąć, mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły przyszpitalnej. Ale edukacja to nie jedyna rola tych placówek.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Szybki test diagnozujący endometriozę