#ZdrowaKariera – sposoby na zdrowie w pracy i po pracy z PZU Zdrowie 

Zbilansowana dieta, odpowiednia dawka ruchu, skuteczna regeneracja – sposobów na polepszenie zdrowia jest dużo, jednak jak skutecznie wdrożyć je w życie? Temu zagadnieniu poświęcona jest wiosenna akcja edukacyjna #ZdrowaKariera, którą PZU Zdrowie prowadzi w swoich mediach społecznościowych.

źródło: PZU Zdrowie
źródło: PZU Zdrowie

#ZdrowaKariera to akcja edukacyjna PZU Zdrowie w mediach społecznościowych, która obejmuje kluczowe dla zdrowia obszary: świadome odżywianie, aktywność przy pracy siedzącej, walkę z nikotynizmem oraz skuteczną regenerację. Jest skierowana do osób, które chcą zmienić swoje nawyki na lepsze, ale potrzebują dawki motywacji oraz informacji z wiarygodnego źródła. Praktyczne porady w formie nagrań uzupełniają materiały przygotowane przez ekspertów w formie infografik. 

W akcji uczestniczą eksperci zdrowotni i internetowi twórcy: Damian Bugański z kanału YouTube „Człowieku Rusz Się”, dietetyk Marcin Jackowiak tworzący na TikToku czy dr n. o zdr. Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytu Onkologii i Anita Markowska, psycholog pracująca na co dzień z pacjentami PZU Zdrowie.  

Filmy zostały zrealizowane w biurowcu PZU Park, nazwanym najbardziej zielonym biurowcem w Warszawie. #ZdrowaKariera nie jest jednorazową kampanią PZU Zdrowie. Pod tym samym hasztagiem operator medyczny prowadzi na LinkedIn tematyczny cykl postów oraz comiesięczny biuletyn. 

Odcinki można znaleźć w mediach społecznościowych PZU Zdrowie (Facebook, Instagram, LinkedIn) oraz na stronie: https://zdrowie.pzu.pl/zdrowakariera

Health-hacki, które naprawdę wdrożysz w życie
 
Niewiele osób jest w stanie stosować się do tak restrykcyjnych wytycznych jak pobudka o piątej rano, wykańczające treningi i dieta wyliczona co do kalorii. Adresatami akcji #ZdrowaKariera są osoby aktywne zawodowo, którym trudno jest znaleźć czas i motywację do zmian w pędzie codzienności zawodowej i rodzinnej. 

‒ Przygotowując naszą akcję myśleliśmy o tym, jakich porad oczekiwałyby osoby, które podobnie jak my, mają siedzący tryb pracy i wiele obowiązków po wyjściu z niej. Chcemy zmienić przekonanie, że „wszystko albo nic” i zachęcić do poczucia większej sprawczości w zakresie profilaktyki. #ZdrowaKariera udowadnia, że można zrobić wiele dla swojego zdrowia bez zniechęcającej perspektywy drastycznych wyrzeczeń czy zaopatrywania się w drogie akcesoria do ćwiczeń i gotowania. Health hacki to nieduże usprawnienia zdrowotne naszego życia, które przynoszą wielkie efekty. Zaangażowani do współpracy eksperci wiedzą, jak motywować do zmian, przekazując w przystępnej formie merytoryczną wiedzę popartą doświadczeniem ‒ mówi Rozalia Derewenda-Zasłona, kierowniczka zespołu komunikacji PZU Zdrowie
‒ Skuteczna komunikacja musi uwzględniać aktualne trendy. Z jednej strony, spędzamy coraz więcej czasu przed ekranami telefonów, z drugiej wybieramy coraz krótsze formy. Jednocześnie konsumujemy coraz więcej treści, które dzieją się w tle. Przygotowując akcję #ZdrowaKariera zdecydowaliśmy się na formaty, które będą atrakcyjne dla wszystkich odbiorców ‒ wyjaśnia Sebastian Jackowski, Starszy Specjalista ds. komunikacji PZU Zdrowie, koordynator akcji #ZdrowaKariera. 

Cztery obszary zdrowia 

Niewiele osób jest w stanie stosować się do tak restrykcyjnych wytycznych jak pobudka o piątej rano, wykańczające treningi i dieta wyliczona co do kalorii. Adresatami akcji #ZdrowaKariera są osoby aktywne zawodowo, którym trudno jest znaleźć czas i motywację do zmian w pędzie codzienności zawodowej i rodzinnej. 

Odcinek 1: Gotuj tanio, smacznie i zdrowo z dietetykiem Marcinem Jackowiakiem 
Dietetyk Marcin Jackowiak podpowiada nie tylko jak smacznie, tanio i zdrowo jeść, ale także jak szybko i bezpiecznie przygotowywać posiłki.  Widz pozna sposoby na pełnowartościowy posiłek w 15 minut, ale też dowie się czym jest „meal preaping”, czyli technika kulinarna dzięki, której podczas jednej wizyty w kuchni przygotuje się posiłki na cały tydzień. Marcinowi zaufało nie tylko grono użytkowników Instagrama i TikToka, ale też wielu zawodowych piłkarzy. 

Odcinek 2: W-F dla pracujących przy biurku z trenerem Damianem Bugańskim 
Damian Bugański z bloga „Człowieku rusz się” opowiada, jak dbać o swoją formę pracując za biurkiem. Autor „Rozrusznika porannego”, który oglądają setki tysięcy widzów na YouTube, pokazuje, jak dbać o swoje zdrowie i sprawność i co równie ważne – jak znaleźć czas i motywację do ruchu wśród licznych obowiązków. Damian dzieli się swoimi sposobami na aktywność fizyczną z tymi, którym nie po drodze do siłowni czy klubu fitness. Większość „health hacków” można wykonać w domu nie posiadając profesjonalnego sprzętu do treningu. 

Odcinek 3: Tych nowotworów można uniknąć. Prawdziwa cena palenia – wywiad z dr n. o zdr. Pawłem Koczkodajem 
Dr n o zdr. Paweł Koczkodaj w swojej działalności naukowej i popularyzatorskiej  w Narodowym Instytucie Onkologii koncentruje się na profilaktyce nowotworowej, zwłaszcza nowotworów powodowanych przez produkty nikotynowe. Opowiada, skąd w naszej kulturze wziął się papieros, jaki rzeczywisty wpływ na zdrowie ma palenie wyrobów nikotynowych, oraz jakie najczęstsze mity towarzyszą nikotynizmowi.  

Odcinek 4: Zdrowy sen według psycholog Anity Markowskiej  
Psycholog Anita Markowska, która na co dzień pracuje z pacjentami PZU Zdrowie, przybliży zagadnienie zdrowego snu.  W nagraniu dzieli się health-hackami na zdrowy sen dla osób aktywnych zawodowo, oraz podpowiada czego unikać przed snem, jak szybko zasypiać, oraz kiedy o problemach ze snem porozmawiać z lekarzem. 

PZU Zdrowie jest jednym z największych ogólnopolskich operatorów medycznych. W sieci medycznej PZU Zdrowie jest: 130 placówek własnych, w tym pracownie diagnostyki obrazowej, 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce, infolinia medyczna, portal pacjenta mojePZU oraz Centrum Telemedyczne. Zapewnia opiekę zdrowotną w formie ubezpieczeń i abonamentów dla firm oraz klientów indywidualnych. 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Adobe Stock

    Rak płuca od podejrzenia do leczenia – pacjent jak listonosz

    W przypadku raka płuca najważniejsze jest wczesne wykrycie oraz skrócenie ścieżki diagnostycznej. Wciąż bywa tak, że pacjent z podejrzeniem choroby zostaje ze skierowaniem i nie wie, gdzie pójść. Konieczna jest zatem ścisła współpraca między lekarzami POZ, pulmonologami, onkologami, radiologami, chirurgami, radioterapeutami i patomorfologami.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy