Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
25.05.2017 , 15:54 Aktualizacja: 31.12.2018, 09:01

Dieta wegańska dla dzieci to nie najlepszy pomysł

Rodzice, którzy bez wsparcia lekarza i dietetyka żywią małe dzieci wyłącznie produktami roślinnymi, narażają je na wiele niebezpieczeństw. Bezpieczniejsza jest dieta wegetariańska.

Fot. PAP Fot. PAP

Dieta wegańska, czyli całkowicie wykluczająca mięso, mleko, jaja i inne produkty zwierzęce z różnych powodów staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Wiąże się z nią wiele poważnych kontrowersji.

Międzynarodowi eksperci biorący niedawno udział w 50. corocznym zjeździe Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) opublikowali podczas tego wydarzenia ważne ostrzeżenie dotyczące stosowania diety wegańskiej.

Długa lista zagrożeń

"Małe dzieci, które są żywione w sposób wegański bez nadzoru lekarza i dietetyka narażone są na wiele niedoborów żywieniowych, które dotyczą m.in. witaminy B12, wapnia, cynku i dobrej jakości białka. Niedobory te mogą wywołać bardzo poważne, negatywne skutki zdrowotne u dzieci” – czytamy w komunikacie ze zjazdu ESPGHAN.

O jakie groźne skutki niedoborów chodzi? Eksperci wymieniają m.in. niską gęstość mineralną kości, choroby krwi, zaburzenia neurologiczne, dysfunkcje poznawcze i niedożywienie, w tym także zagrażające życiu.

Ponadto, według badań, dzieci będące na dietach wegańskich są szczuplejsze i niższe od swoich rówieśników karmionych w sposób tradycyjny (z udziałem produktów zwierzęcych).

Mary Fewtrell z University College London, specjalizująca się w żywieniu dzieci, podkreśla że szczególnie ważne i zarazem bardzo trudne jest zapewnienie zdrowej diety wegańskiej w przypadku niemowląt. Wymaga to m.in. stosowania odpowiednio dobranych suplementów diety, zarówno u dziecka, jak i u matki. Prof. Mary Fewtrell ostrzega, że wszystko to musi odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza i dietetyka, a nie przestrzeganie lub niewłaściwe wdrażanie ich zaleceń może doprowadzić do dramatycznych i nieodwracalnych szkód u dzieci.

Bezpieczniejszy wariant

Dieta wegańska dla dzieci generalnie nie jest zalecana, także przez polskich specjalistów.

- W Polsce szybko przybywa wegan, a także wegańskich rodziców i wegańskich dzieci. Niestety, prawidłowe zbilansowanie diety wegańskiej dla niemowląt i małych dzieci jest bardzo trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Tymczasem wiedza rodziców w tej kwestii jest najczęściej niewystarczająca. Mało jest też wciąż kompetentnych w tym obszarze lekarzy i dietetyków. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że nie ma jeszcze w Polsce żadnych oficjalnych rekomendacji i zaleceń na ten temat – mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny z Instytutu Żywności i Żywienia.

Według niej dieta wegańska u niemowląt jest możliwa do zbilansowania, tak aby zapewnić dziecku pełne zdrowie, ale dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie diety wegetariańskiej, która z uwagi na udział produktów nabiałowych, jajek czy ryb rzadko jest niedoborowa.

Również eksperci ESPGHAN oceniają, że stosowanie diet wegeteriańskich i semi-wegetariańskich jest „generalnie bezpieczne” dla dzieci i jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż stosowanie restrykcyjnej, ryzykownej i arcytrudnej diety wegańskiej.

Wiktor Szczepaniak (www.zdrowie.pap.pl)

Źródło:

Materiały informacyjne ze strony internetowej ESPGHAN

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 283

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.