Dieta wegańska dla dzieci to nie najlepszy pomysł

Rodzice, którzy bez wsparcia lekarza i dietetyka żywią małe dzieci wyłącznie produktami roślinnymi, narażają je na wiele niebezpieczeństw. Bezpieczniejsza jest dieta wegetariańska.

Fot. PAP
Fot. PAP

Dieta wegańska, czyli całkowicie wykluczająca mięso, mleko, jaja i inne produkty zwierzęce z różnych powodów staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Wiąże się z nią wiele poważnych kontrowersji.

Międzynarodowi eksperci biorący niedawno udział w 50. corocznym zjeździe Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) opublikowali podczas tego wydarzenia ważne ostrzeżenie dotyczące stosowania diety wegańskiej.

Długa lista zagrożeń

"Małe dzieci, które są żywione w sposób wegański bez nadzoru lekarza i dietetyka narażone są na wiele niedoborów żywieniowych, które dotyczą m.in. witaminy B12, wapnia, cynku i dobrej jakości białka. Niedobory te mogą wywołać bardzo poważne, negatywne skutki zdrowotne u dzieci” – czytamy w komunikacie ze zjazdu ESPGHAN.

O jakie groźne skutki niedoborów chodzi? Eksperci wymieniają m.in. niską gęstość mineralną kości, choroby krwi, zaburzenia neurologiczne, dysfunkcje poznawcze i niedożywienie, w tym także zagrażające życiu.

Ponadto, według badań, dzieci będące na dietach wegańskich są szczuplejsze i niższe od swoich rówieśników karmionych w sposób tradycyjny (z udziałem produktów zwierzęcych).

Mary Fewtrell z University College London, specjalizująca się w żywieniu dzieci, podkreśla że szczególnie ważne i zarazem bardzo trudne jest zapewnienie zdrowej diety wegańskiej w przypadku niemowląt. Wymaga to m.in. stosowania odpowiednio dobranych suplementów diety, zarówno u dziecka, jak i u matki. Prof. Mary Fewtrell ostrzega, że wszystko to musi odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza i dietetyka, a nie przestrzeganie lub niewłaściwe wdrażanie ich zaleceń może doprowadzić do dramatycznych i nieodwracalnych szkód u dzieci.

Bezpieczniejszy wariant

Dieta wegańska dla dzieci generalnie nie jest zalecana, także przez polskich specjalistów.

- W Polsce szybko przybywa wegan, a także wegańskich rodziców i wegańskich dzieci. Niestety, prawidłowe zbilansowanie diety wegańskiej dla niemowląt i małych dzieci jest bardzo trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Tymczasem wiedza rodziców w tej kwestii jest najczęściej niewystarczająca. Mało jest też wciąż kompetentnych w tym obszarze lekarzy i dietetyków. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że nie ma jeszcze w Polsce żadnych oficjalnych rekomendacji i zaleceń na ten temat – mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny z Instytutu Żywności i Żywienia.

Według niej dieta wegańska u niemowląt jest możliwa do zbilansowania, tak aby zapewnić dziecku pełne zdrowie, ale dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie diety wegetariańskiej, która z uwagi na udział produktów nabiałowych, jajek czy ryb rzadko jest niedoborowa.

Również eksperci ESPGHAN oceniają, że stosowanie diet wegeteriańskich i semi-wegetariańskich jest „generalnie bezpieczne” dla dzieci i jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż stosowanie restrykcyjnej, ryzykownej i arcytrudnej diety wegańskiej.

Wiktor Szczepaniak (www.zdrowie.pap.pl)

Źródło:

Materiały informacyjne ze strony internetowej ESPGHAN

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Pierwsza pomoc emocjonalna w kryzysie – zasada czterech „Z”

    Pierwszej pomocy emocjonalnej może udzielić każdy, kto dostrzeże u innej osoby niepokojące objawy, które mogą być sygnałem kryzysu psychicznego. Obowiązuje tutaj zasada czterech „Z”. Na czym ona polega — wyjaśnia Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Samobójstwom w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

  • Profil hazardzisty

  • Sauna – sposób na zdrowie

  • Ludzkie kamienie: barwy, kształty i tajemnice

  • Próby samobójcze częstsze u dziewczyn

  • Dwie twarze eteru

    Eter to substancja o dwóch twarzach: z jednej strony przyczynił się do rewolucji w chirurgii, otwierając erę bezbolesnych operacji; z drugiej szybko stał się używką, a nawet, jak to miało miejsce w Polsce międzywojennej, prawdziwą plagą społeczną. Mimo to do dziś jest w medycynie ceniony. 

  • Brak łóżek i specjalistów – największe wyzwania polskiej geriatrii

  • Mleko kobiece to nie tylko pokarm