Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
27.12.2021 , 11:07 Aktualizacja: 31.12.2021, 13:25

Jak sprawdzić jakość suplementów diety przed ich zakupem? (komunikat)

Czy wiesz, że suplementy diety to środki spożywcze, które nie są lekami? Z pewnością dla wielu osób będzie to sporym zaskoczeniem! Jeśli chcesz kupić suplement, który został na pewno przebadany, to warto odwiedzić stronę www.badamysuplementy.pl i zapoznać się z niezależnymi wynikami badań, które przeprowadziła Fundacja Badamy Suplementy - prokonsumencka organizacja, sprawdzająca skład suplementów diety.

Fot. Materiały prasowe nadawcy komunikatu Fot. Materiały prasowe nadawcy komunikatu

W gąszczu reklam, kodów rabatowych oferowanych przez celebrytów i instagramerów, zniżek i promocji ciężko o trzeźwą ocenę jakości reklamowanych produktów, a tym bardziej o rzetelną wiedzę, jaki produkt trafia w nasze ręce. Suplementy bowiem nie są „lekiem na całe zło”, a ich skład może wcale nie być taki, jaki znajdziemy na opakowaniu pięknie zapakowanego produktu. Należy pamiętać, że przed dopuszczeniem suplementów do sprzedaży, nie ma obowiązku wykonywania badań laboratoryjnych. Wiedzieliście o tym?

Jako konsumenci nie jesteśmy jednak bezradni. Fundacja Badamy Suplementy (www.badamysuplementy.pl) wzięła sobie za cel przebadanie dostępnych na polskim rynku suplementów diety, ocenę ich składu i sprawdzenie wszelkich nieprawidłowości.

Fundacja Badamy Suplementy - cele działalności 

Fundacja Badamy Suplementy została założona przez Macieja Szymańskiego w 2019 roku. Szymański w 2017 r. zapoznał się z raportem Najwyższej Izby Kontroli, w którym napisano, że w przebadanych suplementach diety wykryto między innymi bakterie kałowe oraz substancje psychoaktywne. Wtedy właśnie narodziła się idea, że konieczne jest sprawdzenie innych suplementów. W ten sposób powstała prokonsumencka organizacja strażnicza zajmująca się wykonywaniem analiz laboratoryjnych najpopularniejszych suplementów diety.

Fundacja bada suplementy pod kątem:

 • zawartości składników zadeklarowanych przez producenta na etykiecie produktu - czy skład jest zgodny z wynikami badań laboratoryjnych;
 • zanieczyszczeń metalami ciężkimi (rtęć, ołów, kadm);
 • zanieczyszczeń mikrobiologicznych (liczba drożdży i pleśni, obecność gronkowców koagulazo-dodatnich, Escherichia coli, Salmonella, ogólna liczba drobnoustrojów);
 • wskaźnika TOTOX -  ten element jest sprawdzany w przypadku kwasów tłuszczowych (TOTOX daje obraz „świeżości oleju"), a im niższa jest zawartość tego wskaźnika, tym lepiej.

Celem Fundacji Badamy Suplementy jest dokładna analiza produktów, które można kupić w aptekach stacjonarnych i internetowych, a także sklepach oraz na portalach aukcyjnych. Organizacja działa na rzecz konsumentów, nie reklamuje produktów, nie poleca ich, tylko pełni funkcję strażnika i badacza na słabo uregulowanym rynku suplementów diety.

Do najważniejszych atrybutów Fundacji należą:

 • niezależność badań i obiektywność,
 • całkowita bezstronność,
 • aktywizm konsumencki.

Warto wejść na stronę Fundacji: www.badamysuplementy.pl oraz zajrzeć do mediów społecznościowych: (facebook.com/badamysuplementy, instagram.com/badamysuplementy) są tam omawiane badane suplementy oraz prezentowane porady dotyczące zdrowego stylu życia i suplementacji.

Infografika/Mat. prasowe nadawcy komunikatu

W jaki sposób Fundacja wybiera suplementy do badań i skąd finansuje badania?

W pierwszej fazie działalności Fundacji Badamy Suplementy, badania były finansowane ze zbiórek i zrzutek publicznych. To sami konsumenci finansowali badania, aby dowiedzieć się, jaki jest prawdziwy skład suplementów diety. Obecnie organizacja korzysta z dotacji z Narodowego Instytutu Wolności (program PROO) czyli oznacza to, że działania statutowe są finansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Dzięki finansowaniu otrzymanemu z NIW działania Fundacji Badamy Suplementy dotarły do szerokiego grona odbiorców, konsumentów i producentów suplementów diety.

Infografika/Mat. prasowe nadawcy komunikatu

Wszystkie suplementy nabywane przez Fundację do badań kupowane są w sklepach i aptekach internetowych, a także portalach aukcyjnych, czyli dokładnie tak jak robią to konsumenci. Po zakupie są wysyłane bezpośrednio do laboratorium, gdzie są pierwszy raz otwierane. Dzięki temu Fundacja zachowuje transparentność i obiektywność. Dotychczas organizacja przebadała następujące grupy suplementów diety: magnez, żelazo, omega-3, witamina B, C, D, suplementy dla kobiet w ciąży i odżywki białkowe (wyniki prezentowane  poniżej).

Infografika/Mat. prasowe nadawcy komunikatu

Fundacja Badamy Suplementy wydaje cyklicznie raporty dotyczące przebadanych grup suplementów, w których, oprócz prezentacji wyników badań najpopularniejszych produktów, znajdziesz również kompendium użytecznej wiedzy dietetycznej:

W ostatnim raporcie przebadano sześć popularnych suplementów dla kobiet w ciąży, przedstawiając wyniki na stronie i w mediach społecznościowych, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony osób obserwujących. Decyzję o badaniu suplementów dla kobiet ciężarnych podjęto po prośbach przesyłanych do Fundacji Badamy Suplementy przez przyszłe i obecne mamy.

Produkty dla kobiet ciężarnych zbadano pod kątem:

 • zawartości składników aktywnych tj.: kwasów DHA i EPA, witamin D, E, B6 i B12 oraz kwasu foliowego, choliny, selenu, żelaza i jodu;
 • wskaźnika TOTOX – kiedy oleje rozkładają się i utleniają tworzą nowe produkty uboczne, które nie występują w świeżym oleju – pomiar liczby nadtlenkowej i anizydynowej pozwoli obliczyć wskaźnik TOTOX, który da nam obraz "świeżości oleju" (im niższa wartość wskaźnika TOTOX, tym lepiej). Na wielkość wskaźnika TOTOX może mieć wpływ również data produkcji, czyli czas, który minął od produkcji do momentu kupienia i przebadania suplementu, sposób przechowywania;
 • zanieczyszczenia metalami ciężkimi (rtęć, ołów, kadm);
 • zanieczyszczenia mikrobiologicznego - to badanie pozwoliło sprawdzić liczbę drożdży i pleśni, obecność gronkowców koagulazo-dodatnich, Escherichia coli, Salmonelli, Listeria monocytogenes oraz ogólną liczbę drobnoustrojów.

Przykładowe wyniki badań jednego z przebadanych suplementów dla kobiet w ciąży, które znajdziesz na stronie Fundacji:

Infografika/Mat. prasowe nadawcy komunikatu

Na stronie badamysuplementy.pl przedstawiana jest również analiza składników użytych w danym suplemencie, zredagowana przez dietetyka klinicznego, a także ocena każdego produktu wystawiana przez Fundację Badamy Suplementy. Dlatego szukaj produktów przebadanych przez Fundację Badamy Suplementy (www.badamysuplementy.pl).

Źródło komunikatu: Fundacja Badamy Suplementy

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2261

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.