Czy czkawka może być objawem poważnej choroby?

23.11.2017

To FAKT! Choć najczęściej jest ona czymś zupełnie niegroźnym i chwilowym, to jednak zdarza się, że jest uporczywa i trudna do zatrzymania. Wtedy może być symptomem poważnej choroby.

Czkawka to w języku medycznym ponawiające się mimowolne skurcze przepony, po których dochodzi do nagłego zamknięcia się głośni (części krtani zawierającej struny głosowe). Takie skurcze przerywają przepływ powietrza i powodują wydawanie charakterystycznego odgłosu czkawki. Co ciekawe, dolegliwość ta częściej występuje u mężczyzn.

W większości przypadków, czkawka jest zjawiskiem niegroźnymi i przelotnym. Zdarza się jednak, że epizody czkawki są bardziej dokuczliwe. W niektórych przypadkach mogą utrzymywać się przez ponad dwa dni, a w cięższych przypadkach nawet ponad miesiąc.

Najczęściej przyczyny czkawki są banalne. Należą do takich: przepełnienie żołądka, spożycie alkoholu lub połknięcie gorącej czy też drażniącej potrawy.

Uporczywa i trudna do zatrzymania czkawka (którą należy poddać badaniu i leczyć), może mieć jednak zdecydowanie poważniejsze przyczyny. Może być spowodowana m.in.: refluksem lub innymi zaburzeniami funkcjonowania przełyku, chorobami jelit, chorobami pęcherzyka żółciowego, zapaleniem trzustki, zapaleniem płuc, guzem lub udarem mózgu, a także ciążą. Może też być skutkiem przebytej operacji - w obrębie jamy brzusznej lub klatki piersiowej.

Na szczęście, według ekspertów, czkawka bardzo rzadko jest objawem poważnego schorzenia.

vik (www.zdrowie.pap.pl)

Źródło:

„The Merck Manual: objawy kliniczne”, pod red. Roberta S. Portera, Justina L. Kaplana i Barbary P. Homeier.

UWAGA REDAKCJE!

PAP S.A. zezwala na bezpłatną publikację artykułów z Serwisu Zdrowie w Polsce pod warunkiem zarejestrowania się w Serwisie Zdrowie i akceptacji regulaminu.

Zaloguj się   lub   Zarejestruj