Czy czkawka może być objawem poważnej choroby?

To FAKT! Choć najczęściej jest ona czymś zupełnie niegroźnym i chwilowym, to jednak zdarza się, że jest uporczywa i trudna do zatrzymania. Wtedy może być symptomem poważnej choroby.

Czkawka to w języku medycznym ponawiające się mimowolne skurcze przepony, po których dochodzi do nagłego zamknięcia się głośni (części krtani zawierającej struny głosowe). Takie skurcze przerywają przepływ powietrza i powodują wydawanie charakterystycznego odgłosu czkawki. Co ciekawe, dolegliwość ta częściej występuje u mężczyzn.

W większości przypadków, czkawka jest zjawiskiem niegroźnymi i przelotnym. Zdarza się jednak, że epizody czkawki są bardziej dokuczliwe. W niektórych przypadkach mogą utrzymywać się przez ponad dwa dni, a w cięższych przypadkach nawet ponad miesiąc.

Najczęściej przyczyny czkawki są banalne. Należą do takich: przepełnienie żołądka, spożycie alkoholu lub połknięcie gorącej czy też drażniącej potrawy.

Uporczywa i trudna do zatrzymania czkawka (którą należy poddać badaniu i leczyć), może mieć jednak zdecydowanie poważniejsze przyczyny. Może być spowodowana m.in.: refluksem lub innymi zaburzeniami funkcjonowania przełyku, chorobami jelit, chorobami pęcherzyka żółciowego, zapaleniem trzustki, zapaleniem płuc, guzem lub udarem mózgu, a także ciążą. Może też być skutkiem przebytej operacji - w obrębie jamy brzusznej lub klatki piersiowej.

Na szczęście, według ekspertów, czkawka bardzo rzadko jest objawem poważnego schorzenia.

vik (www.zdrowie.pap.pl)

Źródło:

„The Merck Manual: objawy kliniczne”, pod red. Roberta S. Portera, Justina L. Kaplana i Barbary P. Homeier.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Archiwum prywatne

    Polski lekarz wśród 100 najlepszych na świecie

    Dr n. med. Maciej Michalak został uznany za jednego ze 100 najlepszych lekarzy na świecie. Tytuł ten otrzymał za znaczący wkład w rozwój stomatologii i szeroko rozumianej medycyny oraz inspirowanie innych wzorową postawą lekarza.

  • Złośliwe nadciśnienie tętnicze wciąż istnieje

  • Czy rak szyjki macicy przejdzie do historii?

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

  • Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

  • Adobe

    Choroba Zalewu Wiślanego – tajemniczy rozpad mięśni

    W maju 2025 roku media obiegła informacja o nowym ognisku choroby Haff, zwanej też chorobą Zalewu Wiślanego, w północnej Polsce. W województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim hospitalizowano dziesięć osób z objawami rabdomiolizy, czyli rozpadu mięśni spowodowanego spożyciem lokalnie złowionych ryb. Jeden z pacjentów wymagał nawet dializoterapii z powodu ostrej niewydolności nerek. Choroba Haff bywa śmiertelnym zagrożeniem.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP