Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

20.04.2020 , 13:22 Aktualizacja: 22.04.2020, 12:07

Czy test na koronawirusa można wykonać w domu?

To MIT! Nie ma obecnie na rynku polskim dostępnych domowych testów, pozwalających wykryć koronawirusa SARS-CoV-2 lub wytworzone przeciwko niemu przeciwciała. O próbach oszustw w tym względzie przestrzega Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych.

Fot. PAP/J. Kamiński Fot. PAP/J. Kamiński

Testy, które pozwalają wykryć obecność jakiegoś patogenu w organizmie lub przeciwciała przeciwko niemu, co może świadczyć o przebytym zakażeniu, to w świetle prawa wyroby medyczne. Tym samym obrót nimi jest regulowany – m.in. zanim zostaną wprowadzone na rynek, musi być o tym zawiadomiony Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych.

Jego prezes Grzegorz Cessak przestrzegł ostatnio za pośrednictwem Twittera przed „nieuczciwymi osobami oferującymi szybkie testy do samodzielnego stosowania”. Poinformował jednocześnie, że do Urzędu wpłynęło ogółem 132 powiadomień i zgłoszeń testów do wykrywania SARS-CoC-2.

Rzecznik URPL Jarosław Buczek precyzuje w odpowiedzi na pytanie Serwisu Zdrowie, że wszystkie testy, o których Urząd został powiadomiony do tej pory są przeznaczone do używania wyłącznie przez profesjonalistów i nie są to testy do samokontroli czyli użytku domowego.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Id materiału: 1618

Najnowsze

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.