Matka z nadwagą i chore dziecko?

FAKT! Ryzyko porażenia mózgowego u dziecka wzrasta, jeśli jego matka ma nadwagę lub jest otyła. Badania, które prowadzą do takich wniosków objęły swym zasięgiem blisko 1,4 mln dzieci, które urodziły się w Szwecji z latach 1997-2011. U 3029 maluchów zdiagnozowano dziecięce porażenie mózgowe.

Analizy wykazały, że chore dzieci częściej rodziły się matkom z nadwagą (BMI między 25 - 29,9) oraz otyłością (BMI powyżej 30). Wyniki były statystycznie istotne wyłącznie w przypadku dzieci urodzonych w terminie; u wcześniaków tej prawidłowości nie zaobserwowano.

Otyłość i nadwaga sprzyjają występowaniu powikłań okołoporodowych, najczęściej związanych z niedotlenieniem mózgu dziecka. I choć wpływ matczynej otyłości na porażenie mózgowe dziecka (taką zależność zaobserwowano jedynie w 45 proc. przypadków) może wydawać się niewielki w porównaniu do innych czynników ryzyka, ma jednak duże znaczenie dla zdrowia publicznego, ze względu na coraz większy odsetek kobiet z nadwagą lub otyłością w społeczeństwie.

Źródło: Eduardo Villamor et al., “Association Between Maternal Body Mass Index in Early Pregnancy and Incidence of Cerebral Palsy”, JAMA 2017

AP

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” trwa

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbywa się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • AdobeStock

    Praca na stojąco przy biurku jednak szkodliwa dla zdrowia

    Tzw. stojące biurka miały być sposobem na problemy zdrowotne związane z siedzeniem przez cały dzień. Najnowsze badania wykazały jednak, że długotrwałe stanie nie poprawia zdrowia serca, a wręcz zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości układu krążenia.

  • Rak płuca od podejrzenia do leczenia – pacjent jak listonosz

  • Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego