Matka z nadwagą i chore dziecko?

FAKT! Ryzyko porażenia mózgowego u dziecka wzrasta, jeśli jego matka ma nadwagę lub jest otyła. Badania, które prowadzą do takich wniosków objęły swym zasięgiem blisko 1,4 mln dzieci, które urodziły się w Szwecji z latach 1997-2011. U 3029 maluchów zdiagnozowano dziecięce porażenie mózgowe.

Analizy wykazały, że chore dzieci częściej rodziły się matkom z nadwagą (BMI między 25 - 29,9) oraz otyłością (BMI powyżej 30). Wyniki były statystycznie istotne wyłącznie w przypadku dzieci urodzonych w terminie; u wcześniaków tej prawidłowości nie zaobserwowano.

Otyłość i nadwaga sprzyjają występowaniu powikłań okołoporodowych, najczęściej związanych z niedotlenieniem mózgu dziecka. I choć wpływ matczynej otyłości na porażenie mózgowe dziecka (taką zależność zaobserwowano jedynie w 45 proc. przypadków) może wydawać się niewielki w porównaniu do innych czynników ryzyka, ma jednak duże znaczenie dla zdrowia publicznego, ze względu na coraz większy odsetek kobiet z nadwagą lub otyłością w społeczeństwie.

Źródło: Eduardo Villamor et al., “Association Between Maternal Body Mass Index in Early Pregnancy and Incidence of Cerebral Palsy”, JAMA 2017

AP

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • AdobeStock

    Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

    Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii – policzyli to holenderscy naukowcy z muzeum mikroorganizmów Micropia w Amsterdamie i Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO). Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami „w pakiecie” dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje.

  • Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP