Matka z nadwagą i chore dziecko?

FAKT! Ryzyko porażenia mózgowego u dziecka wzrasta, jeśli jego matka ma nadwagę lub jest otyła. Badania, które prowadzą do takich wniosków objęły swym zasięgiem blisko 1,4 mln dzieci, które urodziły się w Szwecji z latach 1997-2011. U 3029 maluchów zdiagnozowano dziecięce porażenie mózgowe.

Analizy wykazały, że chore dzieci częściej rodziły się matkom z nadwagą (BMI między 25 - 29,9) oraz otyłością (BMI powyżej 30). Wyniki były statystycznie istotne wyłącznie w przypadku dzieci urodzonych w terminie; u wcześniaków tej prawidłowości nie zaobserwowano.

Otyłość i nadwaga sprzyjają występowaniu powikłań okołoporodowych, najczęściej związanych z niedotlenieniem mózgu dziecka. I choć wpływ matczynej otyłości na porażenie mózgowe dziecka (taką zależność zaobserwowano jedynie w 45 proc. przypadków) może wydawać się niewielki w porównaniu do innych czynników ryzyka, ma jednak duże znaczenie dla zdrowia publicznego, ze względu na coraz większy odsetek kobiet z nadwagą lub otyłością w społeczeństwie.

Źródło: Eduardo Villamor et al., “Association Between Maternal Body Mass Index in Early Pregnancy and Incidence of Cerebral Palsy”, JAMA 2017

AP

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/Kzenon

    Nie warto oszukiwać, przygotowując się do kolonoskopii

    Wielu pacjentów twierdzi, że przygotowanie do kolonoskopii jest gorsze niż samo badanie. Niestety nie ma wyjścia – aby było skuteczne, konieczne jest dokładne oczyszczenie jelita. Nie warto oszukiwać i zmniejszać dawki płynu, który musimy wypić, bo skutki mogą być katastrofalne: odmowa wykonania badania przez lekarza, albo – co gorsze – przeoczenie groźnej zmiany.

  • Endoprotezy – od cementu po druk 3D i sensory

  • Dieta na depresję

  • Płynna cytologia w programie profilaktyki raka szyjki macicy

  • Jaskra – czynniki ryzyka i diagnoza

  • Adobe Stock/Paulina

    Rośnie liczba noworodków pozostawianych w szpitalach po urodzeniu

    Z roku na rok przybywa noworodków, które po urodzeniu są pozostawiane przez rodziców w szpitalu. Jest dopiero początek marca, a już mamy w naszej klinice pięcioro takich dzieci, tyle co przez cały rok 2024 – mówi prof. dr hab. n. med. Renata Bokiniec, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej.

  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Woreczki nikotynowe groźne dla jamy ustnej