Nawilżacze powietrza nie są dobre dla astmatyków?

To FAKT. Codzienne czynności domowe takie jak gotowanie, pranie, kąpiele są źródłem pary wodnej. Poprzez nawilżanie powietrza dodatkowo jeszcze podnosimy jego wilgotność, a to sprzyja rozwojowi roztoczy i pleśni. Także same nawilżacze – przy złej konserwacji - mogą być źródłem pleśni i bakterii, dlatego w domu, w którym mieszka astmatyk, bezpieczniej ich nie stosować.

Jeśli jest konieczność nawilżania dróg oddechowych u chorego z astmą, lepiej stosować inhalacje i pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Smog a mieszkania: jak dbać w nich o czyste powietrze

Jeśli w obawie przed smogiem powstrzymujesz się od wietrzenia mieszkania albo myślisz o zakupie oczyszczacza powietrza - ten tekst jest dla Ciebie.

Siedem sposobów na poprawienie jakości powietrza w domu:

  1. Regularne wietrzenie mieszkania.
  2. Poprawa wentylacji i dbanie o optymalną temperaturę i wilgotność powietrza. Zalecane jest utrzymywanie temp. powietrza ok. 18-20 stopni Celsjusza, a wilgotności 40-50 proc., wówczas roztocza się gorzej się rozmnażają i stężenie alergenów w powietrzu jest niższe.
  3. Częstsze sprzątanie.
  4. Warto usunąć wykładziny dywanowe, zasłony i firany gromadzące kurz.
  5. Lepiej wybierać meble zabudowane. Otwarte półki sprzyjają osiadaniu kurzu. Wszystkie książki i ozdoby umieszczamy w szklanych witrynach. Wybieramy skórzane kanapy, te materiałowe można przykryć narzutą, którą najlepiej prać raz na tydzień.
  6. Jeśli ktoś ma alergię na roztocza, korzystne jest stosowanie antyalergicznych pokrowców i pościeli.
  7. W przypadku osób z pyłkowicą zaleca się w sezonie pylenia wietrzenie w godzinach popołudniowych, bo wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest niższe. W tym przypadku skuteczne mogą być także klimatyzatory pozwalające na stałe zamknąć okna. Trzeba jednak pamiętać o właściwej konserwacji klimatyzacji, gdyż w urządzeniu może gromadzić się kurz oraz rozwijać bakterie i pleśń, a wówczas klimatyzator stanie się źródłem uczulających alergenów.

gap

Źródło:

„Urządzenia poprawiające jakoś powietrza w domu chorych na astmę”. Dr Izabela Kupryś-Lipińska, artykuł w książce „Astma ciężka pod kontrolą. Poradnik pacjenta”.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Co się dzieje z ciałem zanurzonym w wodzie

    Wodolecznictwo przeżywa renesans i jest stosowane w różnych dolegliwościach – od schorzeń skóry po depresję. Zanurzeniu w wodzie towarzyszyć może zarówno ukojenie, jak i szok czy euforia. Duże znaczenie dla zdrowia mają przy tym zawarte w wodzie sole i drobnoustroje. Warto o tym pamiętać, nim zdecydujemy się na kąpiel w morzu czy strumieniu.

  • Choroby są demokratyczne - na raka może zachorować nawet prezydent

  • Gen inteligencji nie istnieje

  • Pozbądź się presji, ruszaj się dla przyjemności

  • Opieka długoterminowa pod jednym parasolem

  • Adobe Stock/Darya

    Polacy wierzą w związki na całe życie, choć jest i drugie dno

    Polacy to romantycy. Taki obraz wyłania się z badania „Anatomia relacji. O związkach twarzą w twarz” zleconego przez Gedeon Richter Polska. Zdecydowana większość Polaków uważa, że związek może trwać całe życie, a średni staż relacji wynosi 19 lat. Przeważa też pogląd, że wiążemy się z miłości. Co jednak może się kryć pod deklaracjami? – zastanawiali się eksperci zajmujący się m.in. terapią par.

  • Świadomość śmierci dana człowiekowi

  • VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

Serwisy ogólnodostępne PAP