Nawilżacze powietrza nie są dobre dla astmatyków?

05.09.2017 aktualizacja 06.09.2017

To FAKT. Codzienne czynności domowe takie jak gotowanie, pranie, kąpiele są źródłem pary wodnej. Poprzez nawilżanie powietrza dodatkowo jeszcze podnosimy jego wilgotność, a to sprzyja rozwojowi roztoczy i pleśni. Także same nawilżacze – przy złej konserwacji - mogą być źródłem pleśni i bakterii, dlatego w domu, w którym mieszka astmatyk, bezpieczniej ich nie stosować.

Jeśli jest konieczność nawilżania dróg oddechowych u chorego z astmą, lepiej stosować inhalacje i pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów.

Siedem sposobów na poprawienie jakości powietrza w domu:

  1. Regularne wietrzenie mieszkania.
  2. Poprawa wentylacji i dbanie o optymalną temperaturę i wilgotność powietrza. Zalecane jest utrzymywanie temp. powietrza ok. 18-20 stopni Celsjusza, a wilgotności 40-50 proc., wówczas roztocza się gorzej się rozmnażają i stężenie alergenów w powietrzu jest niższe.
  3. Częstsze sprzątanie.
  4. Warto usunąć wykładziny dywanowe, zasłony i firany gromadzące kurz.
  5. Lepiej wybierać meble zabudowane. Otwarte półki sprzyjają osiadaniu kurzu. Wszystkie książki i ozdoby umieszczamy w szklanych witrynach. Wybieramy skórzane kanapy, te materiałowe można przykryć narzutą, którą najlepiej prać raz na tydzień.
  6. Jeśli ktoś ma alergię na roztocza, korzystne jest stosowanie antyalergicznych pokrowców i pościeli.
  7. W przypadku osób z pyłkowicą zaleca się w sezonie pylenia wietrzenie w godzinach popołudniowych, bo wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest niższe. W tym przypadku skuteczne mogą być także klimatyzatory pozwalające na stałe zamknąć okna. Trzeba jednak pamiętać o właściwej konserwacji klimatyzacji, gdyż w urządzeniu może gromadzić się kurz oraz rozwijać bakterie i pleśń, a wówczas klimatyzator stanie się źródłem uczulających alergenów.

gap

Źródło:

„Urządzenia poprawiające jakoś powietrza w domu chorych na astmę”. Dr Izabela Kupryś-Lipińska, artykuł w książce „Astma ciężka pod kontrolą. Poradnik pacjenta”.

UWAGA REDAKCJE!

PAP S.A. zezwala na bezpłatną publikację artykułów z Serwisu Zdrowie w Polsce pod warunkiem zarejestrowania się w Serwisie Zdrowie i akceptacji regulaminu.

Zaloguj się   lub   Zarejestruj