Flora jelitowa wskazuje na poziom zdrowia u starszych ludzi?

To FAKT! Dziarscy staruszkowie mają w jelitach takie same bakterie, jak zdrowi trzydziestolatkowie – informuje pismo "mSphere”.

Jedne z najszerzej zakrojonych badań nad ludzkim mikrobiomem przeprowadzili wspólnie naukowcy z University of Western Ontario (Kanada), Lawson Health Research Institute (Wielka Brytania) oraz Tianyi Health Science Institute w Zhenjiang (Chiny). Analizy zawartości jelit ponad 1000 Chińczyków – w wieku od 3 do 100 lat – ujawniły, że istnieje związek pomiędzy dobrym stanem zdrowia i zdrowym starzeniem się a odpowiednią mikroflorą jelitową.

W przypadku wyjątkowo zdrowych osób w zawansowanym wieku - na przykład po 90. roku życia, zaobserwowano skład bakterii podobny jak... u trzydziestolatków.

Nie wiadomo, czy badane osoby były zdrowe dzięki tym drobnoustrojom, czy raczej drobnoustroje dobrze się czuły w zdrowym ciele. Natomiast wszystkie bakterie u zdrowych osób cechowało duże zróżnicowanie. Co za tym idzie, ta różnorodność może być cennym wskaźnikiem stanu zdrowia – tak jak niski poziom cholesterolu wskazuje na dobry stan układu krążenia.

apio

Źródło: http://msphere.asm.org/content/2/5/e00327-17

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Warto rzucić palenie przed planowanym leczeniem operacyjnym

    Wiele osób uważa, że rzucanie palenia po rozpoznaniu choroby nie ma już sensu. Tymczasem specjaliści podkreślają, że nic bardziej mylnego. „Kontynuacja nałogu dramatycznie pogarsza szanse chorego na wyleczenie” – podkreśla prof. Jacek Jassem. Australijscy naukowcy właśnie opublikowali badanie, które to potwierdza.

  • Nieleczona jaskra odbiera wzrok

  • Forsycja działa przeciwzapalnie

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Adobe

    „Zbyt dobre” wyniki badań nie powinny cieszyć

    „Zbyt dobrych” wyników badań nie można lekceważyć. Niski cholesterol czy OB, zbyt wysokie żelazo, duża liczba czerwonych krwinek mogą też być sygnałem alarmowym naszego organizmu. Dlatego lepiej samodzielnie nie interpretować wyników badań, a zawsze pokazać je specjaliście.

  • Wiosenne porządki mogą zaszkodzić

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu