Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter
Do góry


07.03.2022 , 14:03 Aktualizacja: 07.03.2022, 16:13

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV – ostatnia szansa na realizację? (komunikat)

Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, jako platforma ekspertów medycznych, osób związanych ze światem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów kształtuje merytoryczną dyskusję nt. szczepień ochronnych w przestrzeni publicznej oraz buduje zaufanie wokół szczepień. Jednym z obszarów zainteresowań inicjatywy jest realizacja celów NSO w ramach szczepień przeciwko HPV. W związku z powyższym dniu 8 marca br. odbędzie się debata nt.: Bezpłatne szczepienia przeciw HPV – ostatnia szansa na realizację?

© European Union, 2020 © European Union, 2020

Polska jest jedynym krajem europejskim nieposiadającym narodowego programu szczepień przeciwko HPV, Narodowa Strategia Onkologiczna, zakładała rozpoczęcie szczepień przeciwko HPV  w 2021r. dla dziewczynek, co mimo wielu zapewnień się nie stało. Na chwilę obecną została zrefundowana jedna szczepionka z częściową dopłatą pacjenta, nie ruszył jednak jeszcze narodowy program całkowicie bezpłatnych szczepień zapowiadany przez Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z założeniami ww. uchwały o NSO w 2021 roku miały rozpocząć się programy edukacyjne i kampanie społeczne na temat korzyści zdrowotnych wynikających ze szczepienia przeciwko HPV. Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk realizuje ww. działania.

Każdego roku umiera 230 000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na 470 000. Ponad 80% wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się. W Polsce odnotowuje się ok. 3 000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, 50% chorych umiera. Szczepionka jest przełomem współczesnej medycyny, dzięki której możemy zredukować ryzyko pojawienia się infekcji wirusowej (HPV). Wiele samorządów w Polsce organizuje programy bezpłatnych szczepień przeciw HPV, jednak nie rozwiąże to problemu eliminacji zachorowań na choroby HPV-zależne.

Podczas debaty eksperci będą dyskutować o tym, kiedy nastąpi realizacja działań zapisanych w Narodowej Strategii Onkologicznej, jak realizować politykę edukacyjną, aby zwiększyć świadomość społeczną w obszarze chorób HPV-zależnych oraz tym samym wyeliminować zachorowania na raka szyjki macicy w Polsce. 

Do debaty zostały zaproszone poniższe osoby: prof. Teresa  Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, dr hab. n. med. Ewa Kalinka, kierownik Kliniki Onkologii w Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Małgorzata Bogusz, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Aleksandra Rudnicka, Rzecznik prasowy Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS. Debatę poprowadzi red. Katarzyna Wolska, koordynator Porozumienia na Recz Dobrych Praktyk w Szczepieniach. 

Organizator debaty: 
Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach 
Więcej: https://szczepienia-ioz.pl/ 

Możliwość obejrzenia debaty: www.medexpress.pl

Partnerzy debaty: 
MSD Polska, Pfizer Polska, Sanofi Pasteur
 

Źródło: Instytut Ochrony Zdrowia 

 

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2317

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.