Intymne zdrowie mężczyzny – gdzie szukać pomocy, gdy pojawi się problem

Kłopoty z narządami płciowymi są wstydliwe i często skrywane, ale wcale nie tak rzadkie jak się powszechnie uważa. O ile jednak kobiety w takiej sytuacji zgłaszają się po prostu do ginekologa, o tyle mężczyźni często nie bardzo wiedzą, gdzie się udać z tego rodzaju problemem. Podpowiadamy u jakich specjalistów należy szukać pomocy.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Badanie penisa to wstydliwa sprawa, dlatego wielu mężczyzn w razie problemów ze zdrowiem intymnym zwleka z wizytą u lekarza do ostatniej chwili. Warto jednak sobie uświadomić, że rzadko kiedy problemy tego typu przechodzą same, a nieleczone – nawet te początkowo niegroźne (np. infekcje grzybicze) – mogą z czasem skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, jak bezpłodność czy nowotwór.

- W większości mężczyźni nie są specjalnie skłonni do zgłaszania się ze swoimi dolegliwościami, zwłaszcza dotyczącymi narządów płciowych, do lekarzy. Chcielibyśmy to zmienić – mówi dr hab. Marcin Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, który wraz z lekarzami innych specjalności przyjmuje od niedawna w pierwszej w kraju Poradni Chorób Prącia. - Nigdzie w Polsce nie ma takiej placówki, a przecież rożnych chorób prącia jest bardzo dużo - dodaje.

Fot. PAP

Zakażenie HIV nie wyklucza udanego życia seksualnego

W Polsce jest sporo par o tzw. mieszanym statusie, czyli gdy jedna osoba ma HIV, a druga – nie. Z takich związków rodzą się zdrowe dzieci. Warunkiem zarówno bezpiecznego życia seksualnego, jak i zdrowego potomstwa, jest terapia lekami antyretrowirusowymi i przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Oczywiście, z przyczyn logistycznych nie wszyscy zainteresowani będą mogli korzystać z nowej placówki. Warto zatem przypomnieć ogólnie, gdzie mężczyźni mający różnego rodzaju problemy ze zdrowiem intymnym powinni szukać pomocy. 

Choroby prącia - do kogo po pomoc 

Zawsze warto zacząć od internisty, który być może sam będzie umiał coś zaradzić, a jeśli nie - podpowie dokąd udać się z problemem, a także wystawi stosowne skierowanie, np. do dermatologa, wenerologa czy urologa.

To właśnie wymienieni specjaliści leczą wszelkiego rodzaju infekcje prącia (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), specyficzne zapalenia, choroby skóry, uczulenia, a także deformacje, łagodne zmiany oraz stany przednowotworowe i nowotworowe.

- U pacjentów najczęściej obawę budzą dwie sprawy: czy jego dolegliwości są związane z chorobą weneryczną, czy z rakiem. Rzeczywiście, nowotwór prącia to najgroźniejsza (szczególnie w sytuacji, gdy pacjent trafi do specjalisty zbyt późno) i tym samym najważniejsza choroba, którą się zajmujemy. Jest to równocześnie choroba stosunkowo rzadka – mówi dr Matuszewski.

Fot. PAP/P.Werewka

Udany seks: pewne, że pomaga w relacji, niepewne – jak go mieć

Udane życie intymne to jedna z podstaw satysfakcjonującego związku dla większości par. Jednak nie ma jednej recepty na to, jak takie udane pożycie stworzyć. Każdy człowiek ma indywidualne potrzeby w tym względzie.

W gdańskiej Poradni Chorób Prącia jednym z najczęściej wykonywanych badań w tego typu problemach jest dermatoskopia, która  w powiększonym obrazie daje odpowiedź z jakiego typu zmianą mamy do czynienia. Pogłębiona diagnostyka może wymagać pobrania biopsji ze zmian skórnych/śluzówkowych. 

- Obecny na miejscu dermatolog może zaordynować leczenie miejscowe lub wykonać zabiegi lecznicze niektórych rodzajów zmian prącia np. kriodestrukcję czy laseroterapię. Natomiast urolog ma możliwość wykonania zabiegów operacyjnych: od tych mniejszych, jak zabieg plastyki wędzidełka, czy zabieg obrzezania, po zaawansowane operacje usunięcia raków prącia z rekonstrukcją. Wspólna praca dermatologa i urologa umożliwia zatem kompleksową opiekę nad pacjentem, przeprowadzenie go przez całą ścieżkę – od momentu postawienia diagnozy do skutecznego leczenia – wyjaśnia  prof. Roman Nowicki, ordynator Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UCK. 

Najczęstsze objawy infekcji intymnej u mężczyzn 

  • ból przy oddawaniu moczu,
  • plamki, 
  • krostki 
  • nalot na penisie, 
  • świąd, 
  • nieprzyjemny zapach.

Męski ginekolog… 

Na tym jednak wcale nie kończy się lista fachowców zajmujących się męskimi problemami intymnymi.   Kolejnym specjalistą - dedykowanym stricte męskim narządom płciowym - jest androlog, często nazywany odpowiednikiem żeńskiego ginekologa albo „lekarzem od jąder” . Zajmuje się on diagnozowaniem i leczeniem różnych problemów zdrowotnych dotyczących układu rozrodczego chłopców i mężczyzn, takich jak np. bezpłodność czy zaburzenia erekcji. Pomaga także mężczyznom z objawami andropauzy, czyli męskiego przekwitania. Przypomnijmy, że jest to zespół dolegliwości związanych z obniżonym poziomem męskich hormonów płciowych. 

Fot. K. Zborowski/PAP

Pierwszy raz. U 60 proc. młodych jest z miłości

Lekarz nie tylko od seksu

Niektóre męskie problemy mogą też wymagać wizyty u lekarza seksuologa.

Chodzi o różne możliwe problemy dotyczące szeroko pojętego współżycia seksualnego, takie jak np. zaburzenia pożądania, obniżenie sprawności seksualnej czy brak satysfakcji z seksu. Warto wiedzieć, że seksuologia to interdyscyplinarna specjalizacja, która zajmuje się płciowym życiem człowieka zarówno w sferze psychiki jak i ciała. Seksuolog zwykle uzyskuje wcześniej tytuł lekarza medycyny w dziedzinie psychiatrii, ginekologii lub urologii, może więc pomóc w wielu różnych sytuacjach. 

Jak dostać się do Poradni Chorób Prącia

Można się zarejestrować na wizytę pod numerem tel. 58 727 05 05 lub mailowo: rejestracja@uck.gda.pl. Pacjenci przyjmowani są w każdy wtorek w godz. 14.30-17.00, w budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK, przy ul. Smoluchowskiego 17, Gdańsk. Wymagane jest skierowanie, np. od lekarza rodzinnego.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

  • Adobe Stock

    Gazy jelitowe – mieszanka wybuchowa

    Człowiek nosi w sobie mocno wybuchową mieszankę. O tym, jak bardzo jest niebezpieczna, przekonał się pewien pacjent, u którego wykonywano kauteryzację (przyżeganie) polipa. Za przykry zapach odpowiadają bakterie jelitowe, które produkują siarkowodór. Na szczęście w śladowych ilościach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Polio: to ta choroba okaleczyła Fridę Kahlo… Czy może wrócić?

  • Adobe Stock

    HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

    Tylko co 10 osoba aktywna seksualnie wykonała test w kierunku HIV. Wirus powodujący AIDS przenosi się głównie przez kontakty intymne niezabezpieczone prezerwatywą. Nieświadomi nosiciele nie podejmują niezbędnego leczenia i przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania HIV. Warto zatem bezpłatnie i anonimowo się przetestować. Z pomocą przychodzą tu specjalne punkty diagnostyki – PKD.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku