Niepłodność może być skutkiem zakażenia HCV?

To FAKT! Kobiety, które mają problem z zajściem w ciążę powinny sprawdzić czy nie są chore na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Naprawdę warto to zrobić, bo istnieją dziś leki skutecznie zwalczające wirusa HCV. W ten sposób można też odzyskać płodność.

Fot. PAP
Fot. PAP

Z okazji obchodzonego 28 lipca Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby eksperci przypominają, że w Polsce żyje co najmniej 150 tys. osób zakażonych wirusem HCV, z czego zdecydowana większość o tym nie wie. Mało kto zdaje sobie też sprawę z faktu, że w przypadku kobiet, taka infekcja może być powodem niepłodności, a także nawracających poronień.

Robisz tatuaż? Sprawdź, jak uniknąć zakażenia HCV

Dlatego eksperci sugerują, aby kobiety mające tego typu problemy wykonywały w ramach badań diagnostycznych proste i łatwo dostępne tzw. testy anty-HCV. Sprawdzają one czy we krwi danej osoby obecne są przeciwciała anty-HCV, co świadczy o tym, że ta osoba miała kontakt z wirusem, a jej układ immunologiczny wytworzył stosowne przeciwciała (anty-HCV). Ale uwaga! Wynik pozytywny nie świadczy jeszcze o aktywnym zakażeniu. Aby to potwierdzić wykonuje się kolejne, pogłębione badanie o nazwie HCV RNA. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Infekcja HCV rozwija się podstępnie i długo

Na każde 100 osób zakażonych wirusem HCV, u kilkudziesięciu po latach od zakażenia rozwinie się przewlekła choroba wątroby. Lepiej strzec się przed tym patogenem, przede wszystkim zwracając uwagę, czy w placówkach medycznych i gabinetach np. tatuażu czy kosmetycznych używa się jałowych narzędzi.

Mam infekcję HCV. Co dalej?

Prof. Małgorzata Pawłowska, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, przekonuje, że naprawdę warto się badać pod kątem zakażenia HCV, bo istnieją dziś skuteczne leki zwalczające infekcje spowodowane przez tego wirusa i to już w 8-12 tygodni. 

- Możemy go zniszczyć lekami i zapomnieć o chorobie. Wyleczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C przywraca płodność, a także likwiduje poronienia, w przypadku tych kobiet, u których to infekcja HCV była przyczyną tego rodzaju problemów – podkreśla prof. Małgorzata Pawłowska. 

Szacuje się, że odsetek kobiet w wieku prokreacyjnym, które są zakażone HCV wynosi w Polsce 0,4-0,8 proc. 

Ekspertka zwraca uwagę na fakt, że bardzo trudno jest samemu zauważyć objawy zakażenia HCV, gdyż infekcja ta zazwyczaj przez wiele lat rozwija się nie dając żadnych specyficznych objawów. To dlatego HCV nazywa się cichym lub podstępnym zabójcą. Niestety, nieleczona, przewlekła infekcja spowodowana przez tego wirusa może doprowadzić m.in. do marskości lub raka wątroby, a w efekcie do przedwczesnej śmierci.  

W praktyce, każdy z nas może być nieświadomie zakażony HCV, a to dlatego, że wirusem tym można się zarazić np. u fryzjera, kosmetyczki, stomatologa lub tatuażysty. Szczególnie narażone są jednak osoby, które przeszły lub przechodzą długotrwałe hospitalizacje, zwłaszcza jeśli towarzyszyły im transfuzje krwi i zabiegi naruszające ciągłość skóry. Zakażanie następuje bowiem poprzez kontakt z zainfekowaną krwią. 

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Koalicja Hepatologiczna, Fundacja Gwiazda Nadziei 

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy