Tag:
  • zdj. Instytut Rozwoju Spraw Społecznych

    Startuje Pilotażowy Projekt Planu Eliminacji HCV w Polsce

    Materiał promocyjny

    5 kwietnia 2024 roku zainaugurowany został Pilotaż Planu Eliminacji HCV (ELIMINATE-HCV). Projekt realizowany jest przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, w partnerstwie z firmami AbbVie i Abbott, w ramach Warsaw Health Innovation Hub – platformy współpracy podmiotów gospodarczych, publicznych i naukowych. Pilotaż ma na celu poprawę poziomu wykrywalności zakażeń wirusem HCV oraz wprowadzenie skutecznych rozwiązań organizacyjnych w obszarze diagnostyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C.

    3 minuty czytania
  • zdj. AdobeStock

    Alarmujące statystyki dotyczące chorób wątroby

    Mamy wszystkie narzędzia, by zgodnie z zaleceniami WHO do 2030 r. wyeliminować wirusa HCV: proste i tanie testy, skuteczne terapie, finansowanie z NFZ. Wygląda jednak na to, że nie ma szans, by osiągnąć ten cel. Dlaczego?

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Wirus HCV: jak się przed nim chronić i co robić w razie podejrzenia zakażenia

    Nobel z fizjologii i medycyny 2020 trafił do Harveya J. Altera, Michaela Houghtona i Charlesa M. Rice'a - odkrywców wirusa HCV powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C. To świetna okazja, by przypomnieć, jak wirusem można się zakazić i co robić, gdy podejrzewamy, że do zakażenia doszło.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Niepłodność może być skutkiem zakażenia HCV?

    To FAKT! Kobiety, które mają problem z zajściem w ciążę powinny sprawdzić czy nie są chore na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Naprawdę warto to zrobić, bo istnieją dziś leki skutecznie zwalczające wirusa HCV. W ten sposób można też odzyskać płodność.

    2 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Pięć powodów, żeby zrobić test anty-HCV

    Marskość albo rak wątroby grozi nie tylko osobom nadużywającym alkoholu. Może się rozwinąć m.in. wskutek nieświadomego zakażenia się wirusem HCV. Podpowiadamy, gdzie można wykonać bezpłatny test anty-HCV.

    7 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Robisz tatuaż? Sprawdź, jak uniknąć wirusa HCV

    Pamela Anderson prawdopodobnie zakaziła się wirusem HCV używając tej samej igły do tatuażu, co jej zakażony mąż. Tatuaż, piercing, zabieg medyczny – są bezpieczne pod warunkiem, że przestrzega się procedur dezynfekcji i sterylizacji. No i że używa się rzeczywiście jednorazowo jednorazowych igieł, strzykawek itp.

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Infekcja HCV rozwija się podstępnie i długo

    Na każde 100 osób zakażonych wirusem HCV, u kilkudziesięciu po latach od zakażenia rozwinie się przewlekła choroba wątroby. Lepiej strzec się przed tym patogenem, przede wszystkim zwracając uwagę, czy w placówkach medycznych i gabinetach np. tatuażu czy kosmetycznych używa się jałowych narzędzi.

    3 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Otyłość – przez żołądek do…mózgu

    Otyłość to choroba, która spycha na margines życia społecznego. Osobom, które jej doświadczyły, nawet po dużym ubytku masy ciała uzyskanym dzięki leczeniu operacyjnemu trudno odnaleźć się we własnym ciele. Dlaczego? – wyjaśnia prof. Wojciech Lisik, chirurg bariatra, transplantolog.

  • "Kamizelki" mocujące głowę do ciała dla dwóch chłopców

  • Kongo zmaga się z nową epidemią, ale służby uspokają

  • Sztuczna inteligencja pomaga w operacjach oczu

  • Mięśnie, ścięgna i więzadła w sporcie

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • AdobeStock

    Sezon chorobowy w pełni

    To, że w okresie jesienno-zimowym odnotowujemy wzrost zachorowań na nieżyt górnych dróg oddechowych to żadna nowość. W tym roku zaskakujące są jednak liczby zachorowań – wielokrotnie większe niż analogicznie w ubiegłych sezonach. „Osoby wrażliwe, które idą w tłum, w kolejkę, w szaleństwo zakupów powinny uważać” – ostrzega prof. Joanna Zajkowska.

  • Zgryz ze zgryzem, czyli jak prostowano zęby

  • Enzybiotyki – następcy antybiotyków?