Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
05.04.2024 , 14:20 Aktualizacja: 05.04.2024, 15:37
Materiał promocyjny

Startuje Pilotażowy Projekt Planu Eliminacji HCV w Polsce

5 kwietnia 2024 roku zainaugurowany został Pilotaż Planu Eliminacji HCV (ELIMINATE-HCV). Projekt realizowany jest przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, w partnerstwie z firmami AbbVie i Abbott, w ramach Warsaw Health Innovation Hub – platformy współpracy podmiotów gospodarczych, publicznych i naukowych. Pilotaż ma na celu poprawę poziomu wykrywalności zakażeń wirusem HCV oraz wprowadzenie skutecznych rozwiązań organizacyjnych w obszarze diagnostyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C.

zdj. Instytut Rozwoju Spraw Społecznych zdj. Instytut Rozwoju Spraw Społecznych

– W ramach Pilotażu Planu Eliminacji HCV planujemy poddać diagnozie 25 000 pacjentów w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), a osoby z wynikiem pozytywnym poinstruować, gdzie mogą podjąć skuteczną terapię prowadząca do całkowitego wyleczenia. Projekt realizujemy we współpracy z Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wielospecjalistycznym Szpitalem Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu – podkreślała Małgorzata Bogusz, prezes Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna, która często przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkowo na zaawansowanym etapie.

– Obecnie około 140 000 Polaków jest zakażonych HCV, jednak większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Globalna strategia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotycząca wirusowego zapalenia wątroby, zatwierdzona przez wszystkie państwa członkowskie WHO, zakłada zmniejszenie liczby nowych zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby o 90% w latach 2016-2030. Osiągnięcie tego celu w Polsce nie będzie możliwe bez wprowadzenia Narodowego Programu Badań Przesiewowych. Jeśli nic w tym kierunku nie zrobimy, to liczba zakażonych osób będzie utrzymywała się praktycznie cały czas na poziomie powyżej 100 000, nawet w 2060 roku. Wdrożenie ogólnopolskiego programu screeningowego w kierunku HCV, pozwalającego na wczesne wykrycie wirusa i podjęcie leczenia, może praktycznie przyczynić się do wyeliminowania tych zakażeń w polskiej populacji – może nie do roku 2030, ale na przykład do roku 2035 – powiedział prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Skutki zdrowotne zakażenia HCV mogą być niezwykle poważne. Dlatego kluczowe są badania przesiewowe, które umożliwiają zidentyfikowanie zakażenia na wczesnym etapie, kiedy możliwe jest całkowite wyleczenie pacjenta. 

– Efektem przewlekłego zakażenia HCV może być marskość wątroby lub rak wątrobowokomórkowy (HCC). Jednak, jeśli u pacjenta odpowiednio wcześnie wykryjemy zakażenie, to dzięki skutecznym lekom możemy je wyleczyć i nie dopuścić do rozwoju tych chorób – podkreślił prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik, Prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji WUM, Konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej. 

Pacjenci biorący udział w projekcie będą diagnozowani przy użyciu szybkich testów kasetkowych anty-HCV. Wyniki pilotażu zostaną opracowane i opublikowane w formie raportu, który może stanowić inspirację dla potencjalnej możliwości upowszechnienia przetestowanego rozwiązania w szerszej skali w kraju. 

źródło informacji prasowej: Instytut Rozwoju Spraw Społecznych


***
O Instytucie Rozwoju Spraw Społecznych 
Instytut Rozwoju Spraw Społecznych to obywatelski think-tank, którego misją jest pogłębiona analiza zjawisk ekonomiczno-społecznych przez pryzmat kwestii zdrowia i opieki zdrowotnej, które mają wpływ na każdą dziedzinę życia i aktywności gospodarczej. Bazując na wieloletnim doświadczeniu współpracujących ekspertów, Instytut animuje debatę publiczną i tworzy nowoczesną płaszczyznę do dyskusji o zdrowiu publicznym, polityce społecznej, polityce zdrowotnej, innowacjach, badaniach i rozwoju, polityce senioralnej i demografii. 

O Abbott
Abbott to światowy lider w dziedzinie opieki zdrowotnej, który pomaga ludziom w pełni cieszyć się życiem. Nasze portfolio przełomowych technologii obejmuje całe spektrum opieki zdrowotnej i zawiera innowacyjne rozwiązania i produkty z zakresu diagnostyki, urządzeń medycznych, odżywiania i leków generycznych. Naszych 114 000 współpracowników służy ludziom w ponad 160 krajach. 

O AbbVie
AbbVie to globalna firma biofarmaceutyczna, której misją jest odkrywanie i dostarczanie innowacyjnych leków, odpowiadających na współczesne problemy zdrowotne oraz przyszłe wyzwania medyczne. Obecnie firma wspiera polskich pacjentów w kilku kluczowych obszarach terapeutycznych, m.in.  wirusologii, immunologii, onkologii, neurologii czy okulistyce.

O Warsaw Health Innovation Hub
Warsaw Health Innovation Hub (WHIH) to wspólny projekt Agencji Badań Medycznych i wiodących podmiotów z sektora medycyny, farmacji i biotechnologii. WHIH jest unikalną na skalę Europy Środkowej platformą współpracy podmiotów gospodarczych, publicznych i naukowych, w celu wzmocnienia roli Polski, jako miejsca tworzenia innowacji medycznych i biotechnologicznych oraz zwiększenia odporności i stabilności systemu ochrony zdrowia.
 


 

Copyright

Za materiały sponsorowane opublikowane w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem Serwis Zdrowie PAP lub PAP MediaRoom są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
Id materiału: 3806

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.