Stwardnienie rozsiane wyklucza ciążę? To mit!

Większość chorych na stwardnienie rozsiane (SM) dowiaduje się o swojej chorobie pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, a to dla wielu czas zakładania rodzin i starania się o potomstwo. Specjaliści uspokajają - SM nie wyklucza rodzicielstwa.

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

Diagnoza: stwardnienie rozsiane – czyli przewlekła, nieuleczalna choroba neurologiczna, której postęp może powodować poważne komplikacje zdrowotne - musi przerażać. Nic dziwnego, że panuje przekonanie, że zachorowanie na SM oznacza konieczność zrezygnowania z aktywnego życia zawodowego, społecznego, a także rodzinnego. To nieprawda - współczesne terapie pozwalają wielu chorym realizować swoje plany, także te związane z rodzicielstwem. 

Zdaniem specjalistów stwardnienie rozsiane:

  • nie jest przeciwwskazaniem do planowania ciąży,
  • nie wpływa też na płodność, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Warto jednak już na etapie starań o dziecko poinformować swojego lekarza o tych zamierzeniach i ustalić z nim plan leczenia.

- Wraz z rozwojem medycyny mamy dostęp do nowoczesnych terapii, wiemy więcej o przebiegu choroby i jako lekarze jesteśmy w stanie w sposób przemyślany i odpowiedzialny pomóc przyszłej mamie zaplanować zajście w ciążę. Ważne, aby taką decyzję zawsze odpowiednio wcześnie skonsultować z lekarzem prowadzącym. Specjalista najlepiej wie, czy istnieją przeciwwskazania, które mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjentki. Zdecyduje również w jakim czasie należy odstawić leczenie modyfikujące przebieg choroby. W przypadku zajścia w ciążę jest to warunek konieczny – mówi dr n. med. Katarzyna Kurowska, neurolog z II Kliniki Neurologicznej, warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii, ekspertka kampanii edukacyjnej Nie sam na SM.

Czy ciąża zaostrza SM? 

Ciąża to obciążenie dla organizmu kobiety, a szczególnie - dla chorej kobiety. Oprócz typowych ciążowych dolegliwości – związanych ze zmianami hormonalnymi i zmieniającym się ciałem – pojawiają się też obawy związane z SM.

Kobiety martwią się o to, czy ich choroba nie będzie miała wpływu na  przebieg ciąży i na zdrowie dziecka, czy ciąża nie spowoduje, że choroba się nasili, a także czy potem da radę wychować swoje dziecko. 
Lekarze uspokajają i powołując się na badania przekonują, że ciąża nie tylko nie wpływa negatywnie na zdrowie pacjentek z SM, ale wręcz oddziałuje pozytywnie.

- Z obserwacji wynika, że częstotliwość rzutów w ostatnim trymestrze znacznie spada. SM nie wpływa na szanse donoszenia ciąży. Prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka jest takie samo, jak u kobiet niechorujących na stwardnienie rozsiane. Jednak trzy miesiące po urodzeniu dziecka to okres, w którym prawdopodobieństwo rzutu wzrasta ze względu na zmiany hormonalne i zmęczenie związane z opieką nad noworodkiem – zaznacza specjalistka.

Czy matka z SM może karmić piersią?

Jest to na pewno możliwe, choć wyniki badań dotyczące wpływu karmienia na zdrowie chorej są niejednoznaczne – od takich, które upatrują się ochronnej roli naturalnego karmienia na występowanie rzutów bezpośrednio po porodzie, po negatywne lub obojętne oddziaływanie na przebieg choroby.

Większość specjalistów uważa jednak, że stwardnienie rozsiane nie powinno być przyczyną rezygnacji z karmienia piersią. Przeciwskazaniem jest dopiero przyjmowanie leków immunomodelujących i imunosupresyjnych, gdyż nie wiadomo, w jaki sposób oddziałują one na organizm dziecka.

Adobe Stock

10 praw kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży ma prawo do tego, by dostać się do każdego lekarza w ramach NFZ w dniu zgłoszenia lub najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych. Podajemy także inne ważne prawa przysługujące przyszłym mamom.

Zdaniem ekspertów właściwa terapia farmakologiczna, aktywna rehabilitacja oraz wsparcie bliskich pozwalają chorym na SM przez długie lata realizować się jako rodzice i aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka.

Ważne FAKTY o SM i rodzicielstwie:

  • SM nie wpływa bezpośrednio na przebieg ciąży
  • SM nie zwiększa ryzyka powikłań podczas porodu
  • SM nie oznacza konieczności zakończenia ciąży cesarskim cięciem
  • Poród naturalny w przypadku kobiety SM, podobnie jak w przypadku kobiety zdrowej, uważany jest za odpowiedni
  • Możliwe i bezpieczne jest zastosowanie podczas porodu i ew. cięcia cesarskiego znieczulenia zewnątrzoponowego

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

źródło: www.ptsr.org.pl,  www.neuropozytywni.pl , www.sm24.pl, https://facebook.com/NiesamnaSM/

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Pierwsza pomoc emocjonalna w kryzysie – zasada czterech „Z”

    Pierwszej pomocy emocjonalnej może udzielić każdy, kto dostrzeże u innej osoby niepokojące objawy, które mogą być sygnałem kryzysu psychicznego. Obowiązuje tutaj zasada czterech „Z”. Na czym ona polega — wyjaśnia Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Samobójstwom w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

  • Profil hazardzisty

  • Sauna – sposób na zdrowie

  • Ludzkie kamienie: barwy, kształty i tajemnice

  • Próby samobójcze częstsze u dziewczyn

  • Dwie twarze eteru

    Eter to substancja o dwóch twarzach: z jednej strony przyczynił się do rewolucji w chirurgii, otwierając erę bezbolesnych operacji; z drugiej szybko stał się używką, a nawet, jak to miało miejsce w Polsce międzywojennej, prawdziwą plagą społeczną. Mimo to do dziś jest w medycynie ceniony. 

  • Brak łóżek i specjalistów – największe wyzwania polskiej geriatrii

  • Mleko kobiece to nie tylko pokarm