Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
30.04.2019 , 16:49 Aktualizacja: 01.07.2019, 14:08

Stwardnienie rozsiane wyklucza ciążę? To mit!

Monika Grzegorowska

Większość chorych na stwardnienie rozsiane (SM) dowiaduje się o swojej chorobie pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, a to dla wielu czas zakładania rodzin i starania się o potomstwo. Specjaliści uspokajają - SM nie wyklucza rodzicielstwa.

Fot. PAP/P. Werewka Fot. PAP/P. Werewka

Diagnoza: stwardnienie rozsiane – czyli przewlekła, nieuleczalna choroba neurologiczna, której postęp może powodować poważne komplikacje zdrowotne - musi przerażać. Nic dziwnego, że panuje przekonanie, że zachorowanie na SM oznacza konieczność zrezygnowania z aktywnego życia zawodowego, społecznego, a także rodzinnego. To nieprawda - współczesne terapie pozwalają wielu chorym realizować swoje plany, także te związane z rodzicielstwem. 

Zdaniem specjalistów stwardnienie rozsiane:

  • nie jest przeciwwskazaniem do planowania ciąży,
  • nie wpływa też na płodność, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Warto jednak już na etapie starań o dziecko poinformować swojego lekarza o tych zamierzeniach i ustalić z nim plan leczenia.

- Wraz z rozwojem medycyny mamy dostęp do nowoczesnych terapii, wiemy więcej o przebiegu choroby i jako lekarze jesteśmy w stanie w sposób przemyślany i odpowiedzialny pomóc przyszłej mamie zaplanować zajście w ciążę. Ważne, aby taką decyzję zawsze odpowiednio wcześnie skonsultować z lekarzem prowadzącym. Specjalista najlepiej wie, czy istnieją przeciwwskazania, które mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjentki. Zdecyduje również w jakim czasie należy odstawić leczenie modyfikujące przebieg choroby. W przypadku zajścia w ciążę jest to warunek konieczny – mówi dr n. med. Katarzyna Kurowska, neurolog z II Kliniki Neurologicznej, warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii, ekspertka kampanii edukacyjnej Nie sam na SM.

Czy ciąża zaostrza SM? 

Ciąża to obciążenie dla organizmu kobiety, a szczególnie - dla chorej kobiety. Oprócz typowych ciążowych dolegliwości – związanych ze zmianami hormonalnymi i zmieniającym się ciałem – pojawiają się też obawy związane z SM.

Kobiety martwią się o to, czy ich choroba nie będzie miała wpływu na  przebieg ciąży i na zdrowie dziecka, czy ciąża nie spowoduje, że choroba się nasili, a także czy potem da radę wychować swoje dziecko. 
Lekarze uspokajają i powołując się na badania przekonują, że ciąża nie tylko nie wpływa negatywnie na zdrowie pacjentek z SM, ale wręcz oddziałuje pozytywnie.

- Z obserwacji wynika, że częstotliwość rzutów w ostatnim trymestrze znacznie spada. SM nie wpływa na szanse donoszenia ciąży. Prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka jest takie samo, jak u kobiet niechorujących na stwardnienie rozsiane. Jednak trzy miesiące po urodzeniu dziecka to okres, w którym prawdopodobieństwo rzutu wzrasta ze względu na zmiany hormonalne i zmęczenie związane z opieką nad noworodkiem – zaznacza specjalistka.

Czy matka z SM może karmić piersią?

Jest to na pewno możliwe, choć wyniki badań dotyczące wpływu karmienia na zdrowie chorej są niejednoznaczne – od takich, które upatrują się ochronnej roli naturalnego karmienia na występowanie rzutów bezpośrednio po porodzie, po negatywne lub obojętne oddziaływanie na przebieg choroby.

Większość specjalistów uważa jednak, że stwardnienie rozsiane nie powinno być przyczyną rezygnacji z karmienia piersią. Przeciwskazaniem jest dopiero przyjmowanie leków immunomodelujących i imunosupresyjnych, gdyż nie wiadomo, w jaki sposób oddziałują one na organizm dziecka.

Zdaniem ekspertów właściwa terapia farmakologiczna, aktywna rehabilitacja oraz wsparcie bliskich pozwalają chorym na SM przez długie lata realizować się jako rodzice i aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka.

Ważne FAKTY o SM i rodzicielstwie:

  • SM nie wpływa bezpośrednio na przebieg ciąży
  • SM nie zwiększa ryzyka powikłań podczas porodu
  • SM nie oznacza konieczności zakończenia ciąży cesarskim cięciem
  • Poród naturalny w przypadku kobiety SM, podobnie jak w przypadku kobiety zdrowej, uważany jest za odpowiedni
  • Możliwe i bezpieczne jest zastosowanie podczas porodu i ew. cięcia cesarskiego znieczulenia zewnątrzoponowego

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

źródło: www.ptsr.org.pl,  www.neuropozytywni.pl , www.sm24.pl, https://facebook.com/NiesamnaSM/

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1214

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.