Dieta pomaga leczyć dnę moczanową?
To FAKT! Odpowiednia dieta, uboga w produkty spożywcze zawierające dużo puryn, czyli związków organicznych, które w organizmie człowieka przekształcane są w kwas moczowy, to podstawa zarówno leczenia, jak i profilaktyki tej choroby. Sprawdź, co można jeść, a czego unikać.
Dna moczanowa, zwana kiedyś podagrą, jest skutkiem podwyższonego poziomu kwasu moczowego we krwi (powyżej 7 mg/dl) – czyli tzw. hiperurykemii. Ponieważ jednak głównym źródłem kwasu moczowego w organizmie człowieka jest żywność bogata w puryny, to w leczeniu i profilaktyce dny kluczowe znaczenie ma ich radykalne ograniczenie w codziennej diecie.
Jakie są podstawowe zasady diety, mającej na celu obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi?
- Po pierwsze, z diety należy wyeliminować: wyciągi i wywary z kości, mięsa oraz grzybów, podroby, sardynki, śledzie, dziczyznę, czekoladę, kawę, mocną herbatę, groch, fasolę, bób, szpinak i grzyby (są to bowiem pokarmy szczególnie bogate w puryny).
- Po drugie, dieta powinna być bogata w węglowodany (pieczywo, makaron, kasze), ponieważ zwiększają one wydalanie moczanów.
- Po trzecie, należy unikać potraw smażonych, pieczonych i duszonych (potrawy z mięsa, drobiu i ryb powinny być gotowane, najlepiej w dużej ilości wody – podczas gotowania zmniejsza się bowiem ilość puryn w produkcie).
- Po czwarte, warto regularnie pić wodę, gdyż odwodnienie jest jednym z najczęstszych czynników wywołujących napad dny moczanowej.
- Po piąte, trzeba unikać alkoholu, zwłaszcza piwa, gdyż choć sam alkohol nie zawiera puryn, to jednak jest jednym z najbardziej znanych czynników ryzyka wywołujących napady dny (m.in. odwadnia organizm, zmienia ph tkanek, zaburza metabolizm wątroby, co sprzyja utrzymywaniu się wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi i może wywołać jego krystalizacje w tkankach).
Vik, zdrowie.pap.pl
Źródła:
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie.