Łuszczyca to nie tylko problemy ze skórą?

To FAKT! Łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową, co oznacza, że stan zapalny zaburzać może funkcjonowanie różnych narządów.

U około 30-40 procent wszystkich chorych na łuszczycę występuje osobna  jednostka chorobowa - łuszczycowe zapalenie stawów. 

- To bardzo poważna choroba. Trzeba zadać sobie sprawę, że jeśli w odpowiednim czasie nie wprowadzimy właściwego leczenia, może to doprowadzić do kalectwa. Dlatego obowiązkiem każdego lekarza, ale także osób z otoczenia chorego z łuszczycą, jest to, żeby pytać, czy bolą go stawy. Jeżeli okaże się, że takie dolegliwości stawowe występują, pacjent powinien być skierowany do reumatologa, musi być przeprowadzona odpowiednia diagnostyka, a następnie wdrożone specjalistyczne leczenie ogólne – podkreśla prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

Łuszczyca: ryzyko wielu chorób

Ale to nie wszystko. Poprzez proces zapalny toczący się w skórze łuszczyca powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy, otyłości, zaburzeń lipidowych, zespołu metabolicznego. Pacjenci chorzy na łuszczycę mają większe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej czy zwałów serca. To oznacza, że chorzy ci muszą być odpowiednio monitorowani. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

9 faktów o atopowym zapaleniu skóry

Sprawdź, co robić, żeby dobrze żyć pomimo atopowego zapalenia skóry (AZS), które ułatwia wnikanie do organizmu bakterii i alergenów.

- Ale monitorować musimy stan zdrowia całego pacjenta, nie tylko skórę. Prawidłowe leczenie łuszczycy to zatem również regularne wykonywanie badań laboratoryjnych i określenie czynników ryzyka występowania innych jednostek chorobowych, obserwacja i szybkie reagowanie – podkreśla specjalistka.

Łuszczyca ze względu na swój nawrotowy charakter w istotny sposób wpływa także na jakość życia pacjentów. 

- Łuszczycę widać, więc jest to choroba, która stygmatyzuje. Chorzy często mają problemy w pracy zawodowej oraz w sferze towarzyskiej. Dowiedziono, że bez względu na to, jaką mają formę choroby - czy zajmuje dużą czy małą powierzchnię skóry, u wszystkich pacjentów ma ona negatywny wpływ na jakość życia – mówi prof. Joanna Narbutt.

Łuszczyca wpływa też na stan psychiczny - może powodować stany lękowe, depresje, a nawet wywoływać myśli samobójcze. Dlatego tak bardzo ważne jest holistyczne podejście do chorego. 

- Jeżeli widzimy, że ktoś jest smutny i źle sobie radzi  z tą chorobą należy skierować go do psychologa albo psychiatry i otoczyć specjalistyczną opieką – podkreśla specjalistka.

mw, zdrowie.pap.pl

Źródło: Materiały ze strony Koalicji dla Łuszczycy
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoim najnowszym raporcie zaleca wprowadzenie obowiązkowych etykiet ostrzegawczych na opakowaniach napojów alkoholowych. Ma to podnieść świadomość na temat rakotwórczego działania etanolu i umożliwić konsumentom dokonywanie świadomych wyborów.

  • Wirusy opryszczki – globalny problem

  • Badanie: co czwarty przedszkolak ma nadwagę

  • Niewykorzystane możliwości leczenia choroby Parkinsona

    Materiał partnerski
  • Urządzenia „na palec”, opaski mierzące glikemię – w terapii to niebezpieczne

  • Adobe

    Hormony mniej znane

    Większość z nas kojarzy takie hormony, jak insulina czy adrenalina, które odgrywają kluczowe role w regulacji podstawowych funkcji organizmu. Szeroko znane są też hormony płciowe – estrogen czy testosteron. Jednak ludzki układ hormonalny produkuje ponad 70 takich substancji, także szereg mniej znanych, wręcz tajemniczych hormonów. Naukowcy dopiero badają ich rolę w organizmie.

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Bullying karmi się ciszą i samotnością