Łuszczyca to nie tylko problemy ze skórą?
To FAKT! Łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową, co oznacza, że stan zapalny zaburzać może funkcjonowanie różnych narządów.
U około 30-40 procent wszystkich chorych na łuszczycę występuje osobna jednostka chorobowa - łuszczycowe zapalenie stawów.
- To bardzo poważna choroba. Trzeba zadać sobie sprawę, że jeśli w odpowiednim czasie nie wprowadzimy właściwego leczenia, może to doprowadzić do kalectwa. Dlatego obowiązkiem każdego lekarza, ale także osób z otoczenia chorego z łuszczycą, jest to, żeby pytać, czy bolą go stawy. Jeżeli okaże się, że takie dolegliwości stawowe występują, pacjent powinien być skierowany do reumatologa, musi być przeprowadzona odpowiednia diagnostyka, a następnie wdrożone specjalistyczne leczenie ogólne – podkreśla prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii.
Łuszczyca: ryzyko wielu chorób
Ale to nie wszystko. Poprzez proces zapalny toczący się w skórze łuszczyca powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy, otyłości, zaburzeń lipidowych, zespołu metabolicznego. Pacjenci chorzy na łuszczycę mają większe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej czy zwałów serca. To oznacza, że chorzy ci muszą być odpowiednio monitorowani.
- Ale monitorować musimy stan zdrowia całego pacjenta, nie tylko skórę. Prawidłowe leczenie łuszczycy to zatem również regularne wykonywanie badań laboratoryjnych i określenie czynników ryzyka występowania innych jednostek chorobowych, obserwacja i szybkie reagowanie – podkreśla specjalistka.
Łuszczyca ze względu na swój nawrotowy charakter w istotny sposób wpływa także na jakość życia pacjentów.
- Łuszczycę widać, więc jest to choroba, która stygmatyzuje. Chorzy często mają problemy w pracy zawodowej oraz w sferze towarzyskiej. Dowiedziono, że bez względu na to, jaką mają formę choroby - czy zajmuje dużą czy małą powierzchnię skóry, u wszystkich pacjentów ma ona negatywny wpływ na jakość życia – mówi prof. Joanna Narbutt.
Łuszczyca wpływa też na stan psychiczny - może powodować stany lękowe, depresje, a nawet wywoływać myśli samobójcze. Dlatego tak bardzo ważne jest holistyczne podejście do chorego.
- Jeżeli widzimy, że ktoś jest smutny i źle sobie radzi z tą chorobą należy skierować go do psychologa albo psychiatry i otoczyć specjalistyczną opieką – podkreśla specjalistka.
mw, zdrowie.pap.pl
Źródło: Materiały ze strony Koalicji dla Łuszczycy