Łuszczyca to nie tylko problemy ze skórą?

To FAKT! Łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową, co oznacza, że stan zapalny zaburzać może funkcjonowanie różnych narządów.

U około 30-40 procent wszystkich chorych na łuszczycę występuje osobna  jednostka chorobowa - łuszczycowe zapalenie stawów. 

- To bardzo poważna choroba. Trzeba zadać sobie sprawę, że jeśli w odpowiednim czasie nie wprowadzimy właściwego leczenia, może to doprowadzić do kalectwa. Dlatego obowiązkiem każdego lekarza, ale także osób z otoczenia chorego z łuszczycą, jest to, żeby pytać, czy bolą go stawy. Jeżeli okaże się, że takie dolegliwości stawowe występują, pacjent powinien być skierowany do reumatologa, musi być przeprowadzona odpowiednia diagnostyka, a następnie wdrożone specjalistyczne leczenie ogólne – podkreśla prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

Łuszczyca: ryzyko wielu chorób

Ale to nie wszystko. Poprzez proces zapalny toczący się w skórze łuszczyca powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy, otyłości, zaburzeń lipidowych, zespołu metabolicznego. Pacjenci chorzy na łuszczycę mają większe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej czy zwałów serca. To oznacza, że chorzy ci muszą być odpowiednio monitorowani. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

9 faktów o atopowym zapaleniu skóry

Sprawdź, co robić, żeby dobrze żyć pomimo atopowego zapalenia skóry (AZS), które ułatwia wnikanie do organizmu bakterii i alergenów.

- Ale monitorować musimy stan zdrowia całego pacjenta, nie tylko skórę. Prawidłowe leczenie łuszczycy to zatem również regularne wykonywanie badań laboratoryjnych i określenie czynników ryzyka występowania innych jednostek chorobowych, obserwacja i szybkie reagowanie – podkreśla specjalistka.

Łuszczyca ze względu na swój nawrotowy charakter w istotny sposób wpływa także na jakość życia pacjentów. 

- Łuszczycę widać, więc jest to choroba, która stygmatyzuje. Chorzy często mają problemy w pracy zawodowej oraz w sferze towarzyskiej. Dowiedziono, że bez względu na to, jaką mają formę choroby - czy zajmuje dużą czy małą powierzchnię skóry, u wszystkich pacjentów ma ona negatywny wpływ na jakość życia – mówi prof. Joanna Narbutt.

Łuszczyca wpływa też na stan psychiczny - może powodować stany lękowe, depresje, a nawet wywoływać myśli samobójcze. Dlatego tak bardzo ważne jest holistyczne podejście do chorego. 

- Jeżeli widzimy, że ktoś jest smutny i źle sobie radzi  z tą chorobą należy skierować go do psychologa albo psychiatry i otoczyć specjalistyczną opieką – podkreśla specjalistka.

mw, zdrowie.pap.pl

Źródło: Materiały ze strony Koalicji dla Łuszczycy
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy