Jak uniknąć kontuzji podczas biegania?

Bieganie to zdrowie, ale i w czasie uprawiania tego sportu narażeni jesteśmy na kontuzje. Są sposoby na zmniejszenie tego ryzyka.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Kontuzja może dopaść każdego, niezależnie od tego, czy jest się zawodowym biegaczem, czy amatorem. Czasami odpowiedzialna jest za nią wrodzona wada, która da o sobie znać właśnie podczas biegania.

W każdym jednak przypadku odpowiednie przygotowanie mogą spowodować, że będziemy mniej narażeni na uraz.

Ci, którzy zdecydowali się na bieganie, powinni pamiętać o kilku rzeczach:

  • dobrym obuwiu – przede wszystkim musi być wygodne,
  • trasie - najlepiej jest unikać twardych nawierzchni, które powodują przeciążenia,
  • rozgrzewce - szybki bieg bez rozgrzewki może spowodować uraz. Warto zacząć od rozciągania (kilku skłonów, wypadów), a potem przejść do szybkiego marszu. Dopiero wtedy możemy, powoli, zacząć biec truchtem, stopniowo zwiększając tempo,
  • oddechu - w trakcie biegu należy pamiętać o równomiernym oddychaniu, dzięki czemu właściwie dotleniamy mięśnie,
  • dobrym końcu - nie „urywamy” biegu. Stopniowo zwalniamy nasz bieg, żeby mięśnie przyzwyczaiły się do zmiany, a oddech wyrównał.

Gdy boli…

Jeśli poczujemy, że mięśnie bolą nas jeszcze przed treningiem, to nie łudźmy się, że ból minie podczas biegania. Lepiej wtedy odpuścić bieganie. Bólu nie należy bagatelizować, ponieważ może on oznaczać, że nasze mięśnie lub stawy są zmęczone lub przeciążone od intensywnego lub źle wykonywanego biegu. W takich sytuacjach wskazana jest kilkudniowa przerwa w ćwiczeniach, a jeżeli ból nie minie – wizyta u lekarza.

We wszystkim, także w sporcie, wskazana jest rozwaga. Jeśli mamy cel, który chcemy osiągnąć w bieganiu (maraton, bicie rekordów), zdrowo go osiągnąć metodą małych kroków.

A kiedy jest smog?

Kiedy został ogłoszony alarm smogowy lepiej bieg przełożyć. Badania wykazały, że o ile w stanie spoczynku serce i układ krążenia w miarę dobrze radzą sobie z zanieczyszczeniami powietrza, to podczas wysiłku w czasie smogu możemy wyrządzić im sporą krzywdę. Lepiej też biegać z dala od ruchliwych ulic - już 300 metrów od takiej szosy powietrze jest zdecydowanie czystsze.

Magdalena Żuk

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Nie musisz biegać

    Bieganie wydaje się oczywistym wyborem, gdy chcemy zadbać o zdrowie, kondycję czy schudnąć. Jednak nie każdy może, chce czy powinien biegać. Zresztą istnieje wiele alternatyw, które oferują porównywalne korzyści zdrowotne bez obciążania stawów i ryzyka kontuzji: nordic walking, slow jogging, marszobiegi czy trening funkcjonalny.

  • zdj. AdobeStock

    Złe nawyki w toalecie prowadzą do dysfunkcji

    Stres i pośpiech jaki towarzyszy nam we współczesnym życiu źle wpływają na dno miednicy. Dodatkowo znaczna część społeczeństwa praktykuje złe nawyki w toalecie. Te oraz inne czynniki powodują, że mięśnie dna miednicy pracują na zwiększonych obrotach. Są permanentnie przeciążone. Nauczyliśmy się funkcjonować w biegu i ta nasza ciągła gotowość do działania stopniowo nas oddala od pełnego odczuwania naszych ciał, zaburza jego świadomość i powoduje chroniczne napięcie mięśni. Często dzieje się to do tego stopnia, że w końcu „zapominamy”, jak to jest umieć się rozluźniać – mówi fizjoterapeutka uroginekologiczna Barbara Forczek-Iwon.

  • Adobe Stock

    Endoprotezy – od cementu po druk 3D i sensory

    Endoprotezy to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny, łączące w sobie najnowsze zdobycze chirurgii oraz inżynierii biomedycznej, czerpiące też z technologii kosmicznych. Stałe implanty wszczepiane do wnętrza ciała mogą zastąpić nie tylko uszkodzone stawy lub kości, ale nawet zniszczoną chorobą krtań czy drogi żółciowe

  • Adobe

    Haluksy to trójwymiarowa deformacja

    Haluksy, zwane też koślawymi paluchami to jedna z najczęstszych deformacji stóp. Choć często kojarzą się głównie z charakterystycznym „guzkiem” po przyśrodkowej stronie stawu palucha, w rzeczywistości stanowią złożoną, trójwymiarową wadę, której mechanizm powstawania wciąż jest obiektem badań i debat w środowisku ortopedycznym. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B