Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter
Do góry


28.02.2017 , 14:45 Aktualizacja: 28.02.2017, 16:42

Jak uniknąć kontuzji podczas biegania?

Bieganie to zdrowie, ale i w czasie uprawiania tego sportu narażeni jesteśmy na kontuzje. Są sposoby na zmniejszenie tego ryzyka.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Kontuzja może dopaść każdego, niezależnie od tego, czy jest się zawodowym biegaczem, czy amatorem. Czasami odpowiedzialna jest za nią wrodzona wada, która da o sobie znać właśnie podczas biegania.

W każdym jednak przypadku odpowiednie przygotowanie mogą spowodować, że będziemy mniej narażeni na uraz.

Ci, którzy zdecydowali się na bieganie, powinni pamiętać o kilku rzeczach:

  • dobrym obuwiu – przede wszystkim musi być wygodne,
  • trasie - najlepiej jest unikać twardych nawierzchni, które powodują przeciążenia,
  • rozgrzewce - szybki bieg bez rozgrzewki może spowodować uraz. Warto zacząć od rozciągania (kilku skłonów, wypadów), a potem przejść do szybkiego marszu. Dopiero wtedy możemy, powoli, zacząć biec truchtem, stopniowo zwiększając tempo,
  • oddechu - w trakcie biegu należy pamiętać o równomiernym oddychaniu, dzięki czemu właściwie dotleniamy mięśnie,
  • dobrym końcu - nie „urywamy” biegu. Stopniowo zwalniamy nasz bieg, żeby mięśnie przyzwyczaiły się do zmiany, a oddech wyrównał.

Gdy boli…

Jeśli poczujemy, że mięśnie bolą nas jeszcze przed treningiem, to nie łudźmy się, że ból minie podczas biegania. Lepiej wtedy odpuścić bieganie. Bólu nie należy bagatelizować, ponieważ może on oznaczać, że nasze mięśnie lub stawy są zmęczone lub przeciążone od intensywnego lub źle wykonywanego biegu. W takich sytuacjach wskazana jest kilkudniowa przerwa w ćwiczeniach, a jeżeli ból nie minie – wizyta u lekarza.

We wszystkim, także w sporcie, wskazana jest rozwaga. Jeśli mamy cel, który chcemy osiągnąć w bieganiu (maraton, bicie rekordów), zdrowo go osiągnąć metodą małych kroków.

A kiedy jest smog?

Kiedy został ogłoszony alarm smogowy lepiej bieg przełożyć. Badania wykazały, że o ile w stanie spoczynku serce i układ krążenia w miarę dobrze radzą sobie z zanieczyszczeniami powietrza, to podczas wysiłku w czasie smogu możemy wyrządzić im sporą krzywdę. Lepiej też biegać z dala od ruchliwych ulic - już 300 metrów od takiej szosy powietrze jest zdecydowanie czystsze.

Magdalena Żuk

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 154

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.