Jak uniknąć kontuzji podczas biegania?

Bieganie to zdrowie, ale i w czasie uprawiania tego sportu narażeni jesteśmy na kontuzje. Są sposoby na zmniejszenie tego ryzyka.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Kontuzja może dopaść każdego, niezależnie od tego, czy jest się zawodowym biegaczem, czy amatorem. Czasami odpowiedzialna jest za nią wrodzona wada, która da o sobie znać właśnie podczas biegania.

W każdym jednak przypadku odpowiednie przygotowanie mogą spowodować, że będziemy mniej narażeni na uraz.

Ci, którzy zdecydowali się na bieganie, powinni pamiętać o kilku rzeczach:

  • dobrym obuwiu – przede wszystkim musi być wygodne,
  • trasie - najlepiej jest unikać twardych nawierzchni, które powodują przeciążenia,
  • rozgrzewce - szybki bieg bez rozgrzewki może spowodować uraz. Warto zacząć od rozciągania (kilku skłonów, wypadów), a potem przejść do szybkiego marszu. Dopiero wtedy możemy, powoli, zacząć biec truchtem, stopniowo zwiększając tempo,
  • oddechu - w trakcie biegu należy pamiętać o równomiernym oddychaniu, dzięki czemu właściwie dotleniamy mięśnie,
  • dobrym końcu - nie „urywamy” biegu. Stopniowo zwalniamy nasz bieg, żeby mięśnie przyzwyczaiły się do zmiany, a oddech wyrównał.

Gdy boli…

Jeśli poczujemy, że mięśnie bolą nas jeszcze przed treningiem, to nie łudźmy się, że ból minie podczas biegania. Lepiej wtedy odpuścić bieganie. Bólu nie należy bagatelizować, ponieważ może on oznaczać, że nasze mięśnie lub stawy są zmęczone lub przeciążone od intensywnego lub źle wykonywanego biegu. W takich sytuacjach wskazana jest kilkudniowa przerwa w ćwiczeniach, a jeżeli ból nie minie – wizyta u lekarza.

We wszystkim, także w sporcie, wskazana jest rozwaga. Jeśli mamy cel, który chcemy osiągnąć w bieganiu (maraton, bicie rekordów), zdrowo go osiągnąć metodą małych kroków.

A kiedy jest smog?

Kiedy został ogłoszony alarm smogowy lepiej bieg przełożyć. Badania wykazały, że o ile w stanie spoczynku serce i układ krążenia w miarę dobrze radzą sobie z zanieczyszczeniami powietrza, to podczas wysiłku w czasie smogu możemy wyrządzić im sporą krzywdę. Lepiej też biegać z dala od ruchliwych ulic - już 300 metrów od takiej szosy powietrze jest zdecydowanie czystsze.

Magdalena Żuk

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Robert Przybysz

    Ćwicz dla siebie i dziecka

    Aktywność fizyczna przyszłej mamy to inwestycja w zdrowie nie tylko jej własne, ale również dziecka. To lepsze samopoczucie, zmniejszone ryzyko powikłań ciążowych i korzystniejszy przebieg porodu. Nawet gdy ciąża nie przebiega książkowo, odchodzi się w tej chwili od tzw. reżimu łóżkowego i nie zaleca leżenia, choć każdą sytuację należy skonsultować z lekarzem. Jakie są korzyści z ćwiczeń w ciąży, wyjaśniają specjaliści ginekologii i neonatologii.

  • Adobe Stock

    Ruch w ciąży

    Ciąża wcale nie wyklucza ruchu, wręcz przeciwnie. Kobiety o prawidłowym przebiegu ciąży powinny podejmować umiarkowaną aktywność fizyczną 3–5 razy w tygodniu, łącznie co najmniej 150 minut sportów, które nie grożą upadkiem i urazem, jak spacery, basen, joga czy pilates – zaznacza mgr Katarzyna Kowalska, fizjoterapeutka uroginekologiczna z warszawskiego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny. Wyjaśnia też, dlaczego kobieta w tym czasie powinna unikać pewnych ćwiczeń mięśni brzucha.

  • Adobe Stock/Roman

    Nadwaga, otyłość i szkoła

    Nadwaga i otyłość wśród uczniów to problem, który dotyka bardziej dzieci w początkach szkoły podstawowej niż nastolatki. Niemniej problem narasta u 17-latków – zauważa prof. Anna Fijałkowska, kierowniczka Zakładu Kardiologii w Instytucie Matki i Dziecka.

  • AdobeStock

    Piłka nożna – świetna na zdrowie, byle z głową

    Naukowcy twierdzą, że gra w piłkę nożną na różne sposoby pomaga zachować dobre zdrowie. Trzeba jednak grać rozsądnie, bo istnieją pewne zagrożenia związane z urazami.

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP