Trendy w medycynie estetycznej
Mezoterapia, wstrzykiwanie naturalnego kolagenu oraz wypełniaczy, a także zabiegi trychologiczne uzupełniające niedobór włosów to te, które będą popularne w nadchodzącym roku – przewiduje zajmujący się medycyną estetyczną dr Paweł Ponichtera. Zabiegi upiększające czy likwidujące niedostatki urody nie są zaliczane do medycyny ratującej życie, jednak niektórym pacjentom podnoszą jakość życia.
Warto przy tym pamiętać, by w przypadku chęci poddania się inwazyjnemu zabiegowi z dziedziny medycyny estetycznej udać się do lekarza. Może się okazać, że istnieją przeciwskazania zdrowotne do jego wykonania, a prawidłowej kwalifikacji do tego rodzaju procedury może dokonać jedynie absolwent uczelni medycznej z odpowiednimi kompetencjami zawodowymi.
Dobrze też wiedzieć, że na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej znajduje się rejestr lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu z uwzględnieniem posiadanych przez nich specjalizacji, na których można sprawdzić każdego medyka praktykującego w Polsce. Nie znajdziemy tam jednak specjalizacji „medycyna estetyczna”, ponieważ w Polsce nie jest to oficjalna specjalizacja ujęta w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
jw, zdrowie.pap.pl