Szczepienie przeciw COVID-19: jak dobrze się do niego przygotować

Staranna kwalifikacja oraz solidne przygotowanie się do samego szczepienia nie tylko zwiększają jego skuteczność, lecz także i bezpieczeństwo, czyli minimalizują ryzyko wystąpienia poważnych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Istotne jest też właściwe postępowanie po szczepieniu. Sprawdź, co w tej kwestii radzą specjaliści.

Fot. PAP/ M.Kmieciński
Fot. PAP/ M.Kmieciński

Lekarze i epidemiolodzy od wielu miesięcy namawiają Polaków do jak najszybszego zaszczepienia się przeciw COVID-19, podkreślając, że to wciąż jedyny i do tego bardzo skuteczny sposób na zminimalizowanie ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby, związanej z tym hospitalizacji, a także ewentualnego zgonu. I choć akcja masowych szczepień przeciw COVID-19 systematycznie posuwa się w naszym kraju do przodu, to jednak wciąż miliony Polaków pozostają niezaszczepione – z bardzo różnych powodów. 

Dla wszystkich tych, którzy wciąż się w tej sprawie wahają, jak również dla tych, którzy przygotowują się właśnie do przyjęcia preparatu przygotowaliśmy streszczenie najważniejszych zaleceń ekspertów odnośnie kwalifikacji, a także innych, praktycznych aspektów związanych z dobrym przygotowaniem się do szczepienia. Można je znaleźć w poniższym materiale wideo. 

Więcej praktycznych, szczegółowych informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć m.in. w poniższych źródłach: 

Vik, zdrowie.pap.pl 
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Co się dzieje z ciałem zanurzonym w wodzie

    Wodolecznictwo przeżywa renesans i jest stosowane w różnych dolegliwościach – od schorzeń skóry po depresję. Zanurzeniu w wodzie towarzyszyć może zarówno ukojenie, jak i szok czy euforia. Duże znaczenie dla zdrowia mają przy tym zawarte w wodzie sole i drobnoustroje. Warto o tym pamiętać, nim zdecydujemy się na kąpiel w morzu czy strumieniu.

  • Choroby są demokratyczne - na raka może zachorować nawet prezydent

  • Gen inteligencji nie istnieje

  • Pozbądź się presji, ruszaj się dla przyjemności

  • Opieka długoterminowa pod jednym parasolem

  • Adobe Stock/Darya

    Polacy wierzą w związki na całe życie, choć jest i drugie dno

    Polacy to romantycy. Taki obraz wyłania się z badania „Anatomia relacji. O związkach twarzą w twarz” zleconego przez Gedeon Richter Polska. Zdecydowana większość Polaków uważa, że związek może trwać całe życie, a średni staż relacji wynosi 19 lat. Przeważa też pogląd, że wiążemy się z miłości. Co jednak może się kryć pod deklaracjami? – zastanawiali się eksperci zajmujący się m.in. terapią par.

  • Świadomość śmierci dana człowiekowi

  • VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

Serwisy ogólnodostępne PAP