Sprawdź, na jakie szczepienia możesz udać się do apteki

Dostępność do szczepień jest obecnie w Polsce olbrzymia. Można się zaszczepić nie tylko w punktach szczepień w przychodniach, ale i w wielu aptekach – obecnie w programie bierze udział około pół tysiąca z nich. Szczepionkę mogą podawać farmaceuci. Nie jest to europejska nowość.

Fot. PAP
Fot. PAP

W kilku krajach w Europie szczepienia w aptekach już od dawna są normą – na przykład w Danii, Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Z badań wynika, że to jedno z najbardziej efektywnych działań w opiece farmaceutycznej i że dzięki nim znacznie zwiększa się wyszczepialność całych populacji. Wiadomo też, na podstawie doświadczeń z tych krajów, że szczepienia w aptece są bezpieczne.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że w Polsce ten sposób szczepień się nie przyjmie. Jednak pandemia COVID i konieczność zaszczepienie wielu ludzi w krótkim czasie szybko to zweryfikowała. Wydane zostało rozporządzenia wyznaczające, jakie wymogi musi spełnić apteka i od 15 czerwca apteki mogą zgłaszać swoją gotowość do szczepień w NFZ. 

- Nadal, jeśli chodzi o szczepienia, potrzeby są duże. Od 2 listopada dorośli mogą szczepić się trzecią dawką – przypominającą - przeciw COVID, jeśli od drugiej minęło 6 miesięcy. Warto podkreślić, że dodatkowo chronią one przed chorobą, zwłaszcza przed jej ciężkim przebiegiem. Przyjęcie trzeciej dawki wydłuża też ważność unijnego certyfikatu dla zaszczepionych – mówi mgr farm. Anna Szydłowska, dyrektor do spraw opieki farmaceutycznej Gemini Polska.

Fot. PAP

Kupujesz w aptece internetowej? Sprawdź, czy legalnej

Leki wydawane bez recepty można kupić w aptece internetowej. Wystrzegać się jednak należy innych miejsc w sieci – prawdopodobnie oferują sfałszowane preparaty, które w najlepszym razie – nie zadziałają, a w najgorszym – zaszkodzą.

Zapisać się można, podobnie jak wcześniej, przez stronę pacjent.gov.pl, infolinię Narodowego Programu Szczepień, czy bezpośrednio w punkcie szczepień, np. w aptece. 

Jakie szczepienia są dostępne w aptekach?

Póki co, wciąż jeszcze tylko przeciw COVID, ale już wkrótce w aptece będzie się można zaszczepić także przeciw grypie. Prezydent podpisał już stosowną ustawę. Warto też wiedzieć, że od niedawna prawo do bezpłatnej szczepionki przeciwko grypie mają wszyscy dorośli.

W której aptece można się szczepić?

Apteki biorące udział w programie szczepień są oznakowane. Muszą wygospodarować osobną, specjalną przestrzeń w tym celu, zapewniającą intymność i komfort. Szczepienia odbywają się w pokojach administracyjnych, szkoleniowych lub tzw. izbie ekspedycyjnej. Do programu szczepień przystąpiło ok. 500 aptek w różnych miastach. Największe znaczenie mają szczepienia w aptekach w mniejszych ośrodkach, gdzie dostęp do innych placówek służby zdrowia jest utrudniony. Wykaz wszystkich placówek prowadzących szczepienia można znaleźć na stronie ministerstwa zdrowia.

Czy farmaceuci są przygotowani na powikłania po szczepieniu, a zwłaszcza wstrząs anafilaktyczny?

Każda apteka ma na wyposażeniu adrenalinę, którą można podać pacjentowi, gdy zajdzie taka konieczność. Farmaceuci, którzy podają szczepionki, są przeszkoleni jeśli chodzi o udzielanie pierwszej pomocy – w końcu zresztą wykonują zawód medyczny, do którego dostęp jest regulowany i mają obowiązek ustawicznego podnoszenia kwalifikacji. Każde szczepienie w aptece jest wpisywane w rejestr szczepieniowy, tak samo jak w POZ, czy innym punkcie szczepień. 

Apteki to najlepsze miejsca przechowywania szczepionek

Farmaceuci mają największe doświadczenie w przechowywaniu leków i obchodzenia się z nimi.  Oprócz doświadczenia liczy się także odpowiednie wyposażenie aptek na potrzeby bezpiecznego przechowywania medykamentów. 

Czy farmaceuci mają odpowiednią wiedzę, czy zbadają przed szczepieniem?

- Pamiętajmy, że studia farmaceutyczne w jednej trzeciej pokrywają się z medycznymi. Farmaceuci mają więc dużą wiedzę medyczną - tłumaczy farmaceutka.

Ale to nie wszystko. Zanim farmaceuta otrzymuje prawo do podawania szczepionkek, musi przejść odpowiedni kurs - certyfikowany i akredytowany przez uczelnie medyczne. Przed szczepieniem pacjent oczywiście wypełnia ankietę, a farmaceuta przeprowadza z nim dokładny wywiad, pytając między innymi o choroby przewlekłe, przebyte powikłania.

- Jeśli ma wątpliwości, odsyła do lekarza - podkreśla ekspertka.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło: 

Webinar Dr Tulimowski Press Workshops pt. „Ważne pytania o szczepienia, który odbył się 26.11.2021 r.

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Polio: to ta choroba okaleczyła Fridę Kahlo… Czy może wrócić?

    Wizerunek znanej malarki kojarzy się z długimi spódnicami. Pod nimi skrywała defekt ciała, który pojawił się po przebyciu w dzieciństwie zakaźnej choroby – poliomyelitis. Wywołuje ją podstępny wirus. W Europie praktycznie już nie występuje; jednak w listopadzie w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa. Główny Inspektor Sanitarny określił, że to "sytuacja alertowa", choć niegroźna dla osób zaszczepionych.

  • PAP/M. Kmieciński

    Ruszają szczepienia przeciw COVID-19

    Jesień to czas infekcji układu oddechowego. Szczepienia przeciw grypie już trwają, teraz ruszają przeciw COVID-19. Warto to zrobić w czasie jednej wizyty w punkcie szczepień - w przychodni lub aptece. Eksperci zapewniają, że to zupełnie bezpieczne.

  • AdobeStock

    Jesteś w ciąży? Zaszczep się przeciw krztuścowi

    Szczepienie przeciw krztuścowi chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. Od dziś (15 października 2024 r.) ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Skuteczna broń w walce z pneumokokami

    Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, a co gorsza - stają się oporne na antybiotyki. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają m.in. do zapalenia płuc. A można się zaszczepić i zyskać dobrą ochronę.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy