Depresja – choroba, której nie widać (komunikat)

Ludzie zbyt często mają problemy z tym, aby znaleźć w sobie współczucie dla osób chorych, u których objawów choroby nie widać na zewnątrz. Dlaczego? Odpowiedz jest prosta, o wiele łatwiej zrozumieć dlaczego człowiek po amputacji nogi, jeżdżący na wózku, czuje się źle. Kiedy widzimy człowieka, który pozornie wygląda normalnie, to nie zamierzamy traktować go z taryfą ulgową. A tymczasem każdego dnia mnóstwo ludzi na całym świecie walczy z depresją, i chociaż nie chcą oni specjalnego traktowania – warto mieć na uwadze ich stan i to, że potrzebują więcej wsparcia oraz zrozumienia.

Zdj. Canva Pro
Zdj. Canva Pro

Depresja na pewno jest chorobą trudną. U niektórych może mieć łagodniejszy przebieg – a inni nie potrafią całymi tygodniami wyjść nawet z łóżka. Nic więc dziwnego, że czasami nie wiemy, czego wymaga od nas osoba chora i jak mamy się zachować w jej otoczeniu. Warto uzupełnić sobie przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat, bo chorych może być z roku na rok coraz więcej - a nikt z nas nie jest też w stanie przewidzieć, czy sam nie zachoruje. Z tego trzeba zdać sobie sprawę na samym początku - nas też w każdej chwili może dopaść depresja.

Pierwsze objawy

Przy depresji może się tak zdarzyć, że przez długi czas nawet nie przyjdzie nam do głowy, że mamy taki problem. Dlaczego? Dlatego, że objawy bywają niezbyt konkretne. Jesteśmy częściej zmęczeni, nie mamy na nic ochoty i najchętniej byśmy tylko spali. Coś takiego można “zrzucić” na zmiany w pogodzie lub stresujący czas w pracy. Niekoniecznie od razu przychodzi nam do głowy, że to depresja.

Nad konsultacją ze specjalistą powinniśmy zacząć zastanawiać się wtedy, gdy tracimy zainteresowanie tym, co do tej pory było dla nas ważne. Może to być nasz związek, hobby, praca – cokolwiek. Jeśli nie widzimy w tym już sensu i zaczynamy zaniedbywać każdą sferę swojego życia - nadszedł czas na to, aby poprosić o pomoc. Można na przykład wejść na stronę receptomat.pl.

Najtrudniejsze przypadki

Zdarza się też tak, że depresja atakuje nagle – ale z pełną mocą. Tutaj łatwiej można rozpoznać objawy, bo chory całkowicie rezygnuje ze swojego życia. Przestaje wychodzić z mieszkania, nie interesuje się niczym, traci apetyt i nie ma nawet siły zatroszczyć się o higienę. W takich momentach bardzo ważne jest to, aby bliska osoba pomogła umówić się na wizytę do psychiatry, który być może zaleci leczenie farmakologiczne. Może też zdiagnozować dodatkowe zaburzenia psychiczne.

Chociaż chcemy zwykle wiedzieć, co konkretnie jest przyczyną naszego problemu – przy depresji nie zawsze jest to możliwe. Czasami winna jest genetyka, traumatyczne wydarzenie, dużo stresu – albo nie ma żadnej przyczyny i to też trzeba zaakceptować.

Sprawdź mapę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow

Źródło komunikatu: receptomat.pl

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP – Kadr z filmu

    Fundacja LPP: działamy na rzecz poprawy życia dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi

    Materiał promocyjny

    W Polsce młodzi ludzie borykają się z depresją, nie mają motywacji do działania, myślą o próbach samobójczych. Dlatego trzeba podejmować działania, żeby im pomóc – podkreślała Patrycja Zbytniewska, prezeska zarządu Fundacji LPP, podczas panelu na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Zentiva

    Polacy i stres: czy umiemy sobie z nim radzić?

    Materiał promocyjny

    Firma Zentiva, właściciel marki Persen, we wrześniu br. zleciła przeprowadzenie badań poziomu stresu wśród społeczeństwa. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 70% Polaków zauważyło wzrost poziomu stresu w swoim życiu. Co trzecia osoba odczuwa go codziennie, a ponad połowa respondentów przyznaje, że ich metody na stres nie do końca działają. Tymczasem przewlekły stres może mieć poważne negatywne skutki zdrowotne i dlatego warto mu poświęcić szczególną uwagę w naszym życiu. Podejmując odpowiednie działania, możemy zredukować ryzyko wiążące się z ekspozycją na długotrwały stres.

  • Adobe Stock

    Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

    Dla atencji i współczucia niektórzy ludzie latami udają choroby, w tym poważne. Fałszują badania, okłamują lekarzy, sami różnymi metodami sobie szkodzą. Bywa, że zamiast siebie krzywdzą innych, na przykład swoje dzieci.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” trwa

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbywa się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • AdobeStock

    Praca na stojąco przy biurku jednak szkodliwa dla zdrowia

    Tzw. stojące biurka miały być sposobem na problemy zdrowotne związane z siedzeniem przez cały dzień. Najnowsze badania wykazały jednak, że długotrwałe stanie nie poprawia zdrowia serca, a wręcz zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości układu krążenia.

  • Rak płuca od podejrzenia do leczenia – pacjent jak listonosz

  • Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego