Test na HIV. Dlaczego lepiej porozmawiać przed nim z doradcą w PKD?

W aptekach można kupić domowe testy w kierunku wykrycia HIV w krwi, można zlecić taki test w laboratorium czy przychodni, ale eksperci w dziedzinie opieki nad osobami zakażonymi zalecają, by - o ile jest możliwe - testować się tam, gdzie ktoś z nami wcześniej porozmawia o HIV. Paweł Kalinowski, doradca w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym PKD (HIV) na warszawskiej Pradze wyjaśnia, dlaczego.

Fot. PAP/S. Leszczyński
Fot. PAP/S. Leszczyński

Rozmawia pan z osobami, które przychodzą na test na HIV. Jak wygląda taka rozmowa?

Każda rozmowa jest inna, bo ludzie trafiają do nas w różnej sytuacji życiowej. Ale też mają różny poziom wiedzy odnośnie HIV. I właściwie te dwa czynniki kształtują rozmowę. Niezależnie od tego, jak ona przebiega, ważne jest dla nas, dlaczego osoba postanowiła się przetestować. Jeśli mówi, że miała ryzykowną sytuację, ważne jest, jak dawno temu i jaka to sytuacja. Chodzi nam o oszacowanie ryzyka, bo często ludzie zgłaszają się do nas np. po głębszym pocałunku i już boją się zakażenia lub też zgłaszają się do PKD za wcześnie, tj. dzień lub dwa po kontakcie seksualnym.

Zdobyte informacje pozwalają nam zdjąć trochę napięcia z osób testujących się. Następuje rozmowa dotycząca seksu. Nie dlatego, że my - doradcy jesteśmy tacy ciekawscy, ale dlatego, że chcemy sprawdzić, jakie było ryzyko, czy dana osoba często podejmuje ryzykowne kontakty seksualne. Ważnym elementem naszej pracy jest również edukacja.

Skoro głębszy pocałunek nie niesie ryzyka, to poedukujmy, co je niesie?

Szkoda, że ze szkoły nie wynosimy podstawowej wiedzy na temat płynów zakaźnych, czyli tych, w których obecny jest wirus. Ślina takim płynem nie jest, więc nie zakazimy się przez pocałunek. Natomiast zakazimy się poprzez płyny związane z układem płciowym zarówno męskim jak i żeńskim oraz krew. Czyli tak naprawdę każdy seks waginalny, analny ma największy potencjał zakaźny. Dla doradców ryzykowny kontakt seksualny to kontakt bez prezerwatywy.

Jeśli więc osoba po ryzykownym seksie bez prezerwatywy jest przerażona, gdzie ją kierujecie?

Fot. PAP

Zakażenie HIV nie wyklucza udanego życia seksualnego

W Polsce jest sporo par o tzw. mieszanym statusie, czyli gdy jedna osoba ma HIV, a druga – nie. Z takich związków rodzą się zdrowe dzieci. Warunkiem zarówno bezpiecznego życia seksualnego, jak i zdrowego potomstwa, jest terapia lekami antyretrowirusowymi i przestrzeganie zaleceń lekarskich.

W zależności od tego, co powie, budujemy podwaliny, żeby ją przygotować na dodatni wynik testu. Istotne jest, że pierwszy wynik wydawany w PKD, mówi tylko, że test zareagował i wymaga to dalszej diagnostyki. Ważne jest, żeby osobę przygotować, że wynik może być pozytywny, ale też może okazać się w potwierdzeniu metodą Western blot, że jest negatywny. Praca psychologiczna polega na tym, żeby stopniowo otwierać furtkę na wiadomość, że wynik może okazać się jednak dodatni. Gdy za kilka dni osoba odbiera wynik potwierdzenia, ma już trochę poukładane w głowie. Inaczej rozmawia się wtedy, niż gdy jest totalny szok, bo testujący się nie został przygotowany.

Co mówicie osobie, która oczekuje na potwierdzenie? Bo może wystarczy, że przegada sprawę z kimś z rodziny?

Problem jest taki, że HIV w Polsce jest cały czas tematem tabu i tematyka nie jest szeroko nagłaśniana w mediach. Brakuje kampanii, które by oswajały z problematyką. Cały czas więc u nas w kraju pokutuje przekonanie, że HIV łapią osoby, które sobie na to zapracowały, czyli homoseksualni mężczyźni, użytkownicy narkotyków czy seksworkerzy. Dlatego pojawia się ogromny wstyd i ludzie często nie mówią bliskim, że mają problem. Częściej wsparcia szukają u przyjaciół i znajomych. Rzadko zdarza się, żeby ktoś mógł porozmawiać z rodziną.

Uściślijmy, jak rozmawiacie z testującym się człowiekiem? Co mu mówicie? 

Staramy się przez budowanie oswajania z możliwością pozytywnego wyniku, pokazywać, że z zakażeniem da się żyć, że to naprawdę dobrze, że osoba trafiła do nas i wykonała test, bo im wcześniej wykryte zakażenie i im wcześniej wdrożone leczenie, tym jego efektywność jest większa. Wczesna diagnoza podnosi komfort życia chorego, będzie on zbliżony do „normalnego” życia. Staramy się oswajać osobę, że HIV to nie wyrok. Jest, owszem, chorobą przewlekłą, z którą się żyje, funkcjonuje.

Nie mamy obowiązku mówić o swojej chorobie nikomu oprócz naszych partnerów seksualnych. HIV nie definiuje nas jako osoby: „zasłużyłem/-am na zakażenie”. Łatwo sobie przykleić taką łatkę. Otóż nikt nie zasłużył. Staramy się odjąć całą wewnętrzną stygmatyzację, żeby testującego oswoić z sytuacją.

W tym całym procesie ważną rolę odgrywają organizacje pozarządowe?

Oj, tak. Nasz punkt konsultacyjno-diagnostyczny też wywodzi się z takiej organizacji. NGO-sy prowadzą grupy wparcia, krótkie terapie, które pomagają oswoić się z tym tematem, poukładać sobie wszystko w głowie. Wsparcie zapewniają osoby, które wiedzą, jak rozmawiać z zakażonym. Czasem swoim doświadczeniem dzielą się sami zakażeni. Bo bardzo istotne jest, żeby pokazać testującym się, że zakażeni są wśród nas, w społeczeństwie. I wcale nie musimy o tym wiedzieć, tak jak nie wiemy, że ktoś choruje na inną chorobę. Ważne jest danie wsparcia testującym się również poprzez możliwość kontaktu zakażonymi.

Odczarujmy zatem mit: kto naprawdę się zakaża?

Fot. PAP

Kiedy zrobić test w kierunku HIV?

Nie ma grup ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie wirusem HIV. Są tylko ryzykowne zachowania, które na nie narażają. Wystarczy jedno, by wirus wtargnął do komórek ciała. Jedno zachowanie ryzykowne oznacza, że lepiej zrobić test w kierunku wykrycia HIV.  

Statystyki pokazują,  że w grupie ludzi między 25. a 40. r. ż. liczba zakażeń rośnie. Niezależnie od płci, orientacji seksualnej wskaźniki idą dość podobnie w górę. Niestety, osoby heteroseksualne rzadziej wykonują testy. Brakuje bowiem edukacji, że zakażenie dotyczy wszystkich osób prowadzących aktywne życie seksualne. Wzrost zakażeń pojawia się także wśród osób 55 plus. Już nie muszą martwić się o zajście w niechcianą ciążę, uprawiają seks bez zabezpieczenia.

Jak osoba 55 plus, która sobie pozwoliła na przypadkowy seks bez prezerwatywy, bo nie ma już „zagrożenia” ciążą, reaguje na wiadomość: masz HIV?

Bardzo różnie. Niektórzy podejrzewali, że coś mogło zdarzyć się i przyjmują to dość spokojnie, ale jest to spokój powierzchowny. To raczej racjonalność, pytają, jakie dalsze kroki należy postawić, co dalej robić. Natomiast niektórzy reagują szokiem, niedowierzaniem tak samo, jak bardzo młode osoby, lat 20 plus. „To przecież nie jest mój problem, to mnie nie dotyczy”. Następuje zaprzeczenie.

Czyli okazuje się, że szereg osób młodych, ale też tych z grupy 55 plus wypiera problem?

Informacja o zakażeniu zawsze jest szokiem, najłatwiej więc w pierwszym momencie wyprzeć prawdę. Tu jest właśnie rola nas, doradców, nauka oswajania poprzez rozmowy. Okno czasowe między pierwszą informacją, że test jest reaktywny, a wynikiem testu potwierdzającego to kilka dni. Jeśli nawet na początku jest szok, to praca doradcy, jego uspokajające rozmowy, pokazywanie, co dalej, jak z tym żyć sprawia, że odbiór wyniku ostatecznego jest łatwiejszy, bo osoba sobie to poukładała w głowie, choć na pewno nie zaakceptowała. Na to potrzeba zdecydowanie więcej czasu niż te kilka dni. Po prostu oswoiła się z tą informacją i łatwiej przyjmuje teraz informacje dla niej użyteczne, czyli co dalej, do kogo się udać, gdzie może szukać wsparcia, pomocy. Te kilka dni robi bardzo dużo, żeby oswoić się z myślą o chorobie.

No właśnie, gdzie szukać wsparcia?

Jest telefon zaufania poświęcony AIDS. Wsparcia udzielają  organizacje Pozytywni w Tęczy, Fundacja Edukacji Społecznej, które działają w Warszawie. Wsparcie można też uzyskać w każdej przychodni, która realizuje program leczniczy w kierunku HIV. Tam jest pomoc psychologiczna i kontakty do lokalnych NGS-ów. Tam warto szukać pomocy, a także u osób znających się na temacie, wykwalifikowanych, a nie opierać się na wsparciu dr Google.

Fot. PAP/P. Werewka/Zdjęcie ilustracyjne

Tabletka dziennie i zakażenie HIV oznacza zwykłe życie

W Polsce po pandemii, kiedy prawie nie robiło się testów, znów statystyki skoczyły. Obecnie również Ukraińcy nieco je podnoszą. Gdy zaczął się wielki napływ uchodźców, przygraniczne sanepidy, przewidywały, że tak będzie.

Faktycznie, po pandemii notujemy wzrost wykrywalnych zakażeń, wracamy do poziomu sprzed pandemii. Jeśli chodzi o uchodźców z Ukrainy, szacuje się, że jest ok 3 tys. osób zakażonych, które zgłosiły się na leczenie w Polsce. Co ważne, są w tej grupie dzieci. Polskich dzieci z HIV nie ma za dużo. Natomiast zupełnie inaczej jest na Ukrainie i tacy dziecięcy pacjenci też do nas trafiają. Ogólnie leczonych jest  ok. 17 tys. osób.

Mówił pan, że w tej chwili HIV to nie wyrok. Kiedyś leczyło się za pomocą koktajlu leków, dziś to chyba o wiele prostsze?

Leczy się za pomocą leków antyretrowirusowych, które na różnym etapie hamują działanie wirusa w organizmie. Nie eliminują, ale właśnie hamują jego działanie. Obecnie chory przyjmuje jedną, dwie tabletki dziennie, co jest wygodne. Wszystko zależy od tego, jak dany pacjent reaguje na leczenie.

Kiedyś to rzeczywiście były koktajle, które trzeba było przyjmować w ścisłym odstępie czasu od posiłku, albo przed nim. Można było popijać tym, a nie tamtym. Teraz takich ograniczeń jest zdecydowanie mniej. Jako organizacje zajmujące się AIDS, patrzymy z wielką nadzieją, co dzieje się z leczeniem tej choroby w Europie i czekamy na wprowadzenie nowoczesnego leczenia w Polsce. Mówię o lekach iniekcyjnych, działających nawet do dwóch miesięcy. Prowadzone w tej chwili działania mają naprawdę polepszyć komfort życia chorych tak, żeby terapie dobrze działały, a nie obciążały organizmu.

Na koniec, o co zaapelowałby pan do wszystkich osób prowadzących aktywne życie seksualne?

Zabezpieczajmy się za pomocą prezerwatywy i testujmy się, gdy podejrzewamy, że kontakt seksualny mógł być ryzykowny. Testy są anonimowe, bezpłatne, można je wykonać w niemal każdym mieście wojewódzkim,  w Warszawie jest nawet pięć takich miejsc. Jest więc gdzie się testować, nie trzeba za to płacić. NGO-sy wychodzą też poza punkty testujące, np. na imprezy w klubach, na festiwalach. Naprawdę musimy się oswoić z prawdą, że HIV może dotknąć każdego.

Rozmawiała Beata Igielska, zdrowie.pap.pl

Ekspert

Fot. Archiwum P. Kalinowskiego

Paweł Kalinowski, doradca ws. HIV/AIDS - Z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, z zamiłowania działaczem organizacji pozarządowych. Od 14 lat prowadzi wiele warsztatów w szkołach na temat HIV/AIDS, ale także na temat uzależnień. Jest certyfikowanym przez Krajowe Centrum ds. AIDS doradcą. Od 2018 roku koordynuje pracę Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego PKD Jagiellońska 34 na warszawskiej Pradze.

Autorka

Beata Igielska

Beata Igielska - Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w mediach ogólnopolskich, gdzie zajmowała się tematyką społeczną. Pisała publicystykę, wywiady, reportaże - za jeden z nich została nagrodzona w 2007 r. W Serwisie Zdrowie publikuje od roku 2022. Laureatka nagród dziennikarskich w kategorii medycyna. Prywatnie wielbicielka dobrej literatury, muzyki, sztuki. Jej konikiem jest teatr – ukończyła oprócz polonistyki, także teatrologię.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku