E-recepta - czym jest i jak działa?

Od kilku lat na popularności zyskują e-recepty. Pacjenci nie muszą już osobiście stawiać się po dokument u lekarza. Pozwala to zaoszczędzić czas, a czasem i ochronić zdrowie, unikając wizyty w zatłoczonej przychodni. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza, kiedy potrzeba jedynie powtórzyć receptę na lek, który już został wcześniej przepisany. Jak uzyskać e-receptę i w jaki sposób pacjent może ją zrealizować?

Fot. Envato Elements
Fot. Envato Elements

E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej recepty papierowej, wydawanej na specjalnym druku. Zamiast właśnie takiego dokumentu, pacjent otrzymuje e-receptę w postaci 4 cyfrowego kodu. Lekarz podaje go osobiście - jeśli jest to wizyta fizyczna u lekarza lub przez telefon w przypadku teleporady. Przychodnia również wysyła pacjentowi SMS z kodem. Nie trzeba martwić się o nieprawidłowe zapamiętanie przekazanej informacji.

Obecnie jest to duże udogodnienie dla pacjentów. Fizyczna wizyta u lekarza, powodowana jedynie wydaniem recepty, nie jest już konieczna. Wystarczy telefon do odpowiedniej placówki i e-receptę 24h można uzyskać od ręki. Odpowiednie instytucje realizują tę usługę nawet 24 godziny na dobę. Po wystawieniu e-recepty, pacjent otrzyma kod w ciągu zaledwie kilku minut. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które nie korzystają z Narodowego Funduszu Zdrowia. Oczywiście technologia e-recept dotyczy też NFZ.

E-recepta 24h - jakie są jej zalety?

E-recepta 24h gwarantuje przede wszystkim oszczędność czasu. Nie trzeba już czekać w kolejkach, aby otrzymać dokument potrzebny do wykupienia z apteki odpowiednich leków. Pacjent nie popełni też błędu przy odczytywaniu recepty, co często bywało kłopotliwe i mogło prowadzić nawet do wydania nieodpowiedniego preparatu. E-recepta (https://e-lekarz24h.pl/) to 4 cyfrowy kod, do którego przypisane są leki zalecone przez lekarza. Znajdują się w systemie, więc nie ma obawy przed pomyłką. Kod e-recepty 24h dostępny jest na IKP - Internetowym Koncie Pacjenta. Tutaj znaleźć można także informacje o dawkowaniu leku. Dodatkowym plusem jest brak kolejnego zmartwienia - obawy przed zgubieniem recepty. Wszystko jest zapisane w telefonie pacjenta w postaci SMS i na IKP. E-recepta 24h jest wygodnym i korzystnym rozwiązaniem pod każdym względem.

E-recepta - co należy wiedzieć o sposobie jej zrealizowania?

Aby zrealizować e-receptę 24h konieczne jest udanie się do apteki stacjonarnej. Tak, jak i w przypadku recepty papierowej, nie ma możliwości zrealizowania jej online. W obydwu sytuacjach pacjent ma możliwość jedynie zarezerwowania online danego leku w aptece. Na tym etapie nie wykorzystuje się e-recepty. Następuje to dopiero podczas fizycznej wizyty w aptece.

Nie można zrealizować e-recepty przez internet, ponieważ nie funkcjonują apteki online. Dają one pacjentowi możliwość rezerwacji leku i wykupienia go stacjonarnie. Sprzedaż leków przez internet jest nielegalna.

Czas na realizację e-recepty 24h wynosi 30 dni. Inaczej jest w przypadku antybiotyków - pacjent ma 7 dni na zrealizowanie e-recepty. Wydłużony czas jest przewidziany dla leków immunologicznych - aż do 120 dni.

E-receptę można zrealizować pokazując w aptece wydrukowany kod QR albo posłużyć się 4 cyfrowym kodem razem z numerem PESEL. Można również zrobić to za pomocą pakietu e-recept.

Źródło informacji: e-lekarz24h.pl

Więcej na: https://e-lekarz24h.pl 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy