Europejska inicjatywa obrazowania raka
Opisy 100 tys. przypadków raka i co najmniej 60 mln - opatrzonych adnotacjami - obrazów nowotworów ma się znaleźć na opracowywanej właśnie platformie obrazowania raka. To unijna inicjatywa, która da potężne narzędzie naukowcom i klinicystom zajmującym się onkologią. Platforma ma być uruchomiona do końca 2024 roku, ale w pełnej wersji - dwa lata później.
Podjęta w ramach unijnego planu walki z rakiem inicjatywa jest pokłosiem przekonania o coraz wyższej jakości danych uzyskiwanych za sprawą postępu technologicznego i rosnącego udziału w nim sztucznej inteligencji, co z kolei można wykorzystać w opiece onkologicznej. Komisja Europejska chce stworzyć infrastrukturę cyfrową (m.in. platformę) do obrazowania raka, która połączy zasoby i bazy danych z całej UE przy zapewnieniu najwyższych standardów. Takie rozwiązanie wesprze lekarzy w diagnostyce. Zapewni też lepszą opiekę nad pacjentami onkologicznymi.
- Technologie cyfrowe i sztuczna inteligencja mają kluczowe znacznie w walce z rakiem. Siła napędową tych technologii są wysokiej jakości dane. Dzięki europejskiej inicjatywie dotyczącej obrazowania raka odblokujemy bogactwo danych i przekształcimy je w innowacyjne rozwiązania w zakresie opieki onkologicznej – zaznaczył Thierry Breton, unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego.
Platforma ma ona wesprzeć nie tylko placówki opieki zdrowotnej, ale także instytuty badawcze i innowatorów w najlepszym wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają gromadzić dane podczas opieki onkologicznej nad pacjentem.
- Innowacje technologiczne połączone z ochroną danych mogą stworzyć wiarygodne ramy dla naukowców, innowatorów, lekarzy i pacjentów – zaznacza Komisja Europejska.
Dzięki podjętej inicjatywie naukowcy otrzymają skuteczny dostęp do większych zasobów danych o wysokiej jakości. Będą mogli lepiej zgłębić wiedzę na temat konkretnej choroby. Innowatorzy opracują i przeprowadzą testy oparte na większej liczbie zgromadzonych danych. W końcu lekarze - będą oni mogli w oparciu o bogatą bazę danych postawić trafniejszą decyzję, zalecić skuteczniejszą terapię i precyzyjniej przewidzieć jej skutki. Natomiast pacjenci, mając świadomość przydatności ich badań, chętniej wyrażą zgodę na ich udostępnienie i gromadzenie. Ale na tym nie koniec. Zaproponowane rozwiązanie pozwoli przyspieszyć innowacje.
- Transgraniczna, interoperacyjna i bezpieczna infrastruktura, która będzie chronić prywatność, przyspieszy innowacje w dziedzinie badań medycznych. Na przykład możliwe będzie szkolenie sztucznej inteligencji (AI) wykorzystywanej w nowych technologiach na dużym zbiorze danych, który będzie ustandaryzowany i w pełni zgodny z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO). Przyspieszy to rozwój innowacyjnych narzędzi, które mogą zapewnić szybszą diagnozę nowotworów i lepszą spersonalizowaną opiekę – zwróciła uwagę również na ten aspekt Komisja Europejska.
W ramach inicjatywy dwa projekty
Europejska inicjatywa dotycząca obrazowania raka obejmuje dwa projekty: EUCAIM i TEF-Health. Pierwszy zakłada stworzenie europejskiej platformy obrazowania raka (EUCAIM). Do grudnia 2023 r. ustanowione będą zasady współpracy w ramach tej platformy. Następnie dostawcy danych połączą się z nią. Pierwsza wersja platformy ma być uruchomiona do końca 2024 roku, a wersja ostateczna do końca 2025 roku. Platforma będzie w pełni operacyjna w 2026 roku. Znajdzie się na niej ponad 100 tys. przypadków raka i co najmniej 60 mln - opatrzonych adnotacjami - obrazów nowotworów. Na początku dane pochodzić będą z 21 ośrodków klinicznych z 12 krajów, docelowo dane dostarczane będą przez co najmniej 30 dostawców danych z 15 państw. Dane zostaną udostępnione też ośrodkowi testowo-doświadczalnemu TEF-Health utworzonemu w ramach programu DIGITAL.
tor, zdrowie.pap.pl
Źródło:
Komunikat Komisji Europejskiej