Europejska inicjatywa obrazowania raka

Opisy 100 tys. przypadków raka i co najmniej 60 mln - opatrzonych adnotacjami -  obrazów nowotworów ma się znaleźć na opracowywanej właśnie platformie obrazowania raka. To unijna inicjatywa, która da potężne narzędzie naukowcom i klinicystom zajmującym się onkologią. Platforma ma być uruchomiona do końca 2024 roku, ale w pełnej wersji - dwa lata później.

© European Union, 2021
© European Union, 2021

Podjęta w ramach unijnego planu walki z rakiem inicjatywa jest pokłosiem przekonania o coraz wyższej jakości danych uzyskiwanych za sprawą postępu technologicznego i rosnącego udziału w nim sztucznej inteligencji, co z kolei można wykorzystać w opiece onkologicznej. Komisja Europejska chce stworzyć infrastrukturę cyfrową (m.in. platformę) do obrazowania raka, która połączy zasoby i bazy danych z całej UE przy zapewnieniu najwyższych standardów. Takie rozwiązanie wesprze lekarzy w diagnostyce. Zapewni też lepszą opiekę nad pacjentami onkologicznymi. 

- Technologie cyfrowe i sztuczna inteligencja mają kluczowe znacznie w walce z rakiem. Siła napędową tych technologii są wysokiej jakości dane. Dzięki europejskiej inicjatywie dotyczącej obrazowania raka odblokujemy bogactwo danych i przekształcimy je w innowacyjne rozwiązania w zakresie opieki onkologicznej – zaznaczył Thierry Breton, unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego.

Platforma ma ona wesprzeć nie tylko placówki opieki zdrowotnej, ale także instytuty badawcze i innowatorów w najlepszym wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają gromadzić dane podczas opieki onkologicznej nad pacjentem. 

- Innowacje technologiczne połączone z ochroną danych mogą stworzyć wiarygodne ramy dla naukowców, innowatorów, lekarzy i pacjentów – zaznacza Komisja Europejska.

Dzięki podjętej inicjatywie naukowcy otrzymają skuteczny dostęp do większych zasobów danych o wysokiej jakości. Będą mogli lepiej zgłębić wiedzę na temat konkretnej choroby. Innowatorzy  opracują i przeprowadzą testy oparte na większej liczbie zgromadzonych danych. W końcu lekarze - będą oni mogli w oparciu o bogatą bazę danych postawić trafniejszą decyzję, zalecić skuteczniejszą terapię i precyzyjniej przewidzieć jej skutki.  Natomiast pacjenci, mając świadomość przydatności ich badań, chętniej wyrażą zgodę na ich udostępnienie i gromadzenie. Ale na tym nie koniec. Zaproponowane rozwiązanie pozwoli przyspieszyć innowacje.

© European Union, 2021

Europejski Plan Walki z Rakiem – czyli jak UE chce powstrzymać raka

Przedstawiony niedawno przez Komisję Europejską unijny plan przeciwdziałania epidemii chorób nowotworowych (tzw. cancer plan) ma budżet wynoszący 4 mld euro. Sprawdź, jakiego rodzaju konkretne działania będą wspierane w ramach tej inicjatywy oraz kto będzie mógł skorzystać z finansowego wsparcia w tym zakresie.

- Transgraniczna, interoperacyjna i bezpieczna infrastruktura, która będzie chronić prywatność, przyspieszy innowacje w dziedzinie badań medycznych. Na przykład możliwe będzie szkolenie sztucznej inteligencji (AI) wykorzystywanej w nowych technologiach na dużym zbiorze danych, który będzie ustandaryzowany i w pełni zgodny z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO). Przyspieszy to rozwój innowacyjnych narzędzi, które mogą zapewnić szybszą diagnozę nowotworów i lepszą spersonalizowaną opiekę – zwróciła  uwagę również na ten aspekt Komisja Europejska.

W ramach inicjatywy dwa projekty

Europejska inicjatywa dotycząca obrazowania raka obejmuje dwa projekty: EUCAIM i TEF-Health. Pierwszy zakłada stworzenie europejskiej platformy obrazowania raka (EUCAIM). Do grudnia 2023 r. ustanowione będą zasady współpracy w ramach tej platformy. Następnie dostawcy danych połączą się z nią. Pierwsza wersja platformy ma być  uruchomiona do końca 2024 roku, a wersja ostateczna do końca 2025 roku. Platforma będzie w pełni operacyjna w 2026 roku. Znajdzie się na niej ponad 100 tys. przypadków raka i co najmniej 60 mln - opatrzonych adnotacjami -  obrazów nowotworów. Na początku dane pochodzić będą z 21 ośrodków klinicznych z 12 krajów, docelowo dane dostarczane będą przez co najmniej 30 dostawców danych z 15 państw. Dane zostaną udostępnione też ośrodkowi testowo-doświadczalnemu TEF-Health utworzonemu w ramach programu DIGITAL. 
 

tor, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Komunikat Komisji Europejskiej

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku