Czy picie kawy jest zdrowe? – Co jest faktem, a co mitem?

Kawa jest przedmiotem wielu badań próbujących coraz dokładniej ocenić jej wpływ na ludzki organizm. Naukowcy szukają odpowiedzi na pytania o jej właściwości pobudzające oraz znaczenie dla zdrowia. Obalają przy tym mity, które zdążyły narosnąć wokół tego popularnego na całym świecie napoju. Jaka jest prawda? Z poniższego artykułu dowiesz się, czy kawa jest szkodliwa!

zdj. Adobe Stock
zdj. Adobe Stock

Wpływ kawy na zdrowie i organizm — fakty i mity

Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kawa jest zdrowa, natkniesz się na rozmaite opinie, spośród których tylko nieliczne mają coś wspólnego z prawdą. Aby odsiać je od tych fałszywych, prezentujemy poniżej najpowszechniejsze fakty i mity na temat tego, jak kawa wpływa na organizm:

1. Kawa zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca — MIT

Niektórzy widzą w kawie zagrożenie dla układu krwionośnego. Tymczasem badania nie wykazują żadnej zależności pomiędzy jej spożywaniem a niewydolnością serca czy ryzykiem ostrego zawału. To samo dotyczy zresztą nadciśnienia, które miałoby być rzekomo skutkiem tej używki. Naukowcy są wręcz zdania, że przypadłość ta może częściej występować u osób stroniących od kawy.

2. Kawa zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera — FAKT

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy kawa jest niezdrowa, naukowcy nie tylko obalili taką tezę, ale też udowodnili, że napój ten może mieć korzystny wpływ na organizm człowieka. Jego umiarkowane spożycie ma na przykład obniżać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera o 30% lub nawet 65% (w zależności od badania).

3. Picie kawy uzależnia — MIT

Wiele osób nie potrafi zacząć dnia bez porannej kawy. Stąd opinia, jakoby używka ta miała uzależniać. Żadne z badań nie wykazało jednak, aby kofeina pobudzała obszar mózgu odpowiedzialny za uzależnienia. Dzięki swoim właściwościom nieznacznie wspomaga ona natomiast pracę organizmu i zdolność do koncentracji.

4. Kawa odwadnia i wypłukuje magnez — MIT

Pijąc kawę, w 95 procentach dostarczasz do organizmu wodę. Spożywanie jej w umiarkowanej ilości nie narusza więc równowagi elektrolitowej i nie prowadzi do odwodnienia. Kawa nie wypłukuje też wartościowych minerałów. Wszystkie te fałszywe opinie prawdopodobnie mają swoje źródło w krótkotrwałym działaniu moczopędnym tego napoju.

5. Kawa wspomaga odchudzanie — FAKT, ale...

Jest to opinia, która sama w sobie jest prawdziwa, ale pod warunkiem, że chodzi o zwykłą czarną kawę mającą zero kalorii. Kofeina działa bowiem pobudzająco, wspomagając metabolizm i zachęcając do ruchu. Niemniej, jeśli dodasz do napoju cukier lub śmietankę, sytuacja się nieco komplikuje. Osoby odchudzające się powinny więc unikać kawy z mlekiem czy kawy kuloodpornej.

Jakiej dziennej dawki kofeiny nie należy przekraczać? – Ile kaw dziennie można wypić?

Zauważ, że pozytywny wpływ kawy na organizm lub przynajmniej brak negatywnej zależności pomiędzy nią a stanem zdrowia dotyczy wyłącznie jej umiarkowanego spożycia. Mowa o 3-5 filiżankach dziennie. To równowartość maksymalnie 400 mg kofeiny, przy czym jej jednorazowa dawka nie powinna przekraczać 200 mg.

Warto pamiętać, że nieco niższe limity obowiązują kobiety w ciąży i karmiące piersią. Powinny one ograniczać się do 200 mg kofeiny, a więc 2-3 filiżanek kawy dziennie. Dobrą praktyką w ich przypadku okaże się też uzyskanie na ten temat opinii lekarza prowadzącego.

Dla kogo picie kawy jest szkodliwe? – Kto powinien uważać na kofeinę?

Czy picie kawy jest zdrowe? Zasadniczo tak, ale tylko pod warunkiem, że nie masz ku temu żadnych przeciwwskazań. Nie jest to bowiem odpowiedni napój przede wszystkim dla osób cierpiących na nadkwasotę i wrzody żołądka. Unikać go warto również w przypadku problemów z ciśnieniem i stresem.

Kawa a zdrowie — podsumowanie

Skoro znasz już odpowiedź na pytanie, czy kawa jest zdrowa, nie pozostaje Ci nic innego jak zaparzyć swoją ulubioną i cieszyć się jej niepowtarzalnym aromatem! Możesz również spróbować czegoś nowego i skusić się na kawę z cytryną lub bulletproof coffee.

Źródło informacji: ALDI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • AdobeStock/Felix/peopleimages.com

    Brak apetytu może być winą nowotworu

    „Pacjenci chorzy onkologicznie często mają problem z jedzeniem. Ważne jest, aby zrozumieć, że to nie ich wina. Guz nowotworowy produkuje związki, które informują nasz mózg: „jesteś najedzony”. Do tego dochodzą dolegliwości bólowe, wymioty, zaparcia albo biegunki. Trudno myśleć wtedy o jedzeniu” - tłumaczy dr n. med. Aleksandra Kapała Kierownik Działu Żywienia Klinicznego w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  • Czy ludzkość pokona próchnicę?

    Próchnica zębów – choroba, która towarzyszy nam od zarania dziejów – wciąż pozostaje najbardziej rozpowszechnionym niezakaźnym schorzeniem na świecie. Czy możliwy jest świat, w którym dziury w zębach należą do przeszłości? Naukowcy nie przestają szukać uniwersalnego „lekarstwa na próchnice”.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?