Czy picie kawy jest zdrowe? – Co jest faktem, a co mitem?

Kawa jest przedmiotem wielu badań próbujących coraz dokładniej ocenić jej wpływ na ludzki organizm. Naukowcy szukają odpowiedzi na pytania o jej właściwości pobudzające oraz znaczenie dla zdrowia. Obalają przy tym mity, które zdążyły narosnąć wokół tego popularnego na całym świecie napoju. Jaka jest prawda? Z poniższego artykułu dowiesz się, czy kawa jest szkodliwa!

zdj. Adobe Stock
zdj. Adobe Stock

Wpływ kawy na zdrowie i organizm — fakty i mity

Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kawa jest zdrowa, natkniesz się na rozmaite opinie, spośród których tylko nieliczne mają coś wspólnego z prawdą. Aby odsiać je od tych fałszywych, prezentujemy poniżej najpowszechniejsze fakty i mity na temat tego, jak kawa wpływa na organizm:

1. Kawa zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca — MIT

Niektórzy widzą w kawie zagrożenie dla układu krwionośnego. Tymczasem badania nie wykazują żadnej zależności pomiędzy jej spożywaniem a niewydolnością serca czy ryzykiem ostrego zawału. To samo dotyczy zresztą nadciśnienia, które miałoby być rzekomo skutkiem tej używki. Naukowcy są wręcz zdania, że przypadłość ta może częściej występować u osób stroniących od kawy.

2. Kawa zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera — FAKT

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy kawa jest niezdrowa, naukowcy nie tylko obalili taką tezę, ale też udowodnili, że napój ten może mieć korzystny wpływ na organizm człowieka. Jego umiarkowane spożycie ma na przykład obniżać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera o 30% lub nawet 65% (w zależności od badania).

3. Picie kawy uzależnia — MIT

Wiele osób nie potrafi zacząć dnia bez porannej kawy. Stąd opinia, jakoby używka ta miała uzależniać. Żadne z badań nie wykazało jednak, aby kofeina pobudzała obszar mózgu odpowiedzialny za uzależnienia. Dzięki swoim właściwościom nieznacznie wspomaga ona natomiast pracę organizmu i zdolność do koncentracji.

4. Kawa odwadnia i wypłukuje magnez — MIT

Pijąc kawę, w 95 procentach dostarczasz do organizmu wodę. Spożywanie jej w umiarkowanej ilości nie narusza więc równowagi elektrolitowej i nie prowadzi do odwodnienia. Kawa nie wypłukuje też wartościowych minerałów. Wszystkie te fałszywe opinie prawdopodobnie mają swoje źródło w krótkotrwałym działaniu moczopędnym tego napoju.

5. Kawa wspomaga odchudzanie — FAKT, ale...

Jest to opinia, która sama w sobie jest prawdziwa, ale pod warunkiem, że chodzi o zwykłą czarną kawę mającą zero kalorii. Kofeina działa bowiem pobudzająco, wspomagając metabolizm i zachęcając do ruchu. Niemniej, jeśli dodasz do napoju cukier lub śmietankę, sytuacja się nieco komplikuje. Osoby odchudzające się powinny więc unikać kawy z mlekiem czy kawy kuloodpornej.

Jakiej dziennej dawki kofeiny nie należy przekraczać? – Ile kaw dziennie można wypić?

Zauważ, że pozytywny wpływ kawy na organizm lub przynajmniej brak negatywnej zależności pomiędzy nią a stanem zdrowia dotyczy wyłącznie jej umiarkowanego spożycia. Mowa o 3-5 filiżankach dziennie. To równowartość maksymalnie 400 mg kofeiny, przy czym jej jednorazowa dawka nie powinna przekraczać 200 mg.

Warto pamiętać, że nieco niższe limity obowiązują kobiety w ciąży i karmiące piersią. Powinny one ograniczać się do 200 mg kofeiny, a więc 2-3 filiżanek kawy dziennie. Dobrą praktyką w ich przypadku okaże się też uzyskanie na ten temat opinii lekarza prowadzącego.

Dla kogo picie kawy jest szkodliwe? – Kto powinien uważać na kofeinę?

Czy picie kawy jest zdrowe? Zasadniczo tak, ale tylko pod warunkiem, że nie masz ku temu żadnych przeciwwskazań. Nie jest to bowiem odpowiedni napój przede wszystkim dla osób cierpiących na nadkwasotę i wrzody żołądka. Unikać go warto również w przypadku problemów z ciśnieniem i stresem.

Kawa a zdrowie — podsumowanie

Skoro znasz już odpowiedź na pytanie, czy kawa jest zdrowa, nie pozostaje Ci nic innego jak zaparzyć swoją ulubioną i cieszyć się jej niepowtarzalnym aromatem! Możesz również spróbować czegoś nowego i skusić się na kawę z cytryną lub bulletproof coffee.

Źródło informacji: ALDI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Szczawiany – mroczne oblicze rabarbaru

    Chłodnik z botwiny, szpinakowe smoothie czy kwaśna zupa szczawiowa to kulinarne symbole wiosny. Zielone liście dostarczają przecież witamin i minerałów, buraki cennych antyoksydantów, a rabarbar kusi orzeźwiającym smakiem. Jednak wszystkie te rośliny łączy pewien nieoczywisty związek chemiczny – szczawiany, znane też jako kwas szczawiowy i jego sole. Ta sama substancja, która nadaje szczawiowi i rabarbarowi ich charakterystyczną kwaskowatość, ma również ciemniejsze oblicze. 

  • Adobe Stock/Ivan

    Grill wege

    Wegetariańskie grillowanie może z powodzeniem zastąpić to tradycyjne, z kiełbasą i karkówką. Dobrze zbilansowane dostarczy nie tylko podstawowych składników odżywczych w lżejszej i zdrowszej wersji, ale także mniej związków rakotwórczych, które wydzielają się przy przygotowywaniu mięsa w wysokiej temperaturze.

  • Adobe

    Tłuszcze trans – metaboliczna trucizna

    Na początku XX wieku chemicy znaleźli sposób, by z taniego oleju roślinnego uzyskać produkt wyglądem i konsystencją przypominający masło, ale nie jełczejący i kosztujący grosze. Tak narodziły się tłuszcze trans – kulinarne wunderwaffe ery fast foodu. Dziś te same izomery są traktowane przez epidemiologów jak bomba z opóźnionym zapłonem: Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku odbierają życie nawet 183 tys. osób i wciąż pozostają zagrożeniem dla 5 mld ludzi na świecie.

  • Adobe Stock/Roman

    Nadwaga, otyłość i szkoła

    Nadwaga i otyłość wśród uczniów to problem, który dotyka bardziej dzieci w początkach szkoły podstawowej niż nastolatki. Niemniej problem narasta u 17-latków – zauważa prof. Anna Fijałkowska, kierowniczka Zakładu Kardiologii w Instytucie Matki i Dziecka.

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP