Technika pomaga niewidomym i niedowidzącym

Ponieważ za pomocą oczu człowiek odbiera większość informacji z otaczającego go świata, utrata czy poważne zaburzenia wzroku są szczególnie dotkliwe. Podczas gdy naukowcy pracują nad coraz skuteczniejszymi metodami leczenia, z pomocą ludziom niewidomym i niedowidzącym przychodzą też  inżynierowie, którzy proponują ułatwiające życie wynalazki. Niektóre mogą zrobić naprawdę kolosalną różnicę. Oto kilka z nich.

Fot. PAP/M. Kmieciński
Fot. PAP/M. Kmieciński

Od niedawna niedowidzące osoby mogą z dużo większą łatwością robić zdjęcia, a to dzięki dołączanego do aparatów specjalnego wizjera. Z pomocą lasera urządzenie projektuje obraz prosto na siatkówkę oka. Na tej samej zasadzie działają inne przyrządy dla osób z poważnymi kłopotami ze wzrokiem. Okulary z podobnym projektorem pozwalają na widzenie z różnych odległości bez konieczności skupiania wzroku, a wyglądem przypominający trochę mikroskop pomaga w czytaniu i pisaniu. Wynalazki są dostępne w Japonii i wprowadzane są na rynek amerykański, zapewne z czasem jednak będą sprzedawane szerzej. 

Robienie zdjęć to fajna sprawa, ale osoby z zaburzeniami wzroku, a szczególnie niewidome, potrzebują urządzeń wspomagających codzienne życie. I są już okulary, które prowadzą osoby niewidome w taki sposób, że to, co widać w ich zasięgu, opisują użytkownikowi głosowo. Potrafią więc przedstawić scenerię, którą właściciel okularów by widział, gdyby mógł, wskazać godzinę na wskazówkowym zegarze, wykryć i rozpoznać ludzi, wskazać położenie różnych przedmiotów, kolor ubrań, powiedzieć, czy lampa jest włączona, przeczytać stronę książki, czy etykietę na butelce. Same przy tym rozpoznają język napisów, a wgrane mają aż 60 języków. Po wciśnięciu niedużego przycisku właściciel usłyszy na przykład: „Widać kanał z wodą biegnący przez pokryty trawą teren”, „To chyba Alex z działu finansów”, „Sos z mango”, czy „Urodzinowy tort z zapalonymi świeczkami”.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Jaskrę można prześcignąć - badaj się!

W Polsce 70 proc. przypadków jaskry wykrywanych jest zbyt późno, by uratować wzrok chorego. W trosce o oczy warto je badać - młode osoby raz na dwa-trzy lata, starsze lub mające kłopoty z oczami - raz do roku.

Taki wynalazek naprawdę może więc zmienić życie na lepsze. „Dzięki okularom mogę poznawać nowe przepisy w książce kucharskiej” – mówi na promującym wynalazek filmie testująca go niewidząca osoba. „Mogę wyjść z domu, na świeże powietrze i przemierzać ulice bez zmartwień” – dodaje. „Mogę łatwiej pożartować w pracy, z kolegą, przy ekspresie do kawy” – mówi inny użytkownik.

Asystent do książek

Gadżet dla miłośników czytania przypomina natomiast wyglądem miniaturowy ekspres do kawy. Jego zadanie jest jednak dużo ważniejsze - wystarczy położyć przy nim książkę czy np. czasopismo, a w ciągu kilku sekund zeskanuje stronę i zacznie ją na głos czytać naturalnie brzmiącym głosem (https://www.youtube.com/watch?v=dklf7D1kszw). Do wybory są różne głosy męskie i kobiece oraz 31 języków. Zeskanowane dokumenty można zapisać w urządzeniu i odczytać później. Jest prosty w obsłudze i na tyle nieduży, że można go ustawić praktycznie w dowolnym miejscu.   

Choć pomysłowi twórcy apek też pomagają osobom niewidomym w obsłudze telefonów czy tabletów, nie każdemu dodatkowe oprogramowanie wystarcza. Z myślą o tych użytkownikach powstało nieduże, mierzące 100 × 46 × 8 mm urządzenie, które za pośrednictwem złącza Bluetooth pozwala na kontrolowanie telefonu albo tabletu z pomocą alfabetu Braille’a. Głównym elementem gadżetu jest bowiem fizyczna klawiatura do pisania właśnie tym językiem. Nie trzeba nawet go znać – zapewniają konstruktorzy. Z pomocą prostych, łatwych no nauczenia kombinacji klawiszy można bowiem uruchamiać najważniejsze funkcje w telefonie czy tablecie. 

Wyświetlacz dla palców 

Telefon, tablet czy laptop musi się też komunikować z użytkownikiem w drugą stronę. Nie wszystko da się tymczasem zrobić z pomocą głosu. Z pomocą przychodzi wyświetlacz tekstu pisanego alfabetem Braille’a. Jego główna część to ułożone obok siebie komórki z pinami, które się unoszą bądź chowają, wyświetlając w ten sposób odpowiedni tekst. Powyżej znajduje się typowa, 8-klawiszowa klawiatura do pisania w języku Braille’a.

Grafika: Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Jak wyskoczyć ze świata cyfrowego

Socjolog z Gdańska na dwa miesiące postanowił odłączyć się od internetu. Po 10 dniach włączył jednak smartfona, na pół godziny dziennie. – Świadomie wyłączyłem się ze świata cyfrowego. Byłem zmęczony nadmiarem informacji - tłumaczy.

„To było wspaniałe. Na spotkaniu mogłam po prostu usiąść, otworzyć aplikację do robienia notatek i przez cały czas po prostu notować” – opowiada jedna z użytkowniczek zapewniając, że wszystko było zapisywane na jej smartfonie.

O krok dalej poszli twórcy nieco podobnego rozwiązania gotowego zestawu, w którym dynamiczny wyświetlacz znaków Braille’a jest połączony z niedużym tabletem. Ma on – jak zapewniają producenci – umożliwić pobieranie i czytanie książek, odsłuchiwanie filmów, wysyłanie mejli itp. Nie ma wątpliwości, że we współczesnym świecie tworzy się coraz więcej urządzeń ułatwiających życie osobom, które słabo lub w ogóle nie widzą.  

Marek Matacz

Źródła:
Witryna urządzeń Retissa
https://retissa.biz/en/

Witryna Envision Glasses
https://shop.letsenvision.com/

Witryna Clear Reader
https://us.optelec.com/products/cr-ba-g2-us-13m-optelec-clearreader.html

Strona Hable One
https://nelowvision.com/product/hable-one-braille-assistant-to-your-smartphone/

Witryna Focus 14 Blue
https://www.freedomscientific.com/products/blindness/focus14brailledisplay/

Strona BrailleNote Touch Plus 
https://store.humanware.com/hus/blindness-braillenote-touch-plus-32.html

Autor

Marek Matacz

Marek Matacz - Od ponad 15 lat pisze o medycynie, nauce i nowych technologiach. Jego publikacje znalazły się w znanych miesięcznikach, tygodnikach i serwisach internetowych. Od ponad pięciu lat współpracuje serwisem "Zdrowie" oraz serwisem naukowym Polskiej Agencji Prasowej. Absolwent Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy