Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
26.07.2023 , 15:45 Aktualizacja: 28.07.2023, 12:37

Technika pomaga niewidomym i niedowidzącym

Marek Matacz

Ponieważ za pomocą oczu człowiek odbiera większość informacji z otaczającego go świata, utrata czy poważne zaburzenia wzroku są szczególnie dotkliwe. Podczas gdy naukowcy pracują nad coraz skuteczniejszymi metodami leczenia, z pomocą ludziom niewidomym i niedowidzącym przychodzą też  inżynierowie, którzy proponują ułatwiające życie wynalazki. Niektóre mogą zrobić naprawdę kolosalną różnicę. Oto kilka z nich.

Fot. PAP/M. Kmieciński Fot. PAP/M. Kmieciński

Od niedawna niedowidzące osoby mogą z dużo większą łatwością robić zdjęcia, a to dzięki dołączanego do aparatów specjalnego wizjera. Z pomocą lasera urządzenie projektuje obraz prosto na siatkówkę oka. Na tej samej zasadzie działają inne przyrządy dla osób z poważnymi kłopotami ze wzrokiem. Okulary z podobnym projektorem pozwalają na widzenie z różnych odległości bez konieczności skupiania wzroku, a wyglądem przypominający trochę mikroskop pomaga w czytaniu i pisaniu. Wynalazki są dostępne w Japonii i wprowadzane są na rynek amerykański, zapewne z czasem jednak będą sprzedawane szerzej. 

Robienie zdjęć to fajna sprawa, ale osoby z zaburzeniami wzroku, a szczególnie niewidome, potrzebują urządzeń wspomagających codzienne życie. I są już okulary, które prowadzą osoby niewidome w taki sposób, że to, co widać w ich zasięgu, opisują użytkownikowi głosowo. Potrafią więc przedstawić scenerię, którą właściciel okularów by widział, gdyby mógł, wskazać godzinę na wskazówkowym zegarze, wykryć i rozpoznać ludzi, wskazać położenie różnych przedmiotów, kolor ubrań, powiedzieć, czy lampa jest włączona, przeczytać stronę książki, czy etykietę na butelce. Same przy tym rozpoznają język napisów, a wgrane mają aż 60 języków. Po wciśnięciu niedużego przycisku właściciel usłyszy na przykład: „Widać kanał z wodą biegnący przez pokryty trawą teren”, „To chyba Alex z działu finansów”, „Sos z mango”, czy „Urodzinowy tort z zapalonymi świeczkami”.

Taki wynalazek naprawdę może więc zmienić życie na lepsze. „Dzięki okularom mogę poznawać nowe przepisy w książce kucharskiej” – mówi na promującym wynalazek filmie testująca go niewidząca osoba. „Mogę wyjść z domu, na świeże powietrze i przemierzać ulice bez zmartwień” – dodaje. „Mogę łatwiej pożartować w pracy, z kolegą, przy ekspresie do kawy” – mówi inny użytkownik.

Asystent do książek

Gadżet dla miłośników czytania przypomina natomiast wyglądem miniaturowy ekspres do kawy. Jego zadanie jest jednak dużo ważniejsze - wystarczy położyć przy nim książkę czy np. czasopismo, a w ciągu kilku sekund zeskanuje stronę i zacznie ją na głos czytać naturalnie brzmiącym głosem (https://www.youtube.com/watch?v=dklf7D1kszw). Do wybory są różne głosy męskie i kobiece oraz 31 języków. Zeskanowane dokumenty można zapisać w urządzeniu i odczytać później. Jest prosty w obsłudze i na tyle nieduży, że można go ustawić praktycznie w dowolnym miejscu.   

Choć pomysłowi twórcy apek też pomagają osobom niewidomym w obsłudze telefonów czy tabletów, nie każdemu dodatkowe oprogramowanie wystarcza. Z myślą o tych użytkownikach powstało nieduże, mierzące 100 × 46 × 8 mm urządzenie, które za pośrednictwem złącza Bluetooth pozwala na kontrolowanie telefonu albo tabletu z pomocą alfabetu Braille’a. Głównym elementem gadżetu jest bowiem fizyczna klawiatura do pisania właśnie tym językiem. Nie trzeba nawet go znać – zapewniają konstruktorzy. Z pomocą prostych, łatwych no nauczenia kombinacji klawiszy można bowiem uruchamiać najważniejsze funkcje w telefonie czy tablecie. 

Wyświetlacz dla palców 

Telefon, tablet czy laptop musi się też komunikować z użytkownikiem w drugą stronę. Nie wszystko da się tymczasem zrobić z pomocą głosu. Z pomocą przychodzi wyświetlacz tekstu pisanego alfabetem Braille’a. Jego główna część to ułożone obok siebie komórki z pinami, które się unoszą bądź chowają, wyświetlając w ten sposób odpowiedni tekst. Powyżej znajduje się typowa, 8-klawiszowa klawiatura do pisania w języku Braille’a.

„To było wspaniałe. Na spotkaniu mogłam po prostu usiąść, otworzyć aplikację do robienia notatek i przez cały czas po prostu notować” – opowiada jedna z użytkowniczek zapewniając, że wszystko było zapisywane na jej smartfonie.

O krok dalej poszli twórcy nieco podobnego rozwiązania gotowego zestawu, w którym dynamiczny wyświetlacz znaków Braille’a jest połączony z niedużym tabletem. Ma on – jak zapewniają producenci – umożliwić pobieranie i czytanie książek, odsłuchiwanie filmów, wysyłanie mejli itp. Nie ma wątpliwości, że we współczesnym świecie tworzy się coraz więcej urządzeń ułatwiających życie osobom, które słabo lub w ogóle nie widzą.  

Marek Matacz

Źródła:
Witryna urządzeń Retissa
https://retissa.biz/en/

Witryna Envision Glasses
https://shop.letsenvision.com/

Witryna Clear Reader
https://us.optelec.com/products/cr-ba-g2-us-13m-optelec-clearreader.html

Strona Hable One
https://nelowvision.com/product/hable-one-braille-assistant-to-your-smartphone/

Witryna Focus 14 Blue
https://www.freedomscientific.com/products/blindness/focus14brailledisplay/

Strona BrailleNote Touch Plus 
https://store.humanware.com/hus/blindness-braillenote-touch-plus-32.html


 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3291

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.