Tag:
  • Adobe Stock

    Nieleczona jaskra odbiera wzrok

    W terapii jaskry, bez względu na stosowaną u pacjenta metodę, chodzi o to, by jak najdłużej utrzymać prawidłową ostrość wzroku. Nieleczona jaskra nieuchronnie prowadzi do ślepoty – ostrzega prof. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

    1 minuta czytania
  • Adobe Stock/doroguzenda

    Sprawdź, czy nie masz jaskry

    Jaskra często mylona z zaćmą podstępnie odbiera wzrok. Długo nie daje żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest regularne badanie wzroku. Od 9 do 15 marca można to zrobić bezpłatnie w kilkudziesięciu miejscach w Polsce w ramach akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra". Znajdź placówkę w wirtualnej mapie i umów się na wizytę. Skierowanie nie jest potrzebne.

    1 minuta czytania
  • Yanchapaxi/Adobe Stock

    Czy Polskę czeka tsunami chorób siatkówki oka?

    Choroby siatkówki to główna przyczyna utraty wzroku u osób po 60. roku życia. Większość chorób oczu jest silnie powiązana z wiekiem. Negatywny trend demograficzny i niezdrowy styl życia powodują, że grupa pacjentów cierpiących na problemy ze wzrokiem z każdym rokiem się powiększa. Jeżeli nic się nie zmieni, Polacy będą widzieć coraz gorzej.

    4 minuty czytania
  • Tomasz/Adobe Stock

    Nowoczesne technologie pomagają w korekcji wad wzroku

    Materiał promocyjny

    Wady wzroku stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem społecznym zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Największym problemem jest postępująca krótkowzroczność, która osiąga status epidemii. Prognozuje się, że do roku 2050 przypadłość ta dotknie prawie połowy ludzkiej populacji.

    3 minuty czytania
  • zdj. piotrszczepanek, AdobeStock

    Oczy też mogą ulec poparzeniu słonecznemu

    To, że silne słońce może powodować oparzenia, które narażają nas na ryzyko raka skóry, wie już chyba każdy. Ale wiedza, że twoje oczy również mogą się zbyt „opalić”, już tak powszechna nie jest. 

    2 minuty czytania
  • Fot. Ogólnopolska kampania edukacyjno-zdrowotna „Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku”

    Rusza kampania „Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku”

    Materiał promocyjny

    Zdrowie i higiena oczu są kluczowymi elementami komfortu życia, niezależności i bezpieczeństwa w każdym wieku. Z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku” wynika, że 81% seniorów odczuwa dolegliwości związane ze wzrokiem w codziennych sytuacjach, a aż 55% ma problemy z funkcjonowaniem z powodu niesprawności narządu wzroku. W odpowiedzi na te problemy, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, rozpoczyna się akcja edukacyjna skupiająca się na higienie oczu wśród seniorów.

    3 minuty czytania
  • Fot. P. Werewka/PAP

    Inteligentne soczewki pomogą oczom

    Inteligentne soczewki kontaktowe mają pomagać w szybkim diagnozowaniu i leczeniu schorzeń oczu, na przykład jaskry czy uszkodzeń spowodowanych cukrzycą. Mogą też okazać się użyteczne dla użytkowników szkieł kontaktowych bez podobnych dolegliwości.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP/M. Kmieciński

    Technika pomaga niewidomym i niedowidzącym

    Ponieważ za pomocą oczu człowiek odbiera większość informacji z otaczającego go świata, utrata czy poważne zaburzenia wzroku są szczególnie dotkliwe. Podczas gdy naukowcy pracują nad coraz skuteczniejszymi metodami leczenia, z pomocą ludziom niewidomym i niedowidzącym przychodzą też  inżynierowie, którzy proponują ułatwiające życie wynalazki. Niektóre mogą zrobić naprawdę kolosalną różnicę. Oto kilka z nich.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP/ Na zdjęciu M. Wojtkowski i A. Clunes

    Przywracanie wzroku nie będzie cudem. Prace nad terapiami zaawansowane

    Naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER) z Warszawy pracują nad przełomowymi technologiami, które rewolucjonizują diagnostykę i leczenie najtrudniejszych chorób wzroku, m.in. retinopatii cukrzycowej lub zwyrodnienia plamki związanym z wiekiem (AMD), która jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób starszych w krajach rozwiniętych.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP/M. Kmieciński

    Z wiekiem wzrok się pogarsza. Leczyć czy zaakceptować?

    Prezbiopia czyli starczowzroczność. Brzmi mało atrakcyjnie, choć to proces zupełnie naturalny, który wraz z wiekiem dotyka wszystkich ludzi. Mniej więcej w wieku 40-45 lat, niezależnie od wcześniej zdiagnozowanych wad, wzrok człowieka po prostu zaczyna się pogarszać.

    3 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Ludzkie ciało z termostatem

    Temperatura ludzkiego ciała w spoczynku jest stabilna nawet przy zmianach temperatury otoczenia. Termostat, który wewnętrznie ją reguluje, znajduje się w mózgu, w podwzgórzu. Nie jest jednak niezawodny – czasem dochodzi do przegrzania organizmu, czyli hipertermii, której najwyższym stopniem jest udar cieplny.

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Proste zasady na upalne dni

  • Czarny bez – superfood czy toksyczna pułapka?

  • Spektrum autyzmu – konkretne drogowskazy

  • AdobeStock

    Dieta planetarna wydłuża życie

    Coraz więcej badań potwierdza, że sposób, w jaki się żywimy, może znacząco wpływać na tempo starzenia się organizmu oraz na jakość życia w starszym wieku. W kontekście starzejącego się społeczeństwa naukowcy zwracają szczególną uwagę na tzw. zdrowe starzenie się, czyli takie, które pozwala jak najdłużej zachować sprawność fizyczną, psychiczną i poznawczą, przy jednoczesnym braku poważnych chorób przewlekłych - mówi dr Katarzyna Wolnicka, ekspertka think tanku Żywność dla Przyszłości Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy.

  • Nowy wariant koronawirusa w Europie

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

Serwisy ogólnodostępne PAP