Materiał promocyjny

Nowoczesne technologie pomagają w korekcji wad wzroku

Wady wzroku stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem społecznym zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Największym problemem jest postępująca krótkowzroczność, która osiąga status epidemii. Prognozuje się, że do roku 2050 przypadłość ta dotknie prawie połowy ludzkiej populacji.

Tomasz/Adobe Stock
Tomasz/Adobe Stock

Nowoczesny styl życia, w którym dominuje praca z monitorami, a także większy kontakt ze światłem sztucznym, powodują wzrost krótkowzroczności. Niepokojące są rosnące statystyki szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Jak pokazują badania nawet 50 proc. studentów w Polsce może mieć krótkowzroczność. Wczesna diagnoza i odpowiednia profilaktyka są kluczowe, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia wad wzroku. Dzięki nowoczesnym metodom korekcji możliwe jest odzyskanie ostrości widzenia i poprawienie jakości życia.

Wybór odpowiedniej metody korekcji wzroku zależy od rodzaju i zaawansowania wady, a także indywidualnych preferencji. Pacjenci najchętniej wybierają okulary korekcyjne, młodsze osoby soczewki kontaktowe. Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne metody chirurgii refrakcyjnej, m.in. laserową korekcję wzroku (zabiegi laserowe typu Smile i Presbyond), soczewki fakijne (ICL) czy refrakcyjne wymiany soczewek (RLE).

„Chirurgia refrakcyjna rogówki to jedna z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych metod korekcji wad wzroku, a na świecie wykonano już przeszło 10 mln zabiegów laserowej korekcji wzroku metodą Smile” - podkreśla specjalistka okulistyki dr n. med. Barbara Czarnota-Nowakowska.

Wizyta kwalifikacyjna to kluczowy moment w procesie korekcji wady wzroku. Obejmuje kompleksowy zestaw pomiarów i badań okulistycznych, a jego wyniki dają możliwość wyboru optymalnej metody dla pacjenta. Zdecydowana większość osób (ok. 80 proc.) zainteresowanych przeprowadzeniem zabiegu korekcji wad wzroku spełnia kryteria kwalifikacyjne.

Zabieg korekcji laserem jest krótki, bezbolesny i precyzyjny, dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu medycznego. Praca lasera na każdym oku trwa kilkanaście sekund. Należy jednak zarezerwować sobie co najmniej 3-4 godziny, aby spokojnie dojechać, przygotować się, a następnie odpocząć po zabiegu w placówce medycznej.

Dr n. med. Barbara Czarnota-Nowakowska, specjalistka okulistyki, zapewnia, że „zabieg laserowej korekcji wad wzroku jest całkowicie bezbolesny. Przed rozpoczęciem zabiegu do worka spojówkowego są podawane krople znieczulające, które mają natychmiastowe działanie zaś sam zabieg jest przeprowadzany w wygodnej pozycji leżącej”.

To, jak długo będą zachodzić procesy gojenia się oczu, zależy od wielkości wady, a także rodzaju zastosowanej metody laserowej korekcji wzroku. Do tego dochodzi jeszcze czas potrzebny na stabilizację efektów zabiegu. Choć poprawa widzenia odczuwalna jest już w ciągu kilku pierwszych dni, to na pełen efekt trzeba poczekać dłużej, nawet kilka miesięcy. Warto jednak podkreślić, że wszelkie niedogodności związane z gojeniem się oczu mają charakter tymczasowy. 

Powrót do aktywnego trybu życia, pacjenci mogą prowadzić samochód, pracować, nosić makijaż i uprawiać sport możliwy jest już po tygodniu.

Laserowa korekcja wzroku to najbardziej popularna obecnie metoda w Polsce, a zabieg ma charakter trwały i najczęściej jest wykonywany jednorazowo. Niezwykle rzadko zdarza się, że dochodzi do regresji wady wzroku, wtedy pacjent może być poddany dodatkowej korekcie.

„Najważniejsze, aby odwiedzić placówkę przed wykonaniem zabiegu. Idealna sytuacja to możliwość odbycia kwalifikacji z chirurgiem, który sam wykonuje zabieg - daje to możliwość uzyskania wszystkich informacji i buduje zaufanie pacjenta do osób je wykonujących. Warto także potwierdzić rzetelną opinię wśród osób, które już wykonały zabieg” - powiedziała Agnieszka Szpara, prezes sieci klinik Optegra.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Źródła

[1] Global Prevalence of Myopia and High Myopia and Temporal Trends from 2000 through 2050


[2] Badania przesiewowe wzroku – przegląd piśmiennictwa Vision screening – literature review Arleta Głowacka 1/, Bogdan Miśkowiak 2/ 1/ Klinika Ortodoncji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 2/ Katedra Optometrii i Biologii Układu Wzrokowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku