Tag:
  • Adobe Stock/WavebreakMediaMicro

    Duże oczy u dzieci to nie zawsze tylko uroda

    Duże oczy u dzieci, obok łzawienia, kurczu powiek i światłowstrętu mogą wskazywać na jaskrę. To choroba, którą u małych pacjentów leczy się głównie chirurgicznie. Uszkodzenie nerwu wzrokowego to nieodwracalny proces. Dlatego im szybciej wykryje się chorobę, tym większe szanse na zachowanie dobrej ostrości wzroku i spowolnienie ograniczania pola widzenia – wyjaśnia dr hab. n.med. Wojciech Hautz, kierownik Kliniki Okulistyki, „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

    4 minuty czytania
  • Adobe Stock

    Badanie wzroku wpisane w bilans

    Wada wzroku u dziecka powinna być wykryta jak najszybciej. To szansa na jej wyhamowanie lub korektę. Dlatego też badanie okulistyczne powinno pojawić się w bilansie zdrowia i to jak najwcześniej – w 6. miesiącu życia, a potem powinno być regularnie powtarzane.

    2 minuty czytania
  • zdj. AdobeStock/GordonGrand

    Sztuczna inteligencja pomaga w operacjach oczu

    31-letnia pacjentka niekwalifikująca się wcześniej do zabiegu odzyskała doskonały wzrok dzięki wspartej przez sztuczną inteligencję operacji LASIK. Jednak technologia SI ma dużo większy potencjał we wspieraniu diagnostyki i chirurgii oka.

    4 minuty czytania
  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

    3 minuty czytania
  • Fot.Kmieciński/PAP

    Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

    Kolejne doniesienia mówią o tym, że relatywnie prosta i nieobciążająca pacjenta terapia z użyciem czerwonego światła może pomagać w różnych chorobach oczu – od tzw. jęczmieni czy gradówek, przez krótkowzroczność, aż po zwyrodnienie plamki żółtej. Ile w tym prawdy?

    4 minuty czytania
  • Tomasz/Adobe Stock

    Nowoczesne technologie pomagają w korekcji wad wzroku

    Materiał promocyjny

    Wady wzroku stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem społecznym zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Największym problemem jest postępująca krótkowzroczność, która osiąga status epidemii. Prognozuje się, że do roku 2050 przypadłość ta dotknie prawie połowy ludzkiej populacji.

    3 minuty czytania
  • zdj. unsplash

    Czy okulary korekcyjne to sprzęt medyczny?

    Materiał promocyjny

    Według Światowej Organizacji Zdrowia problemy ze wzrokiem ma na świecie ponad 2 mld ludzi. Najczęściej występujące wady i schorzenia wzroku to krótkowzroczność, nadwzroczność, jaskra oraz zaćma.

    3 minuty czytania
  • Fot. Kiryakova Anna/Adobe Stock

    Krótkowzroczność u dzieci coraz większa i powszechniejsza

    Krótkowzroczność to najczęściej diagnozowana wada wzroku u dzieci. Nie można jej wyleczyć, ale można zahamować jej postęp. Jak? Chociażby przebywając często w naturalnym świetle dziennym i patrząc hen przed siebie. Nie można skupiać się przez większość dnia na ekranie, w zeszycie czy książce. To rozleniwia, a oczy lenistwa nie lubią.

    3 minuty czytania
  • Fot. P. Werewka/PAP

    Inteligentne soczewki pomogą oczom

    Inteligentne soczewki kontaktowe mają pomagać w szybkim diagnozowaniu i leczeniu schorzeń oczu, na przykład jaskry czy uszkodzeń spowodowanych cukrzycą. Mogą też okazać się użyteczne dla użytkowników szkieł kontaktowych bez podobnych dolegliwości.

    5 minut czytania
  • źródło: PAP

    Nie ma cudownej substancji „leczącej wzrok”.

    „Całkowicie naturalnie można wyleczyć wzrok w ciągu zaledwie kilku tygodni i wyrzucić okulary do kosza” - to MIT! Stwierdzenie niebezpieczne, nieprawdziwe i stanowiące nadużycie.

    4 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Choroba otyłościowa – zaburzona równowaga energetyczna

    Rozwój choroby otyłościowej wynika z braku równowagi energetycznej. Choroba nie jest wyborem ani winą chorego – podkreśla prof. Mariusz Wyleżoł, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Czy dieta wpływa na ADHD?

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Adobe

    Zachowaj chłodną głowę

    O tym, jak przeżyć lato i się nie rozchorować rozmawiamy z dr Pawłem Abramczykiem, internistą z Centrum Medyczynego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP