Inteligentne soczewki pomogą oczom

Inteligentne soczewki kontaktowe mają pomagać w szybkim diagnozowaniu i leczeniu schorzeń oczu, na przykład jaskry czy uszkodzeń spowodowanych cukrzycą. Mogą też okazać się użyteczne dla użytkowników szkieł kontaktowych bez podobnych dolegliwości.

Fot. P. Werewka/PAP
Fot. P. Werewka/PAP

Ratunek przed jaskrą

70 mln ludzi na całym świecie cierpi na jaskrę, w której – z powodu nadmiernego ciśnienia w gałce ocznej – dochodzi z czasem do zniszczeń w nerwie wzrokowym. Wiele osób nie wie o swojej chorobie i uszkodzenia przez pewien czas zachodzą niezauważenie.

Naukowcy z Northumbria University przedstawili właśnie wyniki pilotażowego badania wynalazku, który wielu ludziom z jaskrą może uratować wzrok. Sześciu ochotników nosiło soczewkę o nazwie GlakoLens, która mierzy ciśnienie oka. Jej główna zaleta to zdolność do wykonywania wielu pomiarów przez dłuższy czas, co może dać dokładniejszy obraz dolegliwości.

– Ciśnienie w gałce ocznej może ulegać znacznym wahaniom w ciągu doby, więc ważne jest, aby wykonywać pomiary wielokrotnie lub, co byłoby idealne, w trybie ciągłym, przez cały dzień. To umożliwi uzyskanie najdokładniejszych informacji – tłumaczy twórca wynalazku, prof. Hamdi Torun.

– Korzyści płynące z opracowanej przez nas soczewki są takie, że po umieszczeniu jej na oku pacjent może prowadzić normalne życie, podczas gdy ciśnienie w gałce ocznej jest zapisywane. Po upływie 24-godzinnego okresu badania informacje przesyłane są do analizy wykonywanej przez lekarza – dodaje badacz.

Soczewka nie powoduje przy tym dyskomfortu – jest miękka, choć w swoim wnętrzu zawiera pasywny, reagujący na ciśnienie sensor, którego stan odczytywany jest przez umieszczony obok oka czytnik. Teraz naukowcy planują szerzej zakrojone badania.

– Wierzymy, że technologia ta ma ogromny potencjał i może nie tylko uratować wzrok pacjentów z wczesną fazą jaskry, ale w przyszłości umożliwiać diagnozowanie także innych chorób – mówi prof. Torun.

Wykrywanie i leczenie

Możliwości inteligentnych szkieł nie kończą się na diagnostyce. Przed rokiem zespół z koreańskiego Pohang University of Science & Technology (Postech) opisał soczewkę, która nie tylko wykrywa jaskrę, ale do tego pomaga ją leczyć. Działa więc w trybie tzw. teranostyki, czyli łączy diagnostykę z terapią.

Fot. PetitNuage/Adobe Stock

Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

Soczewka zawiera miniaturowy czujnik połączony z niewielkim procesorem i elastycznym systemem, który w razie potrzeby uwalnia lek. Zasilana jest zdalnie i w taki sam sposób przekazuje dane na temat stanu oka do zewnętrznego urządzenia. Na razie badaczom udało się z powodzeniem leczyć w ten sposób jaskrę u królików.

– Mamy nadzieję na szybką komercjalizację naszej nowej, teranostycznej soczewki, która umożliwia diagnozowanie i terapię jaskry z doskonałym zachowaniem reżimu leczenia – podkreśla twórca soczewki, prof. Sei Kwang Hahn.

Ochrona przed cukrzycą

Ta sama grupa naukowców opracowała też soczewkę, która ma pomagać w powikłaniach powodowanych przez cukrzycę, w przebiegu której może dojść do uszkodzeń siatkówki, a nawet do utraty wzroku. Głównym elementem wynalazku jest zasilana bezprzewodowo dioda, która emituje światło podczerwone i w ten sposób chroni siatkówkę.

Dotychczasowe testy na modelu zwierzęcym zachęcają – informują badacze. Zwierzęta, które trzy razy w tygodniu, po 15 minut nosiły soczewki, były w dużym stopniu chronione przed rozwojem towarzyszącej cukrzycy retinopatii. Zdaniem naukowców podobną prawdopodobnie technologię można wykorzystać także w przypadku innych schorzeń.

– Ta inteligentna, wyposażona w diodę soczewka może być wykorzystana jako nakładane na oko urządzenie nowej generacji, dzięki któremu można zaaplikować terapię w odpowiednim momencie. Z różnymi źródłami światła może znaleźć zastosowanie w różnych problemach dotyczących oka i nie tylko – piszą w podsumowaniu naukowcy. Wymieniają na przykład terapię depresji, która, jak pokazują badania, może reagować na światło niebieskie.

Ulga w daltonizmie

Czasami dotknięci ślepotą barw stosują okulary, które odcinają światło o pewnych częstotliwościach, co usprawnia ich widzenie. Podobną skuteczność okazały się mieć opracowane przez badaczy z Khalifa University w Abu Zab soczewki z dodatkiem złotych nanocząstek, które zatrzymują światło o częstotliwościach przeszkadzających osobom ze ślepotą czerwono-zieloną. Jednocześnie niektóre parametry, takie jak retencja wody, były lepsze niż w przypadku niektórych dostępnych komercyjnie kontaktowych szkieł korekcyjnych. Testy z użyciem komórek nie wykazały przy tym toksyczności.

– Nasza praca pokazuje potencjał soczewek zawierających nanocząstki złota w pomocy osobom ze ślepotą kolorów, a także w szerszych zastosowaniach związanych z filtrowaniem światła – piszą badacze w swojej publikacji.

Już w sprzedaży

Na rynku są już dostępne lecznicze szkła kontaktowe. W 2022 roku amerykańska rządowa Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku pierwszą soczewkę uwalniającą do oka lek. Produkowana przez Johnson & Johnson, wymieniana codziennie soczewka Theravision zawiera działający antyalergicznie, przeciwhistaminowy środek – ketotifen. Alergie oczu są szczególnie uciążliwe dla osób noszących szkła kontaktowe – podkreśla firma.

Według badań klinicznych przeprowadzonych przed dopuszczeniem wynalazku, soczewka powodowała klinicznie i statystycznie znaczącą redukcję spowodowanego alergią swędzenia już po 3 minutach od zastosowania i efekt ten utrzymywał się przez 12 godzin.

zdj.PAP

Zimą dbaj o wzrok szczególnie

Zimowa pora bywa wyzwaniem dla naszych oczu – ostre słońce odbite od śniegu, smog, kaloryfery, więcej telewizji w długie wieczory – to wszystko sprawia, że oczy szybciej się męczą. Sprawdź jak zimą dbać o oczy.

Szkła na co dzień

Postępy w badaniach nad nowego typu soczewkami mogą pomóc też osobom zdrowym. Dobrze pokazuje to pomysł specjalistów z amerykańskiego Terasaki Institute for Biomedical Innovation (TIBI). Przedstawili oni niedawno prototyp soczewki kontaktowej, która zapobiega pojawiającemu się często podczas noszenia szkieł zespołowi suchego oka powodowanemu przez przenikanie zbyt małej ilości łez pod soczewkę.

Obecnie do łagodzenia tego efektu stosuje się m.in. mało wygodne w użyciu krople czy żele. Opracowana w TIBI soczewka zawiera jednak w sobie mikrokanały, które pozwalają łzom przedostawać się na powierzchnię oka.

– Opracowane przez nas zespół innowacyjne metody mogą przynieść rozwiązanie, z którego skorzystają miliony ludzi – uważa Ali Khademhosseini, dyrektor TIBI.

Marek Matacz, zdrowie.pap.pl

Źródła:

Doniesienie na temat soczewek diagnozujących jaskrę
Doniesienie na temat soczewek pomagających w diagnostyce i leczeniu jaskry
Doniesienie na temat soczewek chroniących siatkówki w cukrzycy
Praca naukowa na temat soczewki dla osób ze ślepotą kolorów
Informacja prasowa na temat soczewki Theravision
Doniesienie na temat soczewek zapobiegającym wysuszaniu oczu
 

Autor

Marek Matacz

Marek Matacz - Od ponad 15 lat pisze o medycynie, nauce i nowych technologiach. Jego publikacje znalazły się w znanych miesięcznikach, tygodnikach i serwisach internetowych. Od ponad pięciu lat współpracuje serwisem "Zdrowie" oraz serwisem naukowym Polskiej Agencji Prasowej. Absolwent Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku