Lekarze PPOZ: szczepionek brak; MZ: dojechały kolejne, i na tym nie koniec 

Od środy ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 preparatem Nuvaxovid zaktualizowanym pod dominujący podwariant koronawirusa XBB.1.5 (kraken). Lekarze PPOZ zwrócili jednak uwagę, że w tych szczepionek po prostu brakuje. Dlatego apelują o poinformowanie opinii publicznej o tej sytuacji i przekazanie placówkom harmonogramu planowanych dostaw. Rzecznik MZ uspokaja, że do Polski dotarła kolejna transza i na tym nie koniec.

Rys. S. Salamon
Rys. S. Salamon

Od środy osoby mające 12 lat i więcej mogą szczepić się w przychodniach oraz aptekach nowym wariantem szczepionki przeciw COVID-19. Dostępna jest szczepionka Nuvaxovid (firmy Novavax). Preparat ten można stosować jako dawkę podstawową szczepienia przeciw COVID-19 (dwie dawki w odstępie 3 tygodni) lub jako kolejną dawkę przypominającą (jeśli od poprzedniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy). W Polsce w pierwszym dniu dostępności szczepionki (dane z godziny 16.00) zaszczepionych zostało 3067 osób, a zarejestrowało na szczepienie 69 710 pacjentów. 

W środę do Polski dotarło 210 tys. tych szczepionek. Jednak w czwartek lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) zwrócili uwagę, że tych preparatów faktycznie w przychodniach i punktach szczepień brakuje. Dlatego zaapelowali do Ministerstwa Zdrowia o poinformowanie pacjentów o tej sytuacji, a placówki o harmonogramie planowanych dostaw. Wyjaśnili dalej, że 6 grudnia w komunikacie o dostępności szczepionek resort przekazał lekarzom rodzinnym, że dostępne w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) szczepionki Novavax-Nuvaxovid XBB.1.5 zostały wyczerpane, ale w najbliższym czasie powinna odbyć się kolejna dostawa. Placówki powinny być o tym poinformowane za pośrednictwem PUE. Niemniej jednak Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), w piśmie do MZ zwróciła uwagę, że „sytuacja braku szczepionek przy jednoczesnej akcji medialnej skutkuje ogromną liczbą telefonów i zapytań pacjentów, co utrudnia bieżącą pracę placówek“. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Nie tylko seniorzy są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19

W mass mediach wiele jest komunikatów do starszych osób, by szczególnie na siebie uważały w związku ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu infekcji wywoływanej przez nowego koronawirusa. I słusznie! Takich grup ryzyka jest jednak więcej. Dowiedz się, kto się w nich znajduje. 

Rzeczniczka prasowa MZ Iwona Kania poproszona przez PAP o komentarz do tej sprawy  poinformowała, że w czwartek do Polski dojechała kolejna transza - 200 tys. szczepionek. Zaznaczyła, że Polska prowadzi negocjacje dotyczące kolejnych zakupów. Nie przekazała jednak szczegółów "ze względu na dobro negocjacji i ich korzystne warunki". Równocześnie zapewniła, że ministerstwo "monitoruje sytuację i kolejne transze szczepionek będą do Polski docierały".

COVID-19: kto powinien się zaszczepić?

Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki zaktualizowanej dla podwariantu XBB.1.5 jako kolejnej dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 osobom w wieku 60 lat i powyżej; pacjentom, którzy mają osłabiony układ odpornościowy lub choroby współistniejące, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19; pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym. Dla pacjentów są one bezpłatne, a koszt (kwalifikacja do szczepienia i jego wykonanie) finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Pacjenci na szczepienie mogą zapisać się w przychodni, aptece lub zrobić to poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta lub e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. Mogą również zadzwonić na  infolinię 989 (godz.7:00-20.00). E-skierowanie wystawione jest w systemie automatycznie.

Liczba zakażeń w Polsce od początku epidemii (4 marca 2020 r.) przekroczyła już 6,5 mln, a w wyniku COVID-19 umarło 119 879 osób. Jeśli chodzi o statystykę dzienną, to z informacji przekazanych w piątek przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zakażone koronawirusem zostały 2954 osoby (w tym ponownie 839). Zmarło 8 pacjentów. Wykonano blisko 6 tys. testów na wykrycie SARS-CoV-2.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Komunikat MZ nt. szczepień w sezonie 2023/2024:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ministra-zdrowia-w-sprawie-realizacji-szczepien-przeciw-covid-19-w-sezonie-20232024

Depesza z Serwisu PAP:

https://www.pap.pl/aktualnosci/dostawy-szczepionek-przeciwko-wariantowi-kraken-nowe-informacje
 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Polio: to ta choroba okaleczyła Fridę Kahlo… Czy może wrócić?

    Wizerunek znanej malarki kojarzy się z długimi spódnicami. Pod nimi skrywała defekt ciała, który pojawił się po przebyciu w dzieciństwie zakaźnej choroby – poliomyelitis. Wywołuje ją podstępny wirus. W Europie praktycznie już nie występuje; jednak w listopadzie w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa. Główny Inspektor Sanitarny określił, że to "sytuacja alertowa", choć niegroźna dla osób zaszczepionych.

  • PAP/M. Kmieciński

    Ruszają szczepienia przeciw COVID-19

    Jesień to czas infekcji układu oddechowego. Szczepienia przeciw grypie już trwają, teraz ruszają przeciw COVID-19. Warto to zrobić w czasie jednej wizyty w punkcie szczepień - w przychodni lub aptece. Eksperci zapewniają, że to zupełnie bezpieczne.

  • AdobeStock

    Jesteś w ciąży? Zaszczep się przeciw krztuścowi

    Szczepienie przeciw krztuścowi chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. Od dziś (15 października 2024 r.) ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Skuteczna broń w walce z pneumokokami

    Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, a co gorsza - stają się oporne na antybiotyki. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają m.in. do zapalenia płuc. A można się zaszczepić i zyskać dobrą ochronę.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B