„Wziewy” w astmie niegroźne dla zębów, a pies chroni przed… próchnicą

Nie potwierdza się podejrzenie, że stosowanie wziewnych leków przeciwastmatycznych to ryzyko próchnicy zębów i wad szkliwa u dzieci. Niekorzystny wpływ na stan jamy ustnej dziecka może mieć za to przyjmowanie przez matkę antybiotyków w czasie ciąży. Co ciekawe, przed próchnicą chronić może… posiadanie psa.

Fot. PAP
Fot. PAP

W 2010 r. naukowcy z Kopenhagi zbadali 700 kobiet w 24. tygodniu ciąży a następnie 588 ich dzieci wzięło udział w badaniu stomatologicznym w wieku 6 lat. Próchnicę zdefiniowano jako zęby ze zniszczonymi, posiadającymi ubytki lub wypełnionymi powierzchniami. Za wadę szkliwa uznano utratę przejrzystości, pęknięcia i/lub jego nietypową odbudowę znajdujące się co najmniej na jednym zębie trzonowym. Obecność zmian próchniczych i ubytki szkliwa oceniano u dzieci zarówno w uzębieniu mlecznym, jak i stałym. Za pomocą ankiety identyfikowano przed-, około- oraz pourodzeniowe potencjalne czynniki ryzyka złego stanu uzębienia u dzieci.

Autorzy badania nie stwierdzili związku pomiędzy stosowaniem wziewnych glikokortykosteroidów, β2-agonistów oraz występowaniem objawów astmy we wczesnym dzieciństwie z ryzykiem próchnicy lub uszkodzeń szkliwa w 6. roku życia dziecka.

- Doniesienie potwierdza to, o czym Polskie Towarzystwo Alergologiczne mówi od lat. Sterydy wziewne w dawkach terapeutycznych stosowanych w leczeniu astmy u dzieci i dorosłych są bezpieczne pod warunkiem prawidłowego stosowania inhalacji. Nie zwiększają także ryzyka próchnicy zębów. Cieszę się, że kolejne badanie naukowe potwierdza naszą ugruntowaną wiedzę – komentuje prof. Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi.

Jako czynniki ryzyka występowania wad szkliwa u dzieci w wieku 6 lat zidentyfikowano natomiast stosowanie przez matkę antybiotyków w czasie ciąży. 

Fot. PAP

Pies jako wsparcie dla zdrowia. Pod pewnymi warunkami

Prof. Zbigniew Religa radził niektórym swoim pacjentom, by sprawili sobie psa. Wiedział, że posiadacze psów chodzą na spacery, a to już wpisuje się w tzw. umiarkowaną aktywność fizyczną. Kolejne badania naukowe wskazują, że towarzystwo psa to nie tylko zdrowszy układ krążenia, ale i łagodniejsze reakcje na stres oraz lepszy sen. Co więcej, czworonożny przyjaciel koi nerwy i wspiera tworzenie więzi.

- Antybiotyki stosowane we wczesnym dzieciństwie zwiększają ryzyko astmy i innych chorób przewlekłych, w tym m.in. otyłości, dlatego że niszczą własny ochronny mikrobom – zwraca uwagę alergolog.

Naukowcy zauważyli, że czynnikiem ryzyka jest także … wyższy poziom wykształcenia matki. Zdaniem prof. Kuny może być tak, że matki lepiej wykształcone to zazwyczaj matki o wyższych dochodach, a to zapewnia większy dostęp do słodyczy, które są przyczyną próchnicy.

Na pocieszenie – co zapewne ucieszy same dzieci - mniejsze ryzyko występowania wad szkliwa dzieci wiązało się z posiadaniem w domu psa. 

- Posiadanie psa od urodzenia chroni przed alergią i wieloma innymi chorobami przewlekłymi, także próchnicą, bo dziecko ma bogatszy mikrobom który chroni przed szkodliwymi bakteriami – tłumaczy alergolog.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło: Pediatr Allergy Immunol. 2023 Oct;34(10):e14026. Asthma medication and risk of dental diseases in children – A prospective cohort study Norrisgaard P.E. i wsp.

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy