„Wziewy” w astmie niegroźne dla zębów, a pies chroni przed… próchnicą

Nie potwierdza się podejrzenie, że stosowanie wziewnych leków przeciwastmatycznych to ryzyko próchnicy zębów i wad szkliwa u dzieci. Niekorzystny wpływ na stan jamy ustnej dziecka może mieć za to przyjmowanie przez matkę antybiotyków w czasie ciąży. Co ciekawe, przed próchnicą chronić może… posiadanie psa.

Fot. PAP
Fot. PAP

W 2010 r. naukowcy z Kopenhagi zbadali 700 kobiet w 24. tygodniu ciąży a następnie 588 ich dzieci wzięło udział w badaniu stomatologicznym w wieku 6 lat. Próchnicę zdefiniowano jako zęby ze zniszczonymi, posiadającymi ubytki lub wypełnionymi powierzchniami. Za wadę szkliwa uznano utratę przejrzystości, pęknięcia i/lub jego nietypową odbudowę znajdujące się co najmniej na jednym zębie trzonowym. Obecność zmian próchniczych i ubytki szkliwa oceniano u dzieci zarówno w uzębieniu mlecznym, jak i stałym. Za pomocą ankiety identyfikowano przed-, około- oraz pourodzeniowe potencjalne czynniki ryzyka złego stanu uzębienia u dzieci.

Autorzy badania nie stwierdzili związku pomiędzy stosowaniem wziewnych glikokortykosteroidów, β2-agonistów oraz występowaniem objawów astmy we wczesnym dzieciństwie z ryzykiem próchnicy lub uszkodzeń szkliwa w 6. roku życia dziecka.

- Doniesienie potwierdza to, o czym Polskie Towarzystwo Alergologiczne mówi od lat. Sterydy wziewne w dawkach terapeutycznych stosowanych w leczeniu astmy u dzieci i dorosłych są bezpieczne pod warunkiem prawidłowego stosowania inhalacji. Nie zwiększają także ryzyka próchnicy zębów. Cieszę się, że kolejne badanie naukowe potwierdza naszą ugruntowaną wiedzę – komentuje prof. Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi.

Jako czynniki ryzyka występowania wad szkliwa u dzieci w wieku 6 lat zidentyfikowano natomiast stosowanie przez matkę antybiotyków w czasie ciąży. 

Fot. PAP

Pies jako wsparcie dla zdrowia. Pod pewnymi warunkami

Prof. Zbigniew Religa radził niektórym swoim pacjentom, by sprawili sobie psa. Wiedział, że posiadacze psów chodzą na spacery, a to już wpisuje się w tzw. umiarkowaną aktywność fizyczną. Kolejne badania naukowe wskazują, że towarzystwo psa to nie tylko zdrowszy układ krążenia, ale i łagodniejsze reakcje na stres oraz lepszy sen. Co więcej, czworonożny przyjaciel koi nerwy i wspiera tworzenie więzi.

- Antybiotyki stosowane we wczesnym dzieciństwie zwiększają ryzyko astmy i innych chorób przewlekłych, w tym m.in. otyłości, dlatego że niszczą własny ochronny mikrobom – zwraca uwagę alergolog.

Naukowcy zauważyli, że czynnikiem ryzyka jest także … wyższy poziom wykształcenia matki. Zdaniem prof. Kuny może być tak, że matki lepiej wykształcone to zazwyczaj matki o wyższych dochodach, a to zapewnia większy dostęp do słodyczy, które są przyczyną próchnicy.

Na pocieszenie – co zapewne ucieszy same dzieci - mniejsze ryzyko występowania wad szkliwa dzieci wiązało się z posiadaniem w domu psa. 

- Posiadanie psa od urodzenia chroni przed alergią i wieloma innymi chorobami przewlekłymi, także próchnicą, bo dziecko ma bogatszy mikrobom który chroni przed szkodliwymi bakteriami – tłumaczy alergolog.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło: Pediatr Allergy Immunol. 2023 Oct;34(10):e14026. Asthma medication and risk of dental diseases in children – A prospective cohort study Norrisgaard P.E. i wsp.

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać