Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
13.12.2023 , 14:13 Aktualizacja: 15.12.2023, 12:35

„Wziewy” w astmie niegroźne dla zębów, a pies chroni przed… próchnicą

Monika Grzegorowska

Nie potwierdza się podejrzenie, że stosowanie wziewnych leków przeciwastmatycznych to ryzyko próchnicy zębów i wad szkliwa u dzieci. Niekorzystny wpływ na stan jamy ustnej dziecka może mieć za to przyjmowanie przez matkę antybiotyków w czasie ciąży. Co ciekawe, przed próchnicą chronić może… posiadanie psa.

Fot. PAP Fot. PAP

W 2010 r. naukowcy z Kopenhagi zbadali 700 kobiet w 24. tygodniu ciąży a następnie 588 ich dzieci wzięło udział w badaniu stomatologicznym w wieku 6 lat. Próchnicę zdefiniowano jako zęby ze zniszczonymi, posiadającymi ubytki lub wypełnionymi powierzchniami. Za wadę szkliwa uznano utratę przejrzystości, pęknięcia i/lub jego nietypową odbudowę znajdujące się co najmniej na jednym zębie trzonowym. Obecność zmian próchniczych i ubytki szkliwa oceniano u dzieci zarówno w uzębieniu mlecznym, jak i stałym. Za pomocą ankiety identyfikowano przed-, około- oraz pourodzeniowe potencjalne czynniki ryzyka złego stanu uzębienia u dzieci.

Autorzy badania nie stwierdzili związku pomiędzy stosowaniem wziewnych glikokortykosteroidów, β2-agonistów oraz występowaniem objawów astmy we wczesnym dzieciństwie z ryzykiem próchnicy lub uszkodzeń szkliwa w 6. roku życia dziecka.

- Doniesienie potwierdza to, o czym Polskie Towarzystwo Alergologiczne mówi od lat. Sterydy wziewne w dawkach terapeutycznych stosowanych w leczeniu astmy u dzieci i dorosłych są bezpieczne pod warunkiem prawidłowego stosowania inhalacji. Nie zwiększają także ryzyka próchnicy zębów. Cieszę się, że kolejne badanie naukowe potwierdza naszą ugruntowaną wiedzę – komentuje prof. Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi.

Jako czynniki ryzyka występowania wad szkliwa u dzieci w wieku 6 lat zidentyfikowano natomiast stosowanie przez matkę antybiotyków w czasie ciąży. 

- Antybiotyki stosowane we wczesnym dzieciństwie zwiększają ryzyko astmy i innych chorób przewlekłych, w tym m.in. otyłości, dlatego że niszczą własny ochronny mikrobom – zwraca uwagę alergolog.

Naukowcy zauważyli, że czynnikiem ryzyka jest także … wyższy poziom wykształcenia matki. Zdaniem prof. Kuny może być tak, że matki lepiej wykształcone to zazwyczaj matki o wyższych dochodach, a to zapewnia większy dostęp do słodyczy, które są przyczyną próchnicy.

Na pocieszenie – co zapewne ucieszy same dzieci - mniejsze ryzyko występowania wad szkliwa dzieci wiązało się z posiadaniem w domu psa. 

- Posiadanie psa od urodzenia chroni przed alergią i wieloma innymi chorobami przewlekłymi, także próchnicą, bo dziecko ma bogatszy mikrobom który chroni przed szkodliwymi bakteriami – tłumaczy alergolog.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło: Pediatr Allergy Immunol. 2023 Oct;34(10):e14026. Asthma medication and risk of dental diseases in children – A prospective cohort study Norrisgaard P.E. i wsp.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3566

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.