Leczenie nadciśnienia zaraz po diagnozie daje większe szanse na zdrowie

Dorośli z nadciśnieniem mają mniej zdarzeń sercowo-naczyniowych, jeśli są kontrolowani w ciągu pierwszych 6 miesięcy od diagnozy – wynika z opublikowanego w kwietniowym numerze Hypertension badania amerykańskich naukowców.

AdobeStock
AdobeStock

U pacjentów z nieleczonym lub niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, którzy rozpoczęli monoterapię przeciwnadciśnieniową w pierwszym miesiącu po diagnozie, prawdopodobieństwo uzyskania kontroli ciśnienia krwi po 6 miesiącach było większe niż u tych, którzy rozpoczęli leczenie później.

Badaniem objęto 15 422 dorosłych z nowo zdiagnozowanym i nieleczonym nadciśnieniem tętniczym (średni wiek 56 lat; średnie ciśnienie skurczowe 153,3 mm Hg; 55,4 proc. kobiet) w okresie od stycznia 2019 r. do stycznia 2023 r.

„Głównym odkryciem naszego badania jest to, że pacjenci z nieleczonym, niekontrolowanym nadciśnieniem, u których rozpoczęto monoterapię w pierwszym miesiącu po rozpoznaniu nadciśnienia, osiągnęli lepszą kontrolę ciśnienia krwi po 6 miesiącach niż pacjenci, którzy nie byli leczeni w pierwszym miesiącu” – czytamy  w opisie artykule.

Fot. PAP

Nadciśnienie zabija po cichu

Kilka milionów osób w Polsce nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze. To cichy zabójca – objawów tej choroby można po prostu nie odczuwać. Jedyny sposób jej wykrycia to regularne pomiary ciśnienia. W maju można zrobić badanie za darmo w wielu placówkach ochrony zdrowia i aptekach.

- Wyniki tego interesującego badania potwierdzają słuszność zalecenia by terapię nadciśnienia tętniczego rozpoczynać zaraz po jego rozpoznaniu. W omawianym badaniu związane to było z lepszą kontrolą ciśnienia tętniczego w trakcie obserwacji  - mówi prof. Aleksander Prejbisz kierownik Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia w Instytucie Kariologii w Warszawie.

W badaniu skupiono się na leczeniu początkowo monoterapią, ponieważ u większości dorosłych z nadciśnieniem rozpoczyna się leczenie jedną klasą leków przeciwnadciśnieniowych. U pacjentów, u których rozpoczęto monoterapię, często wymagana jest późniejsza intensyfikacja leczenia w celu uzyskania kontroli ciśnienia tętniczego.

- Obowiązujące wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2024 zalecają rozpoczęcie leczenia farmakologicznego nadciśnienia tętniczego niezwłocznie po potwierdzeniu rozpoznania w pomiarach poza gabinetem lekarskim. Zalecają też, by rozpoczynać terapię od razu od dwóch leków w postaci preparatu złożonego - jedną tabletką, co znacznie ułatwia terapię. Wyniki prezentowanego badania potwierdzają zasadność takiego postępowania – mówi prof. Prejbisz.

Potwierdzenie niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego poprzez wielokrotne pomiary podczas wizyty lekarskiej zwiększa prawdopodobieństwo rozpoczęcia leczenia.

Późniejsze rozpoczęcia leczenia, sprawia, że u wielu pacjentów ciśnienie pozostaje niekontrolowane, a późniejsza intensyfikacja leczenia jest niewystarczająca.

- Nie należy jednak zapominać, że oprócz leczenia farmakologicznego nadciśnienia tętniczego rozpoczynanego niezwłocznie po jego rozpoznaniu, należy wprowadzać zmiany stylu życia kładąc nacisk na zmniejszenie masy ciała, zmniejszenie spożycia soli, ograniczenie spożycia alkoholu i zwiększenie aktywności fizycznej – przypomina hipertensjolog.

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Leczenie arytmii z pomocą mapowania serca w 3D

    Po raz pierwszy w Polsce z pomocą mapowania serca w 3D usunięto fragment tkanki serca, który odpowiada za arytmię. Ta nowoczesna technika pozwala leczyć pacjentów skuteczniej i ze zmniejszoną dawką promieniowania rentgenowskiego, niż do tej pory – wyjaśnia PAP dr Jakub Baran, kierownik Pracowni Elektrofizjologii w Szpitalu Dzieciątka Jezus UCK WUM.

  • Adobe

    Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie

    Materiał promocyjny

    Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.

  • PAP

    Eksperci: biologiczne leczenie łuszczycy poprawia jakość życia pacjenta, hamuje rozwój powikłań i chorób współistniejących

    Materiał promocyjny

    Chorzy na łuszczycę w Polsce są leczeni z wykorzystaniem nowych terapii. Ale żeby mogła z nich korzystać coraz większa liczba pacjentów, potrzebna jest racjonalizacja wydatków i likwidacja barier administracyjnych - podkreślił prof. Witold Owczarek, konsultant krajowy ds. dermatologii i wenerologii, podczas debaty poświęconej łuszczycy, która odbyła się 7 maja 2025 r. w Centrum Prasowym PAP.

  • Supermoce ludzkiego ciała

    W dzisiejszym świecie, gdzie klimatyzacja ratuje nas od upałów, a aspiryna od gorączki, łatwo zapomnieć, że nasze ciała to prawdziwe maszyny przetrwania. Zanim zbudowaliśmy domy, wytworzyliśmy ciepłe odzienie, zanim ktoś wpadł na pomysł centralnego ogrzewania – byliśmy zdani wyłącznie na nasze biologiczne możliwości. I właśnie tam, w głębi naszego ciała, ukryte są historie adaptacji tak niesamowitych, że brzmią niemal jak fantastyka naukowa.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Leczenie arytmii z pomocą mapowania serca w 3D

    Po raz pierwszy w Polsce z pomocą mapowania serca w 3D usunięto fragment tkanki serca, który odpowiada za arytmię. Ta nowoczesna technika pozwala leczyć pacjentów skuteczniej i ze zmniejszoną dawką promieniowania rentgenowskiego, niż do tej pory – wyjaśnia PAP dr Jakub Baran, kierownik Pracowni Elektrofizjologii w Szpitalu Dzieciątka Jezus UCK WUM.

  • Mężczyzna – zagrożona płeć

  • Oddychaj wolniej

  • Chemioterapią nie tylko w nowotwory

  • Onkologia i kardiologia jednym głosem o profilaktyce

  • Adobe Stock/youstinka

    Czerniak – 5 liter, które ratują życie

    Czerniak ma kilka charakterystycznych cech, które zawierają się w pierwszych pięciu literach alfabetu. Wykrycie ukrytych pod nimi nieprawidłowości pozwala wygrać zdrowie, a czasem nawet życie. I choć wystarczy do tego uważność, obserwacja znamion i raz do roku kontrola u dermatologa, to wciąż zapomina się o profilaktyce, a czerniak pozostaje na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych skóry, jako ten najbardziej śmiertelny.

  • Supermoce ludzkiego ciała

  • Ruch w ciąży

Serwisy ogólnodostępne PAP