Nawilżacze powietrza nie są dobre dla astmatyków?

To FAKT. Codzienne czynności domowe takie jak gotowanie, pranie, kąpiele są źródłem pary wodnej. Poprzez nawilżanie powietrza dodatkowo jeszcze podnosimy jego wilgotność, a to sprzyja rozwojowi roztoczy i pleśni. Także same nawilżacze – przy złej konserwacji - mogą być źródłem pleśni i bakterii, dlatego w domu, w którym mieszka astmatyk, bezpieczniej ich nie stosować.

Jeśli jest konieczność nawilżania dróg oddechowych u chorego z astmą, lepiej stosować inhalacje i pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Smog a mieszkania: jak dbać w nich o czyste powietrze

Jeśli w obawie przed smogiem powstrzymujesz się od wietrzenia mieszkania albo myślisz o zakupie oczyszczacza powietrza - ten tekst jest dla Ciebie.

Siedem sposobów na poprawienie jakości powietrza w domu:

  1. Regularne wietrzenie mieszkania.
  2. Poprawa wentylacji i dbanie o optymalną temperaturę i wilgotność powietrza. Zalecane jest utrzymywanie temp. powietrza ok. 18-20 stopni Celsjusza, a wilgotności 40-50 proc., wówczas roztocza się gorzej się rozmnażają i stężenie alergenów w powietrzu jest niższe.
  3. Częstsze sprzątanie.
  4. Warto usunąć wykładziny dywanowe, zasłony i firany gromadzące kurz.
  5. Lepiej wybierać meble zabudowane. Otwarte półki sprzyjają osiadaniu kurzu. Wszystkie książki i ozdoby umieszczamy w szklanych witrynach. Wybieramy skórzane kanapy, te materiałowe można przykryć narzutą, którą najlepiej prać raz na tydzień.
  6. Jeśli ktoś ma alergię na roztocza, korzystne jest stosowanie antyalergicznych pokrowców i pościeli.
  7. W przypadku osób z pyłkowicą zaleca się w sezonie pylenia wietrzenie w godzinach popołudniowych, bo wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest niższe. W tym przypadku skuteczne mogą być także klimatyzatory pozwalające na stałe zamknąć okna. Trzeba jednak pamiętać o właściwej konserwacji klimatyzacji, gdyż w urządzeniu może gromadzić się kurz oraz rozwijać bakterie i pleśń, a wówczas klimatyzator stanie się źródłem uczulających alergenów.

gap

Źródło:

„Urządzenia poprawiające jakoś powietrza w domu chorych na astmę”. Dr Izabela Kupryś-Lipińska, artykuł w książce „Astma ciężka pod kontrolą. Poradnik pacjenta”.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Warto rzucić palenie przed planowanym leczeniem operacyjnym

    Wiele osób uważa, że rzucanie palenia po rozpoznaniu choroby nie ma już sensu. Tymczasem specjaliści podkreślają, że nic bardziej mylnego. „Kontynuacja nałogu dramatycznie pogarsza szanse chorego na wyleczenie” – podkreśla prof. Jacek Jassem. Australijscy naukowcy właśnie opublikowali badanie, które to potwierdza.

  • Nieleczona jaskra odbiera wzrok

  • Forsycja działa przeciwzapalnie

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Adobe

    „Zbyt dobre” wyniki badań nie powinny cieszyć

    „Zbyt dobrych” wyników badań nie można lekceważyć. Niski cholesterol czy OB, zbyt wysokie żelazo, duża liczba czerwonych krwinek mogą też być sygnałem alarmowym naszego organizmu. Dlatego lepiej samodzielnie nie interpretować wyników badań, a zawsze pokazać je specjaliście.

  • Wiosenne porządki mogą zaszkodzić

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu