Nie lekceważ zapalenia dziąseł!

Większość Polaków nie zdaje sobie sprawy, że choroby przyzębia, utrzymujące się przez dłuższy czas i nieleczone, mogą przyczynić się do rozwoju bardzo groźnych powikłań: m.in. chorób serca, płuc, a nawet raka.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Wizyta u dentysty większości z nas kojarzy się z profilaktyką lub leczeniem próchnicy. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Kolejnym ważnym, lecz niestety wciąż niedocenianym, elementem zdrowia jamy ustnej, mającym ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia są choroby przyzębia.

Chodzi o przewlekłe, zapalne, wywołane przez bakterie, choroby tkanek otaczających ząb (m.in. dziąseł, więzadeł przyzębnych oraz poszczególnych elementów kości szczękowej).

Chore przyzębie to bomba z opóźnionym zapłonem

- Nieleczone choroby przyzębia prowadzą nie tylko do dysfunkcji narządu żucia, zaburzenia estetyki twarzy, czy utraty uzębienia, ale wpływają także niekorzystnie na ogólny stan zdrowia. Badania ostatnich lat wykazały wpływ zapalenia przyzębia m.in. na choroby serca, choroby płuc, udary mózgu, cukrzycę czy też przedwczesny poród z niską wagą urodzeniową dziecka. Coraz częściej mówi się też o związku zapalenia przyzębia z rakiem trzustki i reumatoidalnym zapaleniem stawów – wylicza prof. Renata Górska, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, podkreślając, że wiedza o tym jak niebezpieczne mogą być choroby przyzębia nie jest powszechnie znana, nie tylko w szerokich kręgach społecznych, lecz także wśród lekarzy pierwszego kontaktu.

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami błony śluzowej jamy ustnej oraz chorobami przyzębia.

Są też doniesienia naukowe, które sugerują, że kobiety z chorobami przyzębia mogą mieć znacznie mniejsze szanse na zajście w ciążę, niż kobiety zdrowe. Według innych doniesień, choroby przyzębia mogą też przyczyniać się do rozwoju demencji starczej czy choroby Parkinsona.

Niestety, dane statystyczne na temat występowania problemów periodontologicznych w Polsce są zatrważające!

Prof. Renata Górska alarmuje, że badania epidemiologiczne przeprowadzone w ostatnich latach (w 2012 i 2014 r.) wykazały, że odsetek osób ze zdrowym przyzębiem wynosi w naszym kraju zaledwie 1,6 proc. – w grupie osób z przedziału wiekowego 35-44 lata i 0,6 proc. – w grupie starszej (65-74 lata). Dzieci i młodzież wypadają tylko nieznacznie lepiej: 50 proc. 7-latków i 75 proc. 12-latków ma już problemy periodontyczne.

Fot. PAP

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

Guma do żucia to dobry sposób na to, by zapobiegać próchnicy? Fluor szkodzi dzieciom? Po szklance mleka przed snem nie trzeba myć zębów? Sprawdź, co wiesz o pielęgnacji zębów u dzieci.

Badania te wykazały również, że w zależności od grupy wiekowej od 20 do 30 proc. osób, wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia.

Z innych badań wynika, że w Polsce mamy wciąż znaczny odsetek ludzi, którzy przyznają, że w ogóle nie szczotkują zębów albo robią to tylko raz dziennie. Najgorzej pod tym względem jest w małych miasteczkach i na wsiach, gdzie aż 7 proc. osób przyznaje, że nie szczotkuje zębów.

- Z badań tych wiemy również, że aż 43 proc. osób nie używa nitki dentystycznej, która stanowi znakomitą profilaktykę przed zapaleniem dziąseł, a 33 proc. nie używa żadnych płynów do płukania jamy ustnej. Ponadto, aż 14 proc. ankietowanych przyznało, że w ciągu ostatnich dwóch lat nie było u dentysty – mówi prof. Renata Górska.

Niska świadomość społeczna na temat chorób przyzębia

Badania dowodzą, że tylko 20-30 proc. dorosłych Polaków wie o negatywnym wpływie chorób przyzębia na ogólny stan zdrowia i związanym z tym ryzyku rozwoju innych schorzeń. Dlatego wielu specjalistów zalicza choroby przyzębia do najważniejszych, nieuświadomionych chorób społecznych.

Nic dziwnego również, że w związku z fatalną sytuacją epidemiologiczną i niską świadomością społeczną problemu, eksperci zaczynają bić na alarm, zachęcając Polaków do lepszego dbania o zdrowie jamy ustnej.

- Czynnikiem inicjującym zapalenie przyzębia są bakterie znajdujące się w płytce nazębnej, co z kolei jest konsekwencją złej higieny jamy ustnej. Do rozwoju chorób przyzębia przyczynia się oczywiście znacznie więcej powodów, z których wiele jest od nas zależnych, jak np. palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu – podkreśla prof. Renata Górska.

Fot. PAP

Jak dbać o zęby?

Banalna czynność, a można popełnić dużo brzemiennych w konsekwencje błędów. Dentystka Barbara Ujec-Kaleta pokazuje, jak w prawidłowy sposób czyścić zęby. Dowiedz się też, kiedy z powodu kłopotów z dziąsłami trzeba pójść do... internisty.

Ale do rozwoju chorób przyzębia mogą się też przyczynić niedobory żywieniowe, zaburzenia hormonalne, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia wydzielania śliny (np. w związku z chorobami autoimmunologicznymi), osłabienie odporności czy też nieprawidłowo wykonane protezy zębowe.

Na szczęście, w większości przypadków infekcyjne zapalenie dziąseł jest w pełni odwracalne – dzięki zastosowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, z dokładnym oczyszczaniem przestrzeni międzyzębowych, stosowaniem past o działaniu antypłytkowym i przeciwzapalnym oraz stosowaniem antyseptycznych płynów do płukania jamy ustnej.

Nawet w trudniejszych przypadkach, czyli przewlekłym zapaleniu przyzębia (znanym jako paradontoza), często udaje się wyleczyć pacjenta bez interwencji chirurgicznej (gdy zmiany chorobowe są jeszcze średnio-zaawansowane). Bardzo liczy się więc czas – im szybciej zwrócimy się o pomoc do specjalisty periodontologa, tym większe szanse na sukces.

Przyczyną większości przypadków zapalenia przyzębia są bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego, gromadzące się na powierzchni zębów – jako rezultat niedostatecznej higieny jamy ustnej.

Eksperci zachęcają więc nie tylko do szczotkowania zębów dwa razy dziennie po 2 minuty, ale także do regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa oraz do samobadania jamy ustnej, które jest szczególnie istotne w profilaktyce nowotworów jamy ustnej.

Oto typowe objawy rozwijających się chorób przyzębia:

  • zmiana barwy dziąseł z jasnoróżowej na zaczerwienioną
  • krwawienie z dziąseł, ból lub ich opuchnięcie
  • pojawienie się odstępów (szpar) między zębami
  • obniżenie się linii dziąseł (odsłonięcie szyjek zębowych)
  • chwianie się zębów
  • nieświeży oddech
Fot. PAP/J.Turczyk

Jak wygrać z próchnicą? Pomóc mogą nam superbakterie

Naukowcy wyizolowali z jamy ustnej zdrowego człowieka dobroczynny szczep bakterii, który ma zdolność hamowania patogenów wywołujących próchnicę. Badania wykazały, że doustne przyjmowanie tych bakterii zmniejsza ryzyko powstawania ubytków i ogranicza rozwój płytki nazębnej.

Na koniec warto jeszcze wymienić kilka powszechnie popełnianych błędów związanych z higieną jamy ustnej  (szacuje się, że 1/3 Polaków nie myje zębów w prawidłowy sposób). Należą do nich m.in.: używanie zbyt twardych szczoteczek, zbyt mocne szorowanie zębów i dziąseł, niewymienianie szczoteczek co kilka tygodni czy też zapominanie o szczotkowaniu języka.

Filmy edukacyjne, pokazujące jak prawidłowo myć zęby można zobaczyć TUTAJ, a o tym co należy jeść, aby zapobiegać próchnicy można przeczytać TU

Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl)

Źródła:

Materiały informacyjne i relacja video z konferencji „Po pierwsze – zdrowie. Badania przesiewowe podstawą realnej profilaktyki zdrowotnej”, która odbyła się w Senacie RP (wykład prof. Renaty Górskiej pt. „Badania przesiewowe w profilaktyce periodontologicznej”). 

Edukacyjne portale periodontologiczne: www.jamaustna.pl, www.efp.org/patients.

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku