Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
02.11.2017 , 16:58 Aktualizacja: 02.11.2017, 17:04

Jak dbać o zęby?

Banalna czynność, a można popełnić dużo brzemiennych w konsekwencje błędów. Dentystka Barbara Ujec-Kaleta pokazuje, jak w prawidłowy sposób czyścić zęby. Dowiedz się też, kiedy z powodu kłopotów z dziąsłami trzeba pójść do... internisty.

Choroby przyzębia to powszechna przypadłość. Na dodatek często pracujemy na nią sami – nieprawidłowo dbając o higienę jamy ustnej.

Jak objawiają się choroby przyzębia?

Przede wszystkim krwawieniem z dziąseł. Dentystka, specjalistka protetyki Barbara Ujec-Kaleta zwraca uwagę, że w razie pojawienia się krwawienia z dziąsła, związanego z tym bólu, pacjenci często omijają sprawiające dolegliwości miejsce podczas szczotkowania zębów. To błąd! W takiej sytuacji należy bowiem udać się do dentysty, by można było ewentualnie wdrożyć leczenie rozpoczynającego się właśnie stanu zapalnego.

Przegapienie tego momentu ma odległe konsekwencje. Bakterie, które gromadzą się w zaatakowanym stanem zapalnym dziąśle, wraz z krwioobiegiem przedostają się do innych tkanek w całym ciele, z czasem siejąc w nich spustoszenie.

Jeśli zauważamy u siebie skłonność do stanów zapalnych dziąseł, warto udać się do… lekarza internisty. Często są wczesnym objawem takich chorób jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Jak dbać o zęby?

  • Regularnie je szczotkować, indywidualnie dobraną w konsultacji z dentystą szczoteczką, dwa – trzy razy dziennie, w tym koniecznie przed snem
  • Szczotkować właściwą techniką – ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła ku koronie zęba
  • Nie szczotkować ruchami poziomymi! W ten sposób, zamiast usuwać bakterie, wpychamy je w przestrzenie między zębami!
  • Używać codziennie nitki dentystycznej w celu usunięcia resztek jedzenia z przestrzeni między zębami.

Justyna Wojteczek (www.zdrowie.pap.pl)

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 588

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.