Jak dbać o zęby?

Banalna czynność, a można popełnić dużo brzemiennych w konsekwencje błędów. Dentystka Barbara Ujec-Kaleta pokazuje, jak w prawidłowy sposób czyścić zęby. Dowiedz się też, kiedy z powodu kłopotów z dziąsłami trzeba pójść do... internisty.

Fot. PAP
Fot. PAP

Choroby przyzębia to powszechna przypadłość. Na dodatek często pracujemy na nią sami – nieprawidłowo dbając o higienę jamy ustnej.

Jak objawiają się choroby przyzębia?

Przede wszystkim krwawieniem z dziąseł. Dentystka, specjalistka protetyki Barbara Ujec-Kaleta zwraca uwagę, że w razie pojawienia się krwawienia z dziąsła, związanego z tym bólu, pacjenci często omijają sprawiające dolegliwości miejsce podczas szczotkowania zębów. To błąd! W takiej sytuacji należy bowiem udać się do dentysty, by można było ewentualnie wdrożyć leczenie rozpoczynającego się właśnie stanu zapalnego.

Przegapienie tego momentu ma odległe konsekwencje. Bakterie, które gromadzą się w zaatakowanym stanem zapalnym dziąśle, wraz z krwioobiegiem przedostają się do innych tkanek w całym ciele, z czasem siejąc w nich spustoszenie.

Jeśli zauważamy u siebie skłonność do stanów zapalnych dziąseł, warto udać się do… lekarza internisty. Często są wczesnym objawem takich chorób jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Jak dbać o zęby?

  • Regularnie je szczotkować, indywidualnie dobraną w konsultacji z dentystą szczoteczką, dwa – trzy razy dziennie, w tym koniecznie przed snem
  • Szczotkować właściwą techniką – ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła ku koronie zęba
  • Nie szczotkować ruchami poziomymi! W ten sposób, zamiast usuwać bakterie, wpychamy je w przestrzenie między zębami!
  • Używać codziennie nitki dentystycznej w celu usunięcia resztek jedzenia z przestrzeni między zębami.

Justyna Wojteczek (www.zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Dlaczego pamięć płata nam figle

    Pamięć to podstawa, a przynajmniej  jeden z fundamentów naszej tożsamości. To dzięki niej uczymy się, budujemy relacje i planujemy przyszłość. Dlatego tak nas niepokoi, gdy pamięć płata nam figle.

  • Nieśmiałość można zwalczyć

  • Gdy śliskie chodniki, bądź jak... pingwin

  • Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • Karta EKUZ – zdrowotny paszport

  • Adobe Stock

    Kotlet sojowy kontra schabowy

    Choć czerwone mięso dostarcza wartościowych składników, to warto ograniczyć je w diecie. Czym można je zastąpić i ile czerwonego mięsa i wędlin można jeść tygodniowo – wyjaśnia dr n. o żywieniu Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej.

  • Indeks sytości i gęstość odżywcza – klucze do zdrowego i smacznego odżywiania

  • W styczniu chorujemy na potęgę. Jak dbać o odporność w tym czasie?