A gdyby tak karp z piekarnika, a nie patelni?

Potrawy z tradycyjnego wigilijnego stołu to spory ładunek kalorii. Można ich ilość obniżyć stosując inne techniki kulinarne niż smażenie. Jeśli zaś już trzeba coś usmażyć, to krótko i na właściwym oleju.

Infografika PAP
Infografika PAP

Tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem diety. O ile 1 g białka dostarcza ok. 4 kalorii, to ta sama ilość tłuszczu – 9.

Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia zalecają, by m.in. z tego powodu ograniczać spożycie tłuszczy, zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego.

Zamienić smażenie na inne techniki kulinarne

Zwykle podaje się karpia smażonego w panierce, a jest to najmniej zdrowy sposób przyrządzenia skądinąd tej prozdrowotnej ryby. Można jednak przyrządzić go inaczej. Dietetyczka dr n. med. Daria Domańska-Senderowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podpowiada, by przygotować go piekąc w folii w piekarniku.

Są też specjalne patelnie, na których można smażyć bez tłuszczu lub z jego małą ilością.

Jeśli już smażyć…

Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia podpowiadają, że do krótkiego domowego smażenia odpowiednie są te oleje, które zawierają dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a mało wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przy czym do smażenia należy używać olejów rafinowanych.

Co daje zdrowa zamiana

Badania przeprowadzone w sumie w grupie ponad 120 tys. kobiet i mężczyzn dowodzą, że zastąpienie tłuszczów zwierzęcych roślinnymi i węglowodanów prostych węglowodanami z pełnego ziarna powoduje znaczący spadek ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym przede wszystkim niedokrwiennej choroby serca.

Z uwagi na odpowiednie do smażenia proporcje jednonienasyconych do wielonienasyconych tłuszczy, poleca się olej rzepakowy i oliwę z oliwek, przy czym czas smażenia trzeba ograniczyć, i nie stosować tego samego oleju do ponownego smażenia.

Olej rzepakowy i oliwę można zastosować także do jedzenia na surowo jako dodatek do surówek i sałat. Daria Domańska radzi, by koniecznie te potrawy znalazły się takie na wigilijnym stole z uwagi na ich prozdrowotne działanie.

W sałatkach i surówkach można zresztą zastosować inne jeszcze oleje, np. olej sojowy, słonecznikowy, kukurydziany, z pestek winogron, z pestek dyni, sezamowy.

jw

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B