Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
22.12.2016 , 16:41 Aktualizacja: 03.03.2017, 10:31

A gdyby tak karp z piekarnika, a nie patelni?

Potrawy z tradycyjnego wigilijnego stołu to spory ładunek kalorii. Można ich ilość obniżyć stosując inne techniki kulinarne niż smażenie. Jeśli zaś już trzeba coś usmażyć, to krótko i na właściwym oleju.

Infografika PAP Infografika PAP

Tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem diety. O ile 1 g białka dostarcza ok. 4 kalorii, to ta sama ilość tłuszczu – 9.

Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia zalecają, by m.in. z tego powodu ograniczać spożycie tłuszczy, zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego.

Zamienić smażenie na inne techniki kulinarne

Zwykle podaje się karpia smażonego w panierce, a jest to najmniej zdrowy sposób przyrządzenia skądinąd tej prozdrowotnej ryby. Można jednak przyrządzić go inaczej. Dietetyczka dr n. med. Daria Domańska-Senderowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podpowiada, by przygotować go piekąc w folii w piekarniku.

Są też specjalne patelnie, na których można smażyć bez tłuszczu lub z jego małą ilością.

Jeśli już smażyć…

Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia podpowiadają, że do krótkiego domowego smażenia odpowiednie są te oleje, które zawierają dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a mało wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przy czym do smażenia należy używać olejów rafinowanych.

Co daje zdrowa zamiana

Badania przeprowadzone w sumie w grupie ponad 120 tys. kobiet i mężczyzn dowodzą, że zastąpienie tłuszczów zwierzęcych roślinnymi i węglowodanów prostych węglowodanami z pełnego ziarna powoduje znaczący spadek ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym przede wszystkim niedokrwiennej choroby serca.

Z uwagi na odpowiednie do smażenia proporcje jednonienasyconych do wielonienasyconych tłuszczy, poleca się olej rzepakowy i oliwę z oliwek, przy czym czas smażenia trzeba ograniczyć, i nie stosować tego samego oleju do ponownego smażenia.

Olej rzepakowy i oliwę można zastosować także do jedzenia na surowo jako dodatek do surówek i sałat. Daria Domańska radzi, by koniecznie te potrawy znalazły się takie na wigilijnym stole z uwagi na ich prozdrowotne działanie.

W sałatkach i surówkach można zresztą zastosować inne jeszcze oleje, np. olej sojowy, słonecznikowy, kukurydziany, z pestek winogron, z pestek dyni, sezamowy.

jw

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 69

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.