A gdyby tak karp z piekarnika, a nie patelni?

Potrawy z tradycyjnego wigilijnego stołu to spory ładunek kalorii. Można ich ilość obniżyć stosując inne techniki kulinarne niż smażenie. Jeśli zaś już trzeba coś usmażyć, to krótko i na właściwym oleju.

Infografika PAP
Infografika PAP

Tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem diety. O ile 1 g białka dostarcza ok. 4 kalorii, to ta sama ilość tłuszczu – 9.

Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia zalecają, by m.in. z tego powodu ograniczać spożycie tłuszczy, zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego.

Zamienić smażenie na inne techniki kulinarne

Zwykle podaje się karpia smażonego w panierce, a jest to najmniej zdrowy sposób przyrządzenia skądinąd tej prozdrowotnej ryby. Można jednak przyrządzić go inaczej. Dietetyczka dr n. med. Daria Domańska-Senderowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podpowiada, by przygotować go piekąc w folii w piekarniku.

Są też specjalne patelnie, na których można smażyć bez tłuszczu lub z jego małą ilością.

Jeśli już smażyć…

Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia podpowiadają, że do krótkiego domowego smażenia odpowiednie są te oleje, które zawierają dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a mało wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przy czym do smażenia należy używać olejów rafinowanych.

Co daje zdrowa zamiana

Badania przeprowadzone w sumie w grupie ponad 120 tys. kobiet i mężczyzn dowodzą, że zastąpienie tłuszczów zwierzęcych roślinnymi i węglowodanów prostych węglowodanami z pełnego ziarna powoduje znaczący spadek ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym przede wszystkim niedokrwiennej choroby serca.

Z uwagi na odpowiednie do smażenia proporcje jednonienasyconych do wielonienasyconych tłuszczy, poleca się olej rzepakowy i oliwę z oliwek, przy czym czas smażenia trzeba ograniczyć, i nie stosować tego samego oleju do ponownego smażenia.

Olej rzepakowy i oliwę można zastosować także do jedzenia na surowo jako dodatek do surówek i sałat. Daria Domańska radzi, by koniecznie te potrawy znalazły się takie na wigilijnym stole z uwagi na ich prozdrowotne działanie.

W sałatkach i surówkach można zresztą zastosować inne jeszcze oleje, np. olej sojowy, słonecznikowy, kukurydziany, z pestek winogron, z pestek dyni, sezamowy.

jw

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy