A gdyby tak karp z piekarnika, a nie patelni?

Potrawy z tradycyjnego wigilijnego stołu to spory ładunek kalorii. Można ich ilość obniżyć stosując inne techniki kulinarne niż smażenie. Jeśli zaś już trzeba coś usmażyć, to krótko i na właściwym oleju.

Infografika PAP
Infografika PAP

Tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem diety. O ile 1 g białka dostarcza ok. 4 kalorii, to ta sama ilość tłuszczu – 9.

Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia zalecają, by m.in. z tego powodu ograniczać spożycie tłuszczy, zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego.

Zamienić smażenie na inne techniki kulinarne

Zwykle podaje się karpia smażonego w panierce, a jest to najmniej zdrowy sposób przyrządzenia skądinąd tej prozdrowotnej ryby. Można jednak przyrządzić go inaczej. Dietetyczka dr n. med. Daria Domańska-Senderowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podpowiada, by przygotować go piekąc w folii w piekarniku.

Są też specjalne patelnie, na których można smażyć bez tłuszczu lub z jego małą ilością.

Jeśli już smażyć…

Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia podpowiadają, że do krótkiego domowego smażenia odpowiednie są te oleje, które zawierają dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a mało wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przy czym do smażenia należy używać olejów rafinowanych.

Co daje zdrowa zamiana

Badania przeprowadzone w sumie w grupie ponad 120 tys. kobiet i mężczyzn dowodzą, że zastąpienie tłuszczów zwierzęcych roślinnymi i węglowodanów prostych węglowodanami z pełnego ziarna powoduje znaczący spadek ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym przede wszystkim niedokrwiennej choroby serca.

Z uwagi na odpowiednie do smażenia proporcje jednonienasyconych do wielonienasyconych tłuszczy, poleca się olej rzepakowy i oliwę z oliwek, przy czym czas smażenia trzeba ograniczyć, i nie stosować tego samego oleju do ponownego smażenia.

Olej rzepakowy i oliwę można zastosować także do jedzenia na surowo jako dodatek do surówek i sałat. Daria Domańska radzi, by koniecznie te potrawy znalazły się takie na wigilijnym stole z uwagi na ich prozdrowotne działanie.

W sałatkach i surówkach można zresztą zastosować inne jeszcze oleje, np. olej sojowy, słonecznikowy, kukurydziany, z pestek winogron, z pestek dyni, sezamowy.

jw

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

    Kolejne doniesienia mówią o tym, że relatywnie prosta i nieobciążająca pacjenta terapia z użyciem czerwonego światła może pomagać w różnych chorobach oczu – od tzw. jęczmieni czy gradówek, przez krótkowzroczność, aż po zwyrodnienie plamki żółtej. Ile w tym prawdy?

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

    Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt  starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jelita – czynna kolonia, kanalizacja i centrum dowodzenia

    Jelito cienkie i grube to autostrada biegnąca od żołądka po odbyt. Ale też droga łącząca ten organ z centrum dowodzenia – naszym mózgiem. Od zawartości i jakości dostarczanego nią towaru zależy nasz dobrostan. Czym tak naprawdę są jelita, jakich powinny mieć mieszkańców, by funkcjonowały bez zarzutu? Jak dbać o zdrowie jelit i dlaczego?

  • Adobe Stock

    Cukier równa się próchnica

    Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy. 

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Śmiertelnie niebezpieczne trutki

    W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka tragicznych w skutkach zatruć preparatami do zwalczania gryzoni. „To szokujące sytuacje, do których nie powinno dojść, zasady stosowania tych preparatów są jasne, wystarczy uważnie przeczytać etykietę” – uważa Paweł Kaczmarczyk, specjalista branży pestcontrol.

  • W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!

  • Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

  • Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?

  • zdj. AdobeStock

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży coraz większym problemem

    Liczba dzieci i nastolatków, które wymagają specjalistycznej pomocy w zakresie uzależnień rośnie. Nastolatki upijają się, sięgają po coraz mocniejsze alkohole, spożywają leki nasenne i godzinami przesiadują w internecie. A przecież używki mają destrukcyjny wpływ na rozwijający się układ nerwowy - alarmuje dr n. med. Aleksandra Lewandowska krajowa konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi.

  • Wapowanie - „sport” nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy