Nowe argumenty za dobrą jakością dziecięcego snu

Dziewczynki, które za mało śpią, mają podwyższony poziom „złego” i obniżony poziom „dobrego” cholesterolu. U chłopców zła jakość snu przekłada się na niegrzeczne zachowanie.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

O tym, jak ważny jest sen w życiu każdego człowieka, nie trzeba nikogo przekonywać. Zbyt krótki przekłada się między innymi na podwyższone ryzyko wystąpienia różnego typu nowotworów. Nocny wypoczynek szczególnie jest ważny w okresie dzieciństwa i dorastania, kiedy rozwijają się wszystkie kluczowe dla organizmu organy, w tym także mózg. Powiązania między długością i jakością snu, a wynikami rozmaitych testów psychologicznych oraz poziomem cholesterolu u osób młodych znalazły się na celowniku doktorantki Liisy Kuula-Paavola z uniwersytetu w Helsinkach.

W ramach swoich badań Kuula-Paavola posłużyła się danymi zebranymi w trakcie wieloletnich badań dzieci w różnych wieku. Pierwszy raz były badane w wieku ośmiu lat, potem - dwunastu i prawie siedemnastu lat. Była również dodatkowa grupa młodych dorosłych, w której uczestnicy mieli 25 lat.

Wszystkie wspomniane powyżej osoby nie tylko prowadziły „dzienniczki snu” ale i nosiły tzw. actiwatche – specjalne urządzenia rejestrujące długość dziennej aktywności oraz nocnego wypoczynku. 

Poza tym młodzi ludzie wypełniali ankiety pozwalające ocenić, czy są „sowami”, czy „skowronkami” oraz poddawano ich testom psychologicznym. W części badań przeprowadzano również analizy zawartości poziomu lipidów we krwi. 

Analizy uzyskanych w ten sposób danych przeprowadzone przez Kuula-Paavola przyniosły zaskakujące wyniki.

Niczym niezakłócony sen na wagę złota

Fot. Jacek Pióro/ Zdjęcie ilustracyjne

Bezsenność niejedno ma imię – poznaj fakty o śnie

Można spać krótko, a jednak nie mieć problemów ze snem; wbrew obiegowym przekonaniom nie tylko stres powoduje bezsenność. W Światowym Dniu Snu poznaj fakty i mity o bezsenności.

Długość snu potrzebnego do tego, by czuć się wypoczętym, zmienia się z wiekiem. Z badań Ivo Iglowsteina z uniwersytetu w Zurichu wynika, że roczne dziecko śpi przeciętnie prawie 14 godzin na dobę, ośmioletnie - 10 godzin, dwunastolatek prawie godzinę mniej, zaś 16 latek - osiem godzin.

Fińskie badania przyniosły nieco inne rezultaty. Fińskie ośmiolatki, które uczestniczyły w badaniu, spały ok. 8,2 godzin na dobę ( chłopcy) i 8,5 (dziewczynki) niezależnie od dnia tygodnia. Natomiast niezależnie od płci 12-latki spały 7,8 godziny w ciągu tygodnia, a w weekendy: 8,5 godziny - dziewczynki oraz 8,2 - godziny chłopcy. To oczywiście uśrednione wartości, ponieważ pomiędzy badanymi dziećmi i młodymi dorosłymi występowały duże różnice. 

Generalnie jednak fińskie dziewczynki spały lepiej i dłużej niż chłopcy. Te, które się lepiej wysypiały, osiągały lepsze wyniki w testach psychologicznych (co raczej nikogo nie dziwi).

Z kolei chłopcy, którzy spali krócej i gorzej, nie tylko kiepsko wypadali w takich testach, ale mieli również problemy z kontrolą swojego zachowania, co oznacza, że oceniano ich jako niegrzecznych. Kuula-Paavola sugeruje w swojej pracy, że może to być wynikiem działania testosteronu, którego chłopięce ciało produkuje znacznie więcej niż dziewczęce. Wyraźnie pokazuje to również, że w przypadku chłopców zdrowy, dający wypoczynek sen pomoże opiekunom w utrzymaniu małego urwisa w ryzach.

Nie zaskakiwał rezultat, że młodzi dorośli tym gorzej funkcjonowali w ciągu dnia, im większe było zróżnicowanie w długości ich snu (w krótszej i dłuższej perspektywie czasu), . 

Sen przekłada się na cholesterol, zwłaszcza u dziewczynek

Badania poziomu lipidów we krwi przeprowadzone u 8-latków i później, kiedy dzieci miały 12 lat, ujawniły, że im dziecko krócej śpi i im jego sen jest bardziej nieregularny, tym poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów jest wyższy. Na dodatek w takiej sytuacji spada również poziom „dobrego” cholesterolu. Zależności te szczególnie są widoczne wśród dziewczynek i to nawet wtedy, gdy uwzględni się takie czynniki jak wskaźnik BMI i aktywność fizyczną.

Fot. Rosa

Sprawdź w internecie jak rozwija się Twoje dziecko

Jeśli rodzice dzieci w wieku od 16 do 30 miesięcy są zaniepokojeni ich zachowaniem, mogą wypełnić on line kwestionariusz zawierający 20 pytań dotyczących różnych zachowań i umiejętności dziecka. Program pomaga ocenić ryzyko zaburzeń ze spektrum autyzmu.

"Dobry" cholesterol i „zły" cholesterol” to potoczne nazwy dwóch lipoprotein: frakcja HDL zwana jest "dobrym" cholesterolem; LDL – "złym". Nieprawidłowości w proporcjach między tymi lipoproteinami mogą prowadzić do dyslipidemii i rozwoju szeregu chorób cywilizacyjnych (m.in. otyłość, cukrzyca, miażdżyca). Często za zaburzenia lipidowe odpowiada nieprawidłowa dieta i brak ruchu. Fińskie badania wskazują, że zwłaszcza u dziewczynek odpowiedzialną jest zła jakość snu.

"Skowronki" i "sowy" to nie mit

Przy okazji wyszło również na jaw, że kwestia bycia „sową” lub „skowronkiem”, kształtuje się bardzo wcześnie, bo już u ośmiolatków, a wzorzec ten utrzymuje się również później. 

Podsumowując wyniki swych badań Kuula-Paavola stwierdziła, że sen, dobrostan i samoregulacja zachowań są wyraźnie ze sobą powiązane. Te zależności wymagają jednak dalszych analiz. Wydaje się również, że i kwestia zaburzeń gospodarki lipidowej (niewłaściwy poziom cholesterolu, zwłaszcza u dziewczynek) wymaga dalszego naukowego śledztwa. Potrzebne jest bowiem poznanie mechanizmów biologicznych, które za tym stoją.

Jedno jest pewne. Niczym nie zakłócony sen, mniej więcej równej długości każdej nocy, jest kluczowy dla zachowania zdrowia każdego człowieka. Nie zapominajmy też, że jakość snu przekłada się na to, czy mamy skłonność do otyłości. Wykazano, że wysypiający się częściej mają szczupłe sylwetki niż ci, którzy zarywają noce.

Anna Piotrowska, zdrowie.pap.pl

Liisa Kuula-Paavola,  “Sleep and its timing – longitudinal and cross-sectional associations with cognitive performance and health in youth”

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy