-
Problemy z zasypianiem u nastolatków
Dobry sen jest lekiem. Dzięki odpowiedniej dawce człowiek regeneruje się, przetwarza informacje i emocje, zapamiętuje, a młodsi nawet rosną. Co jednak, jeśli nastolatek skarży się, że nie może spać? Jest kilka sposobów na dobry sen, który w okresie dojrzewania powinien wynosić 8-10 godzin.
3 minuty czytania -
Nawyki w dzieciństwie decydują o zdrowiu w dorosłości
Sposób, w jaki traktowany jest organizm w pierwszych latach życia, silnie rzutuje na zdrowie nawet dużo później. Dotyczy to zarówno ciała, jak i psychiki – wskazują badania.
4 minuty czytania -
Chcesz schudnąć? Wyśpij się!
Braki w wysypianiu się mają różnorodne skutki zdrowotne. Jedną z konsekwencji zaniedbywania snu jest wzrost ryzyka nadwagi i otyłości. Osoby cierpiące z powodu niedostatku nocnego wypoczynku więcej jedzą i częściej wybierają żywność gorszej jakości, a ich metabolizm gorzej działa – wskazują badania.
5 minut czytania -
Do snu kołysanka, nie melatonina
Po sen w tabletce – melatoninę sięgają coraz częściej rodzice, którzy chcą zapewnić spokojną noc dziecku. Czy jednak traktowanie tego neurohormonu jako "nieszkodliwego środka nasennego" jest właściwym podejściem, a zażywanie obojętne dla zdrowia dziecka?
3 minuty czytania -
Przed meczem lepiej się wyspać
Zdaniem hiszpańskich naukowców ryzyko kontuzji u młodych sportowców wzrasta podczas meczów rozgrywanych po nocy, gdy sen trwał krócej niż sześć godzin. Okazuje się, że niedobór snu jest silniejszym czynnikiem predykcyjnym urazów niż godziny ćwiczeń.
2 minuty czytania -
Nastolatki cierpią przy przestawianiu czasu
Zdaniem naukowców przestawianie zegarków o godzinę do przodu na wiosnę wiąże się z poważnymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Szczególnie dotkliwe jest dla nastolatków, u których uwalnianie melatoniny pomagającej zasnąć następuje później niż u dorosłych.
3 minuty czytania -
Zbuduj nawyki wokół dobrego snu
Notorycznie niewyspani, ze smartfonem przy łóżku. Życie w biegu i urządzenie ekranowe w ręku nie sprzyjają wysypianiu się. Przy czym kobiety z powodu nawału obowiązków, przyjmowaniu roli opiekunki dziecka, osoby starszej lub chorej, sypiają gorzej niż mężczyźni. Szacuje się, że połowa Polaków boryka się z bezsennością.
4 minuty czytania -
Zapach ukochanej osoby poprawia sen
Według naukowców z University of British Columbia sen obok partnera zapewnia poczucie bezpieczeństwa, które pomaga się zrelaksować i zasnąć. Okazuje się, że jakość snu poprawić może nawet sam zapach bliskiej osoby.
2 minuty czytania -
Nieregularny sen może być powiązany z większym ryzykiem demencji
Jak wynika z badań australijskich naukowców nieprawidłowe zachowania związane ze snem mogą być powiązane z większym ryzykiem demencji.
2 minuty czytania -
Ósma rano to dla nastolatka wyzwanie
Nastolatki mają biologicznie uwarunkowany inny rytm dobowy niż dorośli, co sprawia, że najchętniej chodziliby spać o 1.00, ale też wstawali później niż zazwyczaj od nich wymagamy. Lekcje od 8.00 to dla wielu uczniów katorga. O tym dlaczego tak się dzieje i jak przeżyć ten czas, opowiada biolog i neurodydaktyk prof. Marek Kaczmarzyk.
10 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Generator Innowacyjności - od pomysłu do więzi międzypokoleniowych
Osoby starsze często twierdzą, że są już nikomu niepotrzebne. To wielki błąd, bo są skarbnicą wartości, umiejętności, które mogą przekazać młodszym. Co zrobić, by tego nie zmarnować? Wystarczy pomysł, niekoniecznie dopięty na ostatni guzik, bo od tego są eksperci, by wspólnie go dopracować w „Generatorze Innowacyjności”. Co to za inicjatywa i jakie znaczenie ma magia międzypokoleniowa opowiada Lucyna Kicińska, pedgagożka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
-
Budynki podświetlone na czerwono na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci
-
Cukier = próchnica
-
Misjonarka świecka: Afryka uczy żyć tu i teraz
Patronat Serwisu Zdrowie -
Ułożenie ręki podczas mierzenia ciśnienia ma znaczenie!