Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
12.04.2024 , 13:51 Aktualizacja: 15.04.2024, 12:14

Przed meczem lepiej się wyspać

Monika Grzegorowska

Zdaniem hiszpańskich naukowców ryzyko kontuzji u młodych sportowców wzrasta podczas meczów rozgrywanych po nocy, gdy sen trwał krócej niż sześć godzin. Okazuje się, że niedobór snu jest silniejszym czynnikiem predykcyjnym urazów niż godziny ćwiczeń. 

BillionPhotos.com, zdj. AdobeStock BillionPhotos.com, zdj. AdobeStock

Podobne badania przeprowadzane na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazały, że choć nie zawsze można uniknąć kontuzji, to sportowcy, którzy śpią odpowiednio długo, mają większą szansę na szybką regenerację i uniknięcie przyszłych kontuzji. 

„Kiedy gracz jest niewyspany, wolniej reaguje. Spowolniony czas reakcji może zadecydować o tym, czy zawodnik odniesie możliwą do uniknięcia kontuzję, czy będzie przygotowywał się na uderzenie” – tłumaczą naukowcy.

Zdrowy sen wpływa na funkcjonowanie układu neuromotorycznego, który odpowiada za równowagę i zwinność. Odpoczywając wspomagamy koordynację ruchową, pamięć mięśniową oraz zdolność do nauki i wykonywania sekwencji ruchów motorycznych, co ma zasadnicze znaczenie dla wielu dyscyplin sportowych.

Brak snu obniża wydajność, poziom motywacji i pobudzenia oraz osłabia procesy poznawcze, co prowadzi do słabej uwagi i koncentracji oraz zwiększonego poziomu postrzeganego wysiłku i odczuwania bólu. 

– Nie zapominajmy o układzie sercowo-naczyniowym. Poprawa jakości snu przyczynia się do lepszej regulacji rytmu serca, zwiększenia jego wydolności oraz zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, co ma istotne znaczenie dla wydajności piłkarzy. en wpływa również na układ oddechowy poprzez poprawę efektywności oddychania, co jest szczególnie istotne w dyscyplinach sportowych wymagających wytrzymałości fizycznej – komentuje Theresa Schnorbach, psycholożka specjalizująca się w terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności.

Wiadomo też, że krótkie okresy snu nie wystarczą na regenerację komórek i odnowę po treningach, rozgrywkach i codziennych czynnościach. 

„Oznacza to, że brak snu może nie tylko wykreślić zawodników z gry z powodu kontuzji, ale także uniemożliwić im dłuższą grę ze względu na spowolnioną regenerację. Z biegiem czasu kontuzje sportowe, problemy zdrowotne i niemożność pełnego powrotu do zdrowia mogą męczyć sportowca i przyczyniać się do wydłużenia czasu spędzanego na uboczu” – tłumaczą specjaliści.

W ostatnich latach zwraca się coraz większą uwagę na znaczenie snu i jego istotną rolę dla wyników sportowych, funkcji poznawczych, zdrowia i dobrego samopoczucia psychicznego. 

Niedawno Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) po raz pierwszy zajął się snem jako głównym czynnikiem wpływającym na wyniki sportowe i podstawowy wyznacznik zdrowia psychicznego zawodników. Ponadto National Collegiate Athletics Association (NCAA) uwzględniło zdrowie snu w swoich publikacjach dotyczących zdrowia psychicznego, a także w niedawno opublikowanym oficjalnym stanowisku w sprawie znaczenia zdrowia snu dla młodocianych sportowców.

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródła:
https://fatiguescience.com/blog/5-ways-sleep-impacts-peak-athletic-performance/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9960533/
https://journals.lww.com/nsca-scj/fulltext/2016/02000/the_importance_of_sleep_for_athletic_performance.9.aspx

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3819

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.