Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
25.04.2024 , 12:13 Aktualizacja: 29.04.2024, 15:48

Do snu kołysanka, nie melatonina

Monika Grzegorowska

Po sen w tabletce – melatoninę sięgają coraz częściej rodzice, którzy chcą zapewnić spokojną noc dziecku. Czy jednak traktowanie tego neurohormonu jako "nieszkodliwego środka nasennego" jest właściwym podejściem, a zażywanie obojętne dla zdrowia dziecka?

zdj. AdobeStock zdj. AdobeStock

Z  nowego raportu amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, że w ostatnich latach roczna liczba przyjęć melatoniny u dzieci wzrosła o 530 proc., a także że zwiększyła się liczba hospitalizacji dzieci z powodu niekontrolowanego zażycia melatoniny i poważniejszych powikłań z tym związanych.

Zdaniem ekspertów to efekt łatwej dostępności tych suplementów oraz ich atrakcyjnej formy – tabletek, kapsułek, płynów i smakowych żelków, które często traktowane są jak słodycze. Tymczasem melatonina to endogenny neurohormon, który reguluje cykl snu i czuwania. Stosuje się go terapeutycznie na bezsenność u dorosłych, podczas trudności z zasypianiem z powodu zmęczenia spowodowanego zmianą strefy czasowej lub zaburzeń snu i czuwania powszechnie spotykanych u pracowników zmianowych, a także przy pierwotnych zaburzeniach snu u dzieci.

Syntetyczne preparaty melatoniny są szeroko dostępne bez recepty. W Stanach Zjednoczonych ich sprzedaż wzrosła do 821 mln dolarów w 2020 r. z 285 mln dolarów w 2016 r. . Coraz częściej stosowane są także u dzieci. 

Obserwacje te potwierdzają wyniki opublikowanego w 2024 r w Jama Pediatrics badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Kolorado w Boulder. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił gwałtowny wzrost odsetka dzieci i nastolatków, którzy rutynowo przyjmują melatoninę - z ok. 1,3 proc. w 2017 r. do ok. 19 proc. w roku 2022.

Zdaniem naukowców dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności stosowania melatoniny u osób nieletnich są bardzo ubogie, a do tego suplementy diety z tym specyfikiem nie są objęte regulacjami agencji zajmujących się bezpieczeństwem wyrobów medycznych.

Dlatego autorzy badania, choć nie twierdzą, że melatonina na pewno jest szkodliwa dla dzieci, uważają, że konieczne jest przeprowadzenie większej liczby badań, zanim stwierdzi się, że jej długotrwałe przyjmowanie przez dzieci jest bezpieczne.

Przed traktowaniem melatoniny w kategoriach zwykłego cukierka dla dziecka, ostrzegają eksperci.  

- Zważywszy na to, jak łatwo dostępna jest melatonina i jak kusząco wyglądają te wszystkie tabletki i żelki, nie dziwi fakt, że rodzice coraz częściej sięgają po ten suplement dla swoich dzieci, jako „niegroźny środek nasenny”, szczególnie w epoce znacznego przebodźcowania  i chronicznego braku snu. Musimy pamiętać, że mimo wszystko nie wiemy, jak długotrwałe stosowanie melatoniny wpływa na dzieci. To trochę jak z każdą nową rzeczą – fajnie, że jest, ale zanim nie będziemy mieć pewności, co i jak, lepiej podchodzić do tego z głową, szczególnie kiedy nie pamięta się o zabezpieczeniu leków przed dziećmi.  Czas na więcej badań, żebyśmy na spokojnie mogli powiedzieć, jak i co z tą melatoniną…. – uważa pediatra dr Wojciech Feleszko z Oddziału Klinicznego Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii UCK WUM.

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

źródło:
https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/71/wr/mm7122a1.htm
https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/article-abstract/2811895

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3844

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.