Przeziębienie może być objawem nowotworu?

To FAKT! Eksperci ostrzegają, że pierwszym objawem zachorowania na chłoniaka może być m.in. przeziębienie. Naszą wzmożoną czujność powinny wywołać zwłaszcza uporczywe, nawracające przeziębienia.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Wrzesień jest Światowym Miesiącem Nowotworów Krwi, do których zaliczają się nowotwory układu krwiotwórczego (np. białaczki), a także nowotwory układu chłonnego (m.in. chłoniaki). W Polsce choruje z tego powodu ponad 100 tys. osób, a co roku diagnozowanych jest około 6 tys. nowych zachorowań. 

Onkolodzy uspokajają, że nowotwory krwi można dziś skutecznie leczyć, jednak pod warunkiem, że zostaną odpowiednio wcześnie wykryte. Kluczowa jest zatem wiedza na temat tego, jak takie nowotwory mogą się manifestować na wczesnym etapie rozwoju. Niestety, ich rozpoznanie nie jest łatwe, ponieważ często dają one nieswoiste, mało charakterystyczne objawy. Na przykład pierwszym objawem chłoniaków może być „zwykłe” przeziębienie. 

W tym kontekście, eksperci uczulają, aby zwracać uwagę m.in. na: utrzymujący się uporczywy kaszel, gorączkę lub nawracające stany podgorączkowe, obfite nocne poty, powtarzające się infekcje górnych dróg oddechowych, męczliwość, osłabienie, dużą utratę masy ciała w krótkim czasie i ewentualny, towarzyszący temu świąd skóry. Tego rodzaju dolegliwości mogą być wczesnymi objawami rozwijających się chłoniaków.

Bardziej charakterystycznymi sygnałami ostrzegawczymi, których nie wolno zlekceważyć, są powiększone węzły chłonne (głównie w okolicy szyi, ale także pachowe i pachwinowe), które zazwyczaj są niebolesne i stopniowo narastające. 

Jeśli wymienione wyżej objawy utrzymują się u kogoś dłużej niż dwa, trzy tygodnie, należy udać się do lekarza, w celu przeprowadzenia diagnostyki w kierunku chłoniaków.

Fot. PAP/ P.Werewka

Nowotwory - siedem sygnałów ostrzegawczych

Dzięki współczesnej medycynie znaczną część chorób nowotworowych można wyleczyć - o ile tylko wykryje się je na wczesnym etapie rozwoju. Dlatego kluczową sprawą jest samoobserwacja i wiedza na temat wczesnych objawów raka. Sprawdź czy je znasz!

Inne nowotwory krwi też zwykle na początku wywołują mało niepokojące dolegliwości, takie jak ciągłe zmęczenie, osłabienie, gorączka czy bóle głowy. Często są więc mylone z innymi chorobami, np. z anemią, co może znacząco opóźnić podjęcie właściwego leczenia (onkologicznego). Trzeba jednak wiedzieć, że anemia sama w sobie również może być objawem nowotworów krwi, choć wcale nie musi. 

Na szczęście jest tanie i proste badanie, które pomaga w rozwianiu wielu tego rodzaju wątpliwości. Chodzi o morfologię krwi obwodowej z rozmazem. Eksperci rekomendują, aby każdy wykonywał to profilaktycznie badanie raz w roku, co zwłaszcza dotyczy osób w średnim i starszym wieku (najbardziej zagrożonych nowotworami krwi). Regularnie wykonywana morfologia wielu osobom może więc uratować życie, pomagając w odpowiednio wczesnym wykryciu rozwijającego się po cichu raka. 

vik (zdrowie.pap.pl)

Źródła: 

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych

Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki „Sowie Oczy”

Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nieleczona jaskra odbiera wzrok

    W terapii jaskry, bez względu na stosowaną u pacjenta metodę, chodzi o to, by jak najdłużej utrzymać prawidłową ostrość wzroku. Nieleczona jaskra nieuchronnie prowadzi do ślepoty – ostrzega prof. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • Forsycja działa przeciwzapalnie

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Adobe

    Wiosenne porządki mogą zaszkodzić

    Wiosenne porządki, zwłaszcza jeśli używamy wielu chemikaliów jednocześnie, grożą nie tylko podrażnieniem błon śluzowych czy wysuszeniem skóry dłoni. Intensywne sprzątanie prowadzi m.in. do spadku pojemności płuc, nasilenia astmy, ciężkich reakcji alergicznych i zatruć. 

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Odczulanie przywraca zdrowie