Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
27.01.2023 , 11:36 Aktualizacja: 27.01.2023, 12:20
Informacja prasowa

Mini apteczka pierwszej pomocy – bezpieczeństwo dla każdego

Bez względu na to czy zmagamy się z chorobą przewlekłą, czy cieszymy się świetnym zdrowiem, nie możemy bagatelizować znaczenia apteczki pierwszej pomocy. Wypadek może zdarzyć się dosłownie wszędzie i zagraża każdemu z nas. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa osoby poszkodowanej.

Fot. Freepik Fot. Freepik

Zgodnie z danymi Polskiego Czerwonego Krzyża, uśredniony czas dojazdu karetki do osoby poszkodowanej wynosi 8 minut w mieście i 15 minut na terenach pozamiejskich. W przypadku zagrożenia życia, np. w wyniku nagłego zatrzymania krążenia, czy silnego krwotoku, każda minuta ma znaczenie. Właśnie dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiednich działań jeszcze przed przyjazdem ratowników. A na tym tle wypadamy nieco gorzej. PCK informuje, że zaledwie 60 proc. Polaków deklaruje, że wie jak udzielić pierwszej pomocy, przy czym odsetek osób, które są absolutnie pewne podejmowanych działań jest zbliżony do 20 proc.

Warto jednak spojrzeć na problem nieco szerzej. Aby odpowiednio zatroszczyć się o osobę poszkodowaną potrzeba nie tylko umiejętności, ale choćby podstawowych akcesoriów: bandaży, plastrów, czy opasek uciskowych – właśnie dlatego warto kupić profesjonalną apteczkę pierwszej pomocy w sklepie Centrum Ratownictwa (więcej na: https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/APTECZKI/16).

Znajdziemy tam zarówno niewielkie, poręczne konstrukcje, które ważą tylko kilkaset gramów, dzięki czemu bez trudu można zmieścić je np. do plecaka czy na rower, jak i duże, pojemne apteczki, które przydają się podczas akcji ratunkowej prowadzonej przez zawodowców.

Skład apteczki pierwszej pomocy – na co warto zwrócić uwagę?

Nie istnieje jedna, uniwersalna apteczka, która świetnie sprawdzi się zarówno w terenie, jak i np. w biurze, czy w wyspecjalizowanym zakładzie pracy, gdzie pracownicy każdego dnia mierzą się np. z ciepłotą czy substancjami żrącymi.

Każdorazowo decyzja o wyborze konkretnego modelu powinna być poprzedzona profesjonalnym audytem bezpieczeństwa. W ten sposób będzie można dopasować skład apteczki do zagrożeń, które statystycznie najbardziej nam zagrażają.

Mimo wielu różnic można jednak wskazać kilka elementów wspólnych, które powinny znaleźć się w każdej takiej apteczce. Są to m.in.:

  • nożyczki,
  • plastry,
  • ustniki,
  • kompresy chłodzące,
  • opatrunki,
  • chusty flizelinowe,
  • bandaże – najlepiej w wielu różnych rozmiarach,
  • rękawiczki jednorazowe,
  • środki do dezynfekcji ran.

Tak wyposażona apteczka daje nam już pewien bufor bezpieczeństwa. Można zaryzykować stwierdzenie, że o ile uniwersalny produkt tego typu nie istnieje, to jednak obecność wymienionych wyżej akcesoriów znacznie zwiększa szanse na to, że będziemy w stanie udzielić pierwszej pomocy w wielu różnych sytuacjach – od opatrzenia bolesnych ran, przez oparzenia, aż po zabezpieczenie zwichnięć.

Czy apteczka pierwszej pomocy jest w Polsce obowiązkowa?

Z legislacyjnego punktu widzenia, jest to obowiązkowy element, który musi znaleźć się w większości zakładów pracy. Nie może jej też zabraknąć w środkach komunikacji publicznej, u kierowców zawodowych oraz w taksówkach.

Decyzja o tym, czy kupimy apteczkę do samochodu, na wycieczkę górską lub do domu, to jednak tylko i wyłącznie nasz wybór. Praktyka pokazuje, że jest to akcesorium, na którym nie opłaca się oszczędzać. Nawet te najmniejsze, mieszczące się w bocznej kieszeni spodni, produkty, mogą realnie wesprzeć nas w ratowaniu ludzkiego życia!

Źródło informacji prasowej: CentrumRatownictwa.com
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2869

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.