Mini apteczka pierwszej pomocy – bezpieczeństwo dla każdego

Bez względu na to czy zmagamy się z chorobą przewlekłą, czy cieszymy się świetnym zdrowiem, nie możemy bagatelizować znaczenia apteczki pierwszej pomocy. Wypadek może zdarzyć się dosłownie wszędzie i zagraża każdemu z nas. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa osoby poszkodowanej.

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Zgodnie z danymi Polskiego Czerwonego Krzyża, uśredniony czas dojazdu karetki do osoby poszkodowanej wynosi 8 minut w mieście i 15 minut na terenach pozamiejskich. W przypadku zagrożenia życia, np. w wyniku nagłego zatrzymania krążenia, czy silnego krwotoku, każda minuta ma znaczenie. Właśnie dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiednich działań jeszcze przed przyjazdem ratowników. A na tym tle wypadamy nieco gorzej. PCK informuje, że zaledwie 60 proc. Polaków deklaruje, że wie jak udzielić pierwszej pomocy, przy czym odsetek osób, które są absolutnie pewne podejmowanych działań jest zbliżony do 20 proc.

Warto jednak spojrzeć na problem nieco szerzej. Aby odpowiednio zatroszczyć się o osobę poszkodowaną potrzeba nie tylko umiejętności, ale choćby podstawowych akcesoriów: bandaży, plastrów, czy opasek uciskowych – właśnie dlatego warto kupić profesjonalną apteczkę pierwszej pomocy w sklepie Centrum Ratownictwa (więcej na: https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/APTECZKI/16).

Znajdziemy tam zarówno niewielkie, poręczne konstrukcje, które ważą tylko kilkaset gramów, dzięki czemu bez trudu można zmieścić je np. do plecaka czy na rower, jak i duże, pojemne apteczki, które przydają się podczas akcji ratunkowej prowadzonej przez zawodowców.

Skład apteczki pierwszej pomocy – na co warto zwrócić uwagę?

Nie istnieje jedna, uniwersalna apteczka, która świetnie sprawdzi się zarówno w terenie, jak i np. w biurze, czy w wyspecjalizowanym zakładzie pracy, gdzie pracownicy każdego dnia mierzą się np. z ciepłotą czy substancjami żrącymi.

Każdorazowo decyzja o wyborze konkretnego modelu powinna być poprzedzona profesjonalnym audytem bezpieczeństwa. W ten sposób będzie można dopasować skład apteczki do zagrożeń, które statystycznie najbardziej nam zagrażają.

Mimo wielu różnic można jednak wskazać kilka elementów wspólnych, które powinny znaleźć się w każdej takiej apteczce. Są to m.in.:

  • nożyczki,
  • plastry,
  • ustniki,
  • kompresy chłodzące,
  • opatrunki,
  • chusty flizelinowe,
  • bandaże – najlepiej w wielu różnych rozmiarach,
  • rękawiczki jednorazowe,
  • środki do dezynfekcji ran.

Tak wyposażona apteczka daje nam już pewien bufor bezpieczeństwa. Można zaryzykować stwierdzenie, że o ile uniwersalny produkt tego typu nie istnieje, to jednak obecność wymienionych wyżej akcesoriów znacznie zwiększa szanse na to, że będziemy w stanie udzielić pierwszej pomocy w wielu różnych sytuacjach – od opatrzenia bolesnych ran, przez oparzenia, aż po zabezpieczenie zwichnięć.

Czy apteczka pierwszej pomocy jest w Polsce obowiązkowa?

Z legislacyjnego punktu widzenia, jest to obowiązkowy element, który musi znaleźć się w większości zakładów pracy. Nie może jej też zabraknąć w środkach komunikacji publicznej, u kierowców zawodowych oraz w taksówkach.

Decyzja o tym, czy kupimy apteczkę do samochodu, na wycieczkę górską lub do domu, to jednak tylko i wyłącznie nasz wybór. Praktyka pokazuje, że jest to akcesorium, na którym nie opłaca się oszczędzać. Nawet te najmniejsze, mieszczące się w bocznej kieszeni spodni, produkty, mogą realnie wesprzeć nas w ratowaniu ludzkiego życia!

Źródło informacji prasowej: CentrumRatownictwa.com
 

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP

    Zastrzyk z glukagonem może uratować życie. Kiedy i jak go użyć?

    Jeśli osoba z cukrzycą typu 1 straciła przytomność, możesz uratować jej życie. Tacy pacjenci mają przy sobie glukagon - podawany przy silnym niedocukrzeniu, objawiającym się utratą przytomności, której mogą towarzyszyć drgawki.

  • Adobe Stock

    Cichy zawał nie boli

    Przebiega prawie niezauważalnie. Daje objawy przypominające grypę lub zwykłe przeziębienie. W podobny sposób objawia się choćby niedobór witamin, minerałów i rozmaite nerwice. Trudno go rozpoznać, łatwo go „przechodzić”, dlatego bywa nazywany cichym zabójcą.

  • Fot.mirkograul/Adobe Stock

    Adrenalina zastrzyk ratujący życie. Noś przy sobie, nie lekceważ!

    Adrenalina nie zadziała, jeśli będzie trzymana w lodówce, a owad użądli nas w trakcie spaceru w lesie. Dlatego trzeba ją mieć zawsze przy sobie, jeśli w przeszłości przeżyliśmy wstrząs anafilaktyczny. Jeśli lek pozostaje poza lodówką, to należy go po prostu po sześciu miesiącach wyrzucić – wyjaśnia Serwisowi Zdrowie dr n. med. Piotr Łacwik, alergolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

  • Fot.PAP/M.Kmieciński

    Jak się chronić przed lawiną

    Lawina jest bardzo niebezpieczna. Ucieczka przed nią jest trudna, zaś wydobycie się o własnych siłach spod zwałów śniegu praktycznie niemożliwe. Zobacz, co robić w takiej sytuacji. 

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku