Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
28.02.2024 , 09:18 Aktualizacja: 28.02.2024, 09:23
Informacja prasowa

Zmiany w składce zdrowotnej podatku liniowego. Poznaj nowe kwoty

Jedną z najistotniejszych konsekwencji wprowadzenia Polskiego Ładu z perspektywy przedsiębiorców była zmiana zasad rozliczania składki zdrowotnej. Podatek liniowy nie jest pod tym względem wyjątkiem. Jak wygląda aktualny stan w 2024 roku i co ulega zmianie?

zdj. firmove.pl zdj. firmove.pl

Ubezpieczenie zdrowotne a podatek liniowy: jakie są zasady?

Do 1 stycznia 2022 roku zmiany zasad rozliczania składki zdrowotnej przedsiębiorców były niewątpliwie pozytywne: po pierwsze składka przyjmowała zryczałtowaną formę, po drugie istniała możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Po wejściu w życie Polskiego Ładu wysokość składki została uzależniona od dochodu w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego lub przychodu dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W praktyce tak zwany ZUS przy podatku liniowym, ale również innych metodach opodatkowania, znacząco wzrósł, a sporym obciążeniem jest właśnie ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy.

Jak określa się wysokość składki zdrowotnej przy podatku liniowym? Wynosi 4,9% dochodu (a więc przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania) osiągniętego w poprzednim miesiącu. Co więcej: podatek liniowy umożliwia zaliczenie opłaconej składki do kosztów uzyskania przychodu lub odliczenie jej od dochodu. Jest to jednak możliwe jedynie do wysokości limitu określanego na konkretny rok.

Minimalna składka w 2024 w górę, ale limit też rośnie

Część regulacji dotyczących zasad rozliczania składki zmienia się co roku. Warto więc śledzić aktualności dotyczące składki zdrowotnej przy podatku liniowym w serwisie Firmove (https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/skladka-zdrowotna-a-podatek-liniowy). 2024 rok przynosi przede wszystkim wzrost minimalnej składki zdrowotnej. Zgodnie z Ustawą nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia za pracę (które w pierwszej połowie roku będzie wynosić 4242 zł), więc minimalna składka wyniesie 381,78 zł. Zapłacą ją przedsiębiorcy, których dochód nie będzie wyższy niż 7 791,30 zł.

Pozytywną informacją jest jednak wyższy limit odliczenia składki zdrowotnej. W 2024 roku wyniesie 11 600 zł (dla porównania w 2023 roku było to 10 200 zł).

Do kiedy należy rozliczać składkę zdrowotną na podatku liniowym?

Rozliczenie składek ZUS przy podatku liniowym, podobnie jak przy innych metodach opodatkowania, odbywa się w cyklach miesięcznych. Składki powinny trafić na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (indywidualny numer rachunku składkowego) do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą. Podstawą do ich obliczenia jest natomiast dochód osiągnięty w miesiącu poprzednim.

Przykładowo: jeśli przedsiębiorca osiągnął w sierpniu dochód w wysokości 10 000 zł, składka zdrowotna za wrzesień wyniesie 490 zł i powinna zostać opłacona do 20 października.

Poza tym obowiązkiem przedsiębiorcy jest również złożenie rozliczenia rocznego, w którym zostanie uwzględniona roczna podstawa wymiaru składki zdrowotnej, czyli dochód z działalności gospodarczej wypracowany w ciągu roku. Roczny wymiar składek nie może być również niższy od minimalnej rocznej podstawy wymiaru.

Jak prezentują się alternatywy? Podwyżki na ryczałcie i skali

Podwyżka minimalnej składki zdrowotnej dotyczy nie tylko „liniówki”. Obowiązuje także w przypadku osób rozliczających się skalą podatkową (minimalna składka miesięczna to 381,78 zł). Co wyjątkowo ważne: wówczas składka zdrowotna wynosi 9% dochodu i nie ma możliwości odliczenia jej od podatku w jakiejkolwiek formie.

Wyższe są również składki ryczałtowców. W najniższym progu przychodowym (do 60 000 zł) wyniosą 419,45 zł. Przedsiębiorcy, których przychód wyniesie do 300 000 zł w skali roku, zapłacą 626,93 zł miesięcznie, a powyżej tej kwoty 1128,48 zł.

Więcej na: https://firmove.pl/

Źródło informacji: firmove.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3710

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.